Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστοποιημένο Σεμινάριο Ενεργειακών Επιθεωρητών


gaganian

Recommended Posts

εφόσον ήμασταν πριν 6 μήνες νέοι , άπειροι και όχι έτοιμοι να επιθεωρούμε ένα δωματιάκι από ένα κτήριο που είχαμε δικαίωμα να μελετησουμε, κατασκευάσουμε , επιβλέψουμε,

δεν πρέπει το ΤΕΕ να μας κάνει έκπτωση τουλάχιστον στα σεμινάρια,

λογω της νεότητας μας ;

η για να πληρώνουμε είμαστε αρκετά έμπειροι.

Μάλλον υπάρχει λογική εξήγηση και σε αυτό απλά είμαστε άπειροι και δεν την καταλαβαίνουμε .

Ίσως για να αισθανόμαστε ισότιμοι με τους προσωρινούς και να μην διαμαρτυρόμαστε πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν μου φάνηκε για 1350 ευρώ το μαλλί.

120 ώρες, άρα τουλάχιστον 15 μέρες. 100 ευρώ συν ΦΠα η μέρα, άρα 1845 ευρώ τα βγάζω εγώ.

Αν ήταν 1840 θα πήγαινα, αλλά μου λείπουν τα 5.

 

Ούτε ποιοι θα είναι οι εισηγητές δε λέει.

Λέτε να είναι και πάλι χωμένος ο γνωστός άγνωστος;;;

 

Τρέξτε να προλάβετεεεεεεεε

 

Βασικά πιστεύω πως θα ακυρωθούν λόγω μη προσέλευσης κόσμου...

11 ημερες ειναι, δες εδω http://www.teiser.gr/documents/Teiser_evetam_EnergyAudit.pdf

11 Χ 100 Χ 1,23 (ΦΠΑ) = 1353€ , οπως και να χει ειναι πολλα και δεν ξερουμε αν ειναι σιγουρα πιστοποιημενα.:confused:

Και γω πιστευω οτι δεν θα γινει λογω μη συμμετεχόντων...

Link to comment
Share on other sites

αν δεν ανακοινωθεί επίσημα το πρόγραμμα δεν έχει νόημα να αναζητούμε σεμινάρια.

Μετά τον αποκλεισμό που φάγαμε ,Το μόνο που μας λείπει είναι νέες χαμένες ανθρωποώρες για σεμινάρια και νέα έξοδα

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα πρέπει να απασχολεί αυτούς που δεν έγιναν ενεργειακοί επιθεωρητές είναι αν έπαιρναν τελικά την άδεια θα έιχαν δουλειά ή οχι.Γιατί 5 μήνες μετά την εφαρμογή του μέτρου έχουν βγει λίγα πιστοποιητικά και ήδη πολλοί με άδειες δεν έχουν κάνει ούτε ένα.

Link to comment
Share on other sites

Στο ΥΠΕΚΑ μου είπαν ότι οι προσωρινοί είναι περίπου 8,000 και τα ΠΕΑ που έχουν βγει περίπου 21,000. Από 9 Ιουλίου που αρχίζει η εφαρμογή ΠΕΑ και στις μισθώσεις αναμένεται να υπάρχει μεγαλύτερη ζήτηση. Με τον φίλο μου που συνεργάζομαι και πρόσφατα έγινε προσωρινός έχουμε προτάσεις...

Link to comment
Share on other sites

φίλε τοπογράφε δεν με νοιάζει πόση δουλειά έχει ο καθένας , εμένα με νοιάζει ότι έχω υποστεί επαγγελματικό αποκλεισμό σε ένα επάγγελμα απολύτως σχετικό με την ενασχόληση μου και τα πτυχία μου.

στο κάτω κάτω , άκοπα και ανέξοδα με όπλο την ηλικία απέκτησαν όσοι απέκτησαν το επαγγελματικό πλεονέκτημα , οπότε και 1 ΠΕΑ είναι κέρδος .

επίσης δεν κατάλαβα τι υπονοείς ,μήπως να μην πιστοποιηθούμε οι υπόλοιποι για να έχουν περισσότερο κέρδος οι προσωρινοί ;

εγώ πάντως απαιτώ να έχω το δικαίωμα να ανταγωνιστώ επί ίσιος οροις.

πληροφοριακά έχω δώσει αρκετά ΠΕΑ σε συναδέλφους.

Link to comment
Share on other sites

Αλλωστε τις επιθεωρήσεις μην νομίζετε ότι τις κάνουν όλοι οι προσωρινοί Εν.επιθεωρητές, αλλά βάζουν άλλους που έχουν υποστεί αποκλεισμό ή δεν έχουν μέχρι στιγμής το δικαίωμα. Συμφωνώ με τον Σάββα

Link to comment
Share on other sites

έτσι είναι Ίκαρε αλλά η πλάκα είναι ότι αρχίζουμε και θεωρούμαστε γραφικοί που διαμαρτυρομαστε. εχει εμπεδωθεί τόσο το ρουσφέτι που όταν λέμε το αυτονόητο , μας απαντάνε έχουμε κάνει μόνο 4,5,6,8 ΠΕΑ. και ζητούν να τους συμπαρασταθούμε!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αλλωστε τις επιθεωρήσεις μην νομίζετε ότι τις κάνουν όλοι οι προσωρινοί Εν.επιθεωρητές, αλλά βάζουν άλλους που έχουν υποστεί αποκλεισμό ή δεν έχουν μέχρι στιγμής το δικαίωμα. Συμφωνώ με τον Σάββα

ετσι ειναι φιλε μου. Πιστεψέ με ξέρω συγκεκριμένες περιπτώσεις μεγαλομηχανικών που ειναι προσωρινοι κ στελνουν άλλους για τις επιθεωρήσεις (οι οποιοι δεν ειναι επιθεωρητες)...

Link to comment
Share on other sites

έτσι είναι Ίκαρε αλλά η πλάκα είναι ότι αρχίζουμε και θεωρούμαστε γραφικοί που διαμαρτυρομαστε. εχει εμπεδωθεί τόσο το ρουσφέτι που όταν λέμε το αυτονόητο , μας απαντάνε έχουμε κάνει μόνο 4,5,6,8 ΠΕΑ. και ζητούν να τους συμπαρασταθούμε!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Χαλαρωσε συναδελφε....

Οσο κατανοουμε τον προβληματισμο ολων οσων εχουν αποκλειστει απο αυτη τη διαδικασια, αλλο τοσο πρεπει κι εσεις να καταλαβετε πως οτι λεμε εδω μεσα, δεν το λεμε για να "σας την πουμε" η για να τονισουμε το αβανταζ μας σε συγκριση με εσας αλλα ολα ειναι απο προσωπικες εμπειριες του καθενος μας στην πιατσα, αυτο το χρονικο διαστημα που τρεχει το προγραμμα...

 

Διακρινω μια αντιπαλοτητα, να το πω ευγενικα, απεναντι σε αυτους που πηραν την αδεια και δεν το θεωρω σωστο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.