Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστοποιημένο Σεμινάριο Ενεργειακών Επιθεωρητών


gaganian

Recommended Posts

Και που να ήξερε το ΤΕΕ ότι τις περισσότερες επιθεωρήσεις τις κάνουνε αυτοί που απέκλεισε...Πάντως είναι λιγάκι κουφό να μπορώ να μελετήσω αλλά να μην μπορώ να επιθεωρήσω αυτό που μελέτησα (κάτι ανάλογο γιατί γνωρίζω ότι απαγορεύεται να είναι ο μελετητής και ο επιθεωρητής το ίδιο πρόσωπο).

Φυσικά και το σχόλιό μου δεν είναι σε καμιά μερίπτωση μομφής προς τους συνάδελφους προσωρινούς.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μπαινουμε Ιουλιο και Ακόμα Κανένα νέο για σεμινάρια.

Ο εμπαιγμός μας συνεχίζετε από το υπεκα και το ΤΕΕ.

Φτάσαμε στο αδιανόητο , τον Ιούλιο να ανοίξει το επάγγελμα του ταξιτζή και οι δικοί μας φωστήρες έκλεισαν με ηλικιακά κριτήρια το επάγγελμα του μηχανικού.

Αυτό που ανησυχεί είναι η αντιμετώπιση του ΤΕΕ στο θέμα.

Το κεντρικό ΤΕΕ δεν αναφέρετε στο θέμα , αν και απασχολεί χιλιάδες μηχανικούς ,

Η αντιμετώπιση συνολικά στο θέμα από όλους είναι ότι έχουμε δίκιο , θεωρητικά μας υποστηρίζουν , αλλά πρακτικά δεν τους πειράζει να συνεχιστεί το θέατρο σκιών λίγα χρόνια ακόμα ,άλλωστε εμείς οι νεότεροι μόνο είμαστε χαμένοι.

Επειδή το επιμελητήριο δεν φαίνετε να το απασχολεί το θέμα καθώς φαίνετε είμαστε μέλη β κατηγορίας καλό θα ήταν τουλάχιστον να ζητήσουμε μείωση εισφορών στο ΤΕΕ, τσμεδε ( σε αυτό το θέμα θεωρούμαστε μηχανικοί πλήρους ευθύνης και απόλυτα ικανοί επαγγελματίες ),

αφού φαίνετε ότι και επίσημα για το επιμελητηριο , είμαστε μαθητευόμενοι μηχανικοί μη ικανοί να εκδώσουμε ένα πιστοποιητικό για ένα δωματιάκι και διανύουμε δεύτερη νεότητα .

Link to comment
Share on other sites

μπαινουμε Ιουλιο και Ακόμα Κανένα νέο για σεμινάρια.

Ο εμπαιγμός μας συνεχίζετε από το υπεκα και το ΤΕΕ.

Φτάσαμε στο αδιανόητο , τον Ιούλιο να ανοίξει το επάγγελμα του ταξιτζή και οι δικοί μας φωστήρες έκλεισαν με ηλικιακά κριτήρια το επάγγελμα του μηχανικού.

Αυτό που ανησυχεί είναι η αντιμετώπιση του ΤΕΕ στο θέμα.

Το κεντρικό ΤΕΕ δεν αναφέρετε στο θέμα , αν και απασχολεί χιλιάδες μηχανικούς ,

Η αντιμετώπιση συνολικά στο θέμα από όλους είναι ότι έχουμε δίκιο , θεωρητικά μας υποστηρίζουν , αλλά πρακτικά δεν τους πειράζει να συνεχιστεί το θέατρο σκιών λίγα χρόνια ακόμα ,άλλωστε εμείς οι νεότεροι μόνο είμαστε χαμένοι.

Επειδή το επιμελητήριο δεν φαίνετε να το απασχολεί το θέμα καθώς φαίνετε είμαστε μέλη β κατηγορίας καλό θα ήταν τουλάχιστον να ζητήσουμε μείωση εισφορών στο ΤΕΕ, τσμεδε ( σε αυτό το θέμα θεωρούμαστε μηχανικοί πλήρους ευθύνης και απόλυτα ικανοί επαγγελματίες ),

αφού φαίνετε ότι και επίσημα για το επιμελητηριο , είμαστε μαθητευόμενοι μηχανικοί μη ικανοί να εκδώσουμε ένα πιστοποιητικό για ένα δωματιάκι και διανύουμε δεύτερη νεότητα .

 

Αυτά τα καραγκιοζιλίκια του ΤΕΕ να τα θυμόμαστε στις επόμενες εκλογές που θα μας πέρνουν τηλέφωνα να πάμε να ψηφίσουμε!!! 4 χρόνια στο ΤΕΕ πλέον η εικόνα μου για αυτούς κάθε μέρα πέφτει ακόμα πιο κάτω!! Καμία μα καμία βοήθεια στον νέο μηχανικό!!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν ξεχνώ τον πιο άδικο αποκλεισμό στην ιστορία του επαγγέλματος στην Ελλάδα και την συνενοχή του επιμελητήριου που υποτίθεται προστατεύει τα συμφέροντα μας............................

οι χιλιάδες υποψήφιοι που πριν από κάθε εκλογές μας τηλεφωνούν προφασιζόμενοι φιλίες για την ψήφο μας την επόμενη μέρα εξαφανίζονται για να εμφανιστούν ξανά πριν από τις επόμενες εκλογές , τι κάνουν;;;; αφού δεν είναι ικανοί , γιατί θέλουν απελπισμένα να πάρουν μια θεσούλα;;;;;;;

προτείνω να ζητήσουμε με κάποιο τρόπο αποζημίωση για την ανυπολόγιστη επαγγελματική ζημία που έχουμε υποστεί.

οι άνθρωποι μας κοροϊδεύουν μπροστά στα μούτρα μας και είτε μας αγνοούν σαν να μην είμαστε ισότιμα μέλη είτε θεωρητικά μας συμμερίζονται και πρακτικά γελούν μαζί μας.....

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά το έχω ξαναγράψει, δεν προχωρούμε σε ομαδικά δικαστικά μέτρα...? Είναι απίστευτο αυτό που γίνεται. Ο όγκος της δουλειας είναι απίστευτος και κατανέμεται μόνο σε λίγες χιλιάδες συναδέλφους....και οι υπόλοιποι σε καιρούς τρομερής ύφεσης δεν μπορούμε να ανταποκριθούμε στα βασικά έσοδα. Και όχι μόνο, αλλά οι προσωρινοί δημιουργούν έναν τρομερό κύκλο γνωριμιών. Γαμώ την ελεύθερη αγορά μου.Αύριο θα κάνω ένα τηλέφωνο πάντως σε ένα δικηγόρο για να το ψάξω λίγο περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς το κεντρικό ΤΕΕ ουσιαστικά πλέον δεν μας εκπροσωπεί; τα μέλη της διοικούσας που είναι κάτω από δεκαετία αν τιμούσαν την ψήφο μας έπρεπε να παραιτηθούν.......

η επαγγελματική ζημιά είναι ανυπολόγιστη γιατί ουσιαστικά δημιουργείται δίκτυο γνωριμιών , συνεργασίες με μεσίτες και εμείς κάποια στιγμή αν γίνει ποτέ πιστοποίηση , θα αντιμετωπίσουμε διαμορφωμένο επαγγελματικό τοπίο.

είμαι σίγουρος ότι για να ολοκληρώσουν το ρουσφέτι θα δώσουν παράταση στους προσωρινούς.

πρέπει όντως να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε σε θέμα αποζημίωσης , προσφυγης σε δικαιοσυνη.

Δυστηχως ειμαστε μονοι μας

 

η πλακα ειναι οτι κανενας δεν λεει γιατι δεν αρχιζει η διαδικασια πιστοποιησης.

τοσο πολυ μας υπολογιζουν.............................

Link to comment
Share on other sites

Στεναχωριέσαι που δεν μπορείς να δώσεις μίζα σε νταβατζή-μεσίτη;Συνεργάσου με κάποιο μηχανικό και μην ασχολείσαι με τη βρωμιά που δημιουργείται σε κάθε επάγγελμα σε αυτή τη χώρα.

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο δεν είναι για μένα αν δίνω ποσοστό σε μηχανικό ή μεσίτη;;;;

 

εγώ πάντως πληροφοριακά τους στέλνω σε φίλο συνάδελφο και δεν καταδέχομαι ποσοστό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι το ίδιο να δίνεις ποσοστό σε κάποιον που άκουσε ότι πρέπει να εκδοθεί ΠΕΑ και παίζει το ρόλο του γενικού νταβατζή-από ότι ακούει πρέπει να παίρνει ποσοστό- και άλλο να δίνεις τη γνωριμία σου σαν μηχανικός σε κάποιον άλλο συνάδερφο.Το οτι δεν παίρνεις τίποτα δεν σημαίνει οτι θα είσαι χαμένος, κάποια στιγμή θα πάρεις και εσύ μια δουλειά από αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς αυτή είναι η φιλοσοφία μου στο θέμα.

 

το ότι εγώ όμως και εκατοντάδες άλλοι αναγκάζονται να μπαίνουν σε αυτήν την διαδικασία τέτοιες δύσκολες εποχές είναι εξοργιστικό.

να μην αναφέρω και τους συναδέλφους που δουλεύουν για ψίχουλα ανάλογα με το κομμάτι λες και είναι φοιτητές ακόμα για τεχνικά γραφεία..........

.επαναλαμβάνω ότι το ΤΕΕ , ουσιαστικά έχασε πολλά με την στάση του στο ζήτημα.

μας υποτίμησαν και είμαι σίγουρος ότι στις επόμενες εκλογές θα βρεθούν προ εκπλήξεως.............

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.