Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επαγγελματικά δικαιώματα TEI


Recommended Posts

Το σχέδιο για τα επαγγελματικά δικαιώματα είναι πλέον γεγονός.

Σύμφωνα με την παράγραφο 3 του άρθρου 4, για την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος θα απαιτούνται εξετάσεις. (Όπως στις τεχνικές σχολές και στα ΙΕΚ).

 

 

Σχέδιο διατάγματος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Ενδιαφέρει πολλούς για αυτό θα τα πω δημοσίως:

 

Οι διατάξεις για τα ΕΔ των ΤΕΙ είναι προς έγκριση από το ΣτΕ. Υποννόησε ότι θα δοθούν πλήρως τα ΕΔ, αν και μόνο πληρούν οι απόφοιτοι κάποιες προυποθέσεις: Εργασιακή εμπειρία, Masters, κτλ

 

Με άλλα λόγια, οι ΤΕΙτζηδες δικαιώνονται: Παίρνουν όλα τα ΕΔ του κλάδου τους, ανεξαρτήτως ορίων, πλαφόν κτλ αρκεί να επιδείξουν την εργασιακή εμπειρία τους... Αναγνωρίζονται και τα Masters...

 

Ο αγώνας τώρα δικαιώνεται...

 

(Ο Σπρίτζης τι έχει να πει?)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα ΠΔ τα έχω κοιτάξει μόνο μια φορά, δίνουν στα ΤΕΙ τα αντίστοιχα επ. δικαιώματα?Δηλαδή στα ΤΕΙ μηχανολογίας, μόνο των μηχανολόγων κτλ?Αλλά τα δικαιώματα των μηχανικών στην Ελλάδα το ΤΕΕ τα δίνει...μήπως όλα αυτά είναι λίγο δώρον άδωρον?Γιατί και πάλι τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο το ΤΕΕ θα τον έχει, με αυτήν την "αποδεδειγμένη" εμπειρία...once more πιο πολλά είναι τα ερωτήματα που θέτει παρά αυτά που απαντάει...

Link to comment
Share on other sites

Μπερδεύεσαι... Τα ΕΔ των ΑΕΙ δε τα δίνει κανένα ΤΕΕ, το κράτος τα δίνει... Το ΤΕΕ απλά σε εγράφει σε ένα σωματείο-κλάδο (δε ξέρω πως να το χαρακτηρίσω)

 

Και από τα λίγα που κατάλαβα, ναι οι ΤΕΙ μηχανολογίας θα πάρουν απεριόριστα ΕΔ μηχανολογιά, οι ΤΕΙ ηλεκτρολογίας θα πάρουν ΕΔ απεριόριστα ηλεκτρολογία κ.ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

Μήν ανησυχείς Βαγγέλη.

Εχουν βάλει 3-4 δικλείδες ασφαλείας, άσε δέ εκείνο τό "διευρυμένο ΤΕΕ", λές

καί τό τεε θά κάτσει νά το διευρύνουνε.

Οταν τελικά κάποτε θά εφαρμοστεί τό ΠΔ μπορεί και νά μήν υπάρχουν τει

οπότε τό ολο θέμα μπορεί νά μήν έχει σημασία.

 

.

Link to comment
Share on other sites

AMHxaNos πρός θεού δεν ανησυχώ(σιγά μη μου φάει εμένα ο ΤΕΙτζής τη δουλειά...χαχαχαχαχαχα...είπαμε με τέτοια φάτσα ούτε δουλειά δεν θα βρίσκω!!!!) απλά το βρίσκω λίγο ύποπτο να βγαίνει το υπουργείο παιδείας και να δίνει δικαιώματα σε μηχανικούς ενώ το ΤΕΕ δεν έχει πεί λέξη...spgirl το ΤΕΕ σωματείο είναι, αλλά ο ρόλος του είναι συμβουλευτικός προς το κράτος όσον αφορά τα δικαιώματα των μηχανικών...δηλαδή δίχως τη σύμφωνη γνώμη του ΤΕΕ είναι αδύνατο στα δικά μου "αθώα" μάτια τουλάχιστον...(εδώ εμείς με τη σύμφωνη γνώμη του ΤΕΕ, συλλόγου Μ-Η, ΥΠΕΧΩΔΕ, συνήγορο του πολίτη, ΣΑΠΕ και πάλι χρειαστήκαμε 1 χρόνο για ΑΣΕΠ και 2 για ΜΕΚ)

Link to comment
Share on other sites

Εσείς ποιοί είστε βρε Βαγγέλη?

 

Επίσης, χε...κε το κράτος για το τι θα πει το ΤΕΕ... Πλέον, όταν οι διατάξεις είναι στο ΣτΕ προς έγκριση, το τι θα πει ο κάθε Αλαβάνος και ο κάθε Σπρίτζης δεν έχει σημασία...

 

Άλλωστε έγω το βλέπω ως καλό: Δίνονται τα ΕΔ που διεκδικούσαν χρόνια, σταματάνε επιτέλους αυτήν την γκρίνια και την κλάψα (συγνώμη αλλά η αλήθεια να λέγεται, οι ΤΕΙτζήδες συνέχεια γκρινιάζουν) και όλοι μας κάνουν τη δουλειά μας...

Link to comment
Share on other sites

...απλά το βρίσκω λίγο ύποπτο να βγαίνει το υπουργείο παιδείας και να δίνει δικαιώματα σε μηχανικούς ενώ το ΤΕΕ δεν έχει πεί λέξη...

...

Τό υπουργείο δέν δίνει δικαιώματα. Αναθέτει σέ καποιο νεφελώδες διευρυμένο

τεε νά απονέμει κάποια -ακαθόριστα γιά τήν ώρα- ΕΔ δέ αποφοίτους τει.

Καί βέβαια ό/οί εκπρόσωποι τού σημερινού τεε θά μπορούν νά αποχωρούν από

τό διευρυμένο (κάνει καί ομοιοκαταληξία μέ τό τιμημένο) όταν δούν ότι

the going gets tough. Δέν χρειάζεται νά ανησυχείς γιά τίποτα, πάλι σέ σένα

θά ερχεται κόσμος γιά νά τούς βάζεις υπογραφή.

Μπορεί τότε νά ξεμείνουμε από τει καί όλη ή φασαρία νά γίνεται τζάμπα.

Τέλος πάντων, ας μήν μιλήσουμε άλλο γιά ΕΔ, αρκετα. Από βδομάδα πάλι.

 

Αύριο στάνταρ 1 μέ over.

.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι νεος μηχανολογος απο τει , εχω γραφτει στο τεε κ εχω παρει αριθμο σφραγιδας, για να μπορω να υπογραφω κ να σφραγγιζω μελετες(πχ εγκριση τυπου) ? τι πρεπει να κανω? να παω να φτιαξω μπλοκ αποδειξεων παροχων?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.