Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σε διαβούλευση το Νομοσχέδιο για το άνοιγμα των επαγγελμάτων


karakd

Recommended Posts

Αγαπητέ συνάδελφε σε παρακαλώ να ξαναδιαβάσεις προσεκτικά το παράδειγμα που έδωσα παραπάνω. Δεν είναι αποκύημα κάποιας νοσηρής φαντασίας, είναι η εμπειρία μου σε αυτό το διάστημα των 3 ετών που διατηρώ το δικό μου γραφείο.

 

Ειλικρινά πάντως και εγώ θα ήθελα την διατήρηση των ελαχίστων αρκεί να υπήρχε κάποιος μηχανισμός που πραγματικά να μας προστατεύει έναντι των παράνομων εκπτώσεων. Εκ των προτέρων όμως μπορώ να πω ότι τέτοιος μηχανισμός είναι πολύ δύσκολο να δημιουργηθεί. Ο μόνος τρόπος που έχω σκεφτεί για τον απόλυτο έλεγχο τήρησης των ελαχίστων αμοιβών είναι η συνεργασία των επιμελητηρίων με το ΣΔΟΕ, αλλά και πάλι τα πράγματα είναι φύσει τόσο περίπλοκα που αν κάποιος θέλει πάλι θα μπορεί να ξεφύγει. Εφόσον λοιπόν κανείς δεν μπορεί να περιφρουρήσει την τήρηση των ελαχίστων εύκολα μπορεί να καταλήξει κανείς στο συμπέρασμα ότι η διατήρηση της υφιστάμενης κατάστασης λειτουργεί εξόφθαλμα προς όφελος των εταιρικών σχημάτων. Γι' αυτό είπα ότι ενώ η αριστερά φαίνεται με τα λεγόμενά της να στηρίζει τον κλάδο στην ουσία λειτουργεί υπέρ των εταιριών.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου η μεγάλες εκπτώσεις είναι ένα πρόβλημα και ταυτόχρονα ένα σημείο διαφθοράς.

 

Αλλά άμα σε πονά το δάχτυλο κόβεις το χέρι;

 

Ή θεραπεύεις το δάκτυλο;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος θεραπείας του δακτύλου; Αν ναι τότε το θεραπεύεις, αν όχι τότε το κόβεις για να μην μολυνθεί από τη σήψη και το υπόλοιπο σώμα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα πω τη γνωμη μου και ας μην αρεσει σε πολλους...

 

Στην παρουσα κατασταση δεν κινειται τιποτα..

Εγω προσωπικα προτιμω να παρω μια δουλεια με 1000Ε παρα να ΜΗΝ την παρω με 1500Ε..

 

Αφηστε την αγορα να λειτουργησει...Αναγκαστικα τωρα θα πεσουν οι αμοιβες μας..Γτ δεν υπαρχει κοσμος να πληρωσει αυτα που πρεπει..

 

Το επαγγελμα πρεπει να ανοιξει..Καταλαβετε το...

 

Το προβλημα ειναι οτι με το νομοσχεδιο οχι μονο δεν ανοιγει αλλα μπλεκουμε και σε φορολογικα παραπτωματα....

Link to comment
Share on other sites

 

Το προβλημα ειναι οτι με το νομοσχεδιο οχι μονο δεν ανοιγει αλλα μπλεκουμε και σε φορολογικα παραπτωματα....

 

Αυτο ειναι το σημαντικοτερο προβλημα αυτης της στιγμης.Οτι το νομοσχεδιο δεν ανταποκρινεται στα μεγαλα λογια για ανοιγμα του επαγγελματος.Θα τρεχουμε απο πειθαρχικο σε πειθαρχικο!!

Link to comment
Share on other sites

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

 

 

Συνάδελφοι,

 

Με δεδομένο ότι την Πέμπτη 17/02/2011 ψηφίζεται στη Βουλή το νομοσχέδιο το σχετικό με την "Απελευθέρωση των επαγγελμάτων" που αφορά και τους Μηχανικούς συναδέλφους ελεύθερους επαγγελματίες με την κατάργηση της ελάχιστης αμοιβής, καλούμε τους Μηχανικούς της Αττικής μέλη μας σε συγκέντρωση την ίδια μέρα μπροστά στη Βουλή στις 18.00 προκειμένου να εκφράσουμε την αλληλεγγύη μας και την έμπρακτη συμπαράστασή μας στους συναδέλφους ελεύθερους επαγγελματίες που πλήττονται άδικα από την ρύθμιση αυτή.

 

πηγή: http://www.emdydas.gr/nea-po/1-news-po-emdydas/487-2011-02-16-11-38-22.html

Link to comment
Share on other sites

Θα τρεχουμε απο πειθαρχικο σε πειθαρχικο!!

 

Υπάρχει πάντα η προφανής επιλογή: να μην κάνετε εκπτώσεις και να χρεώνετε τη "νόμιμη αμοιβή"!

Link to comment
Share on other sites

Kαι να κοβουμε τα εντυπα της ΕΤΕ να τρωμε...

 

Ή το Πειθαρχικό είναι όντως φόβητρο, ή δεν είναι!

Αν είναι δε θα ρισκάρει κανείς να κάνει εκπτώσεις.

Αν δεν είναι, δεν έχει λόγο να το φοβάται ο Manolis gon. ;)

Link to comment
Share on other sites

Οκ..

Θα δωσω το λογαριασμο της ΕΤΕ στο πειθαρχικο να μου βαζει 1500Ε το μηνα..

Αν θελουν κοβω και αποδειξη με το ΦΠΑ δικο μου...

 

Συναδελφε ξερεις πολυ καλα την κατασταση...

Οποτε...

Δες τι νεο περιμενει οσος "τακτοποιησαν"...Δες το ποστ μου στο αντιστοιχο θεμα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.