Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξωτερικός ανελκυστήρας


panospaps

Recommended Posts

καλησπέρα.

 

Είμαι νέο μέλος και νέος μηχανικός. Ήθελα να ρωτήσω σε μία μελέτη που κάνω για νέα οικοδομή, αν τον ανελκυστήρα τον προσαρμόσω στον ακάλυπτο εκτός του περιγράμματος της οικοδομής, μετράει στην δόμηση ή στην κάλυψη? ή και στα δύο? έχει διαφορά αν είναι μεταλλική κατασκευή και λειτουργεί ανεξάρτητα απο το υπόλοιπο κτίριο μου? ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

μετρά και σε κάλυψη και σε δόμηση σε κάθε όροφο

ανεξαρτήτως υλικου

 

δεν επιτρεπεται στον υποχρεωτικό ακαλυπτο

πχ μέσα στο Δ ή σε πρασιά

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα!Θα ήθελα να ρωτησω αν γνωρίζει κάποιος,εαν επιτρεπέται η κατασκευή Εξωτερικού ανελκυστήρα σε υφιστάμενο κτίριο, και αν ναι, ποιες είναι οι προυποθέσεις (Δόμηση, αποστάσεις απο γειτονικά κτίρια κ.λ.π) ή που μπορώ να βρω στοιχεία!Το κτίριο αποτελέιτε απο Ισόγειο Α' και Β' όροφο, στον Β στεγάζονται γραφεία!

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

makisnas

 

Καλώς όρισες!

 

Όπως τα λες...

 

Κάλυψη, δόμηση, συντ. όγκου, έλεγχος Δ,... μήπως και κάποιες μικροτροποποιήσεις στο κτίριο;

Είναι σαν προσθήκη κατ΄επέκταση και ύψος έστω 2,00Χ2,50

 

Και βέβαια στατικά...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις μεχρι τωρα απαντησεις...!

Εαν ο ανελκυστηρας κατασκευαστει εξολοκληρου με μεταλλικη κατασκευή (φρεάτιο κλπ), λογικα ισχύει το ίδιο?

Link to comment
Share on other sites

έχω την εντύπωση ότι με κάποιο ποσοστό αναπηρίας κατ εξαίρεση δίνεται άδεια προσθήκης ανελκυστήρα ακόμα και σε Δ, αλλά δεν είμαι ο καταλληλότερος να το τεκμηριώσω

 

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.