Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστοποιημένο Σεμινάριο Ενεργειακών Επιθεωρητών


gaganian

Recommended Posts

Δυστυχώς αποδεικνύεται ότι στην Ελλάδα αν δεν βγεις σε πρωιναδικο η έστω δεν διαμαρτυρηθείς δεν βρίσκεις το δίκιο σου. Λάθος μας.

Η μόνη λύση να βρούμε παράθυρο και εμείς με καμιά πιστοποίηση από το εξωτερικό . μετά να δείτε για πότε θα απεμπλακούν οι διαδικασίες σε χρόνο ρεκόρ ώστε να μη χαθούν τα λεφτά των σεμιναρίων

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει αραγε κανενας που εχει εγινε προσωρινος στο ΥΠΕΚΑ μεσω εγγραφης του σε μητρωο επιθεωρητων αλλης χωρας της Ε.Ε?

Ας επικοινωνησει εστω και με π.μ.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να επαναλαμβανόμαστε αλλά εμένα μου προκαλεί εντύπωση πως χιλιάδες αποκλεισμένοι μηχανικοί δεν έχουμε κατακλύσει το ΤΕΕ και το υπεκα με επιστολές που να ζητούμε το αυτονόητο δηλαδή την πιστοποίηση ώστε αυτές τιε δύσκολες μέρες να μπορούμε τουλάχιστο να πληρώσουμε το τσμεδε.

Εγώ έχω στείλει επιστολές και στις οχλήσεις μου απαντάνε ότι δεν υπάρχει ενδιαφέρον από τους νέους , τι ασχολούμαι κτλ.

Είμαστε βολεμένοι;

Αδιάφοροι;

Απληροφόρητοι ;

Τελικά είναι μύθος ότι οι νέοι μηχανικοί αντιμετωπίζουν οικονομικά προβλήματα;

Εγώ από τον τρόπο που αντιμετωπίζετε από την πλειοψηφία , αυτός ο επαγγελματικός αποκλεισμός αρχίζω να πιστεύω ότι μάλλον δεν υπάρχει ενδιαφέρον από τους νεότερους για να πιστοποιηθούνε.

Θα ηθελα την αποψη σας

Link to comment
Share on other sites

Γύρω στο χιλιάρικο κοστίζουν τα σεμινάρια , δηλαδή 4 επιθεωρήσεις.

Ενώ υπάρχουν και αλλά ΄΄τυχερά ΄΄ αν είσαι επιθεωρητής.

Αν αυτός είναι ο λόγος φίλοι μου , σημαίνει ότι οι νεότεροι δεν γνωρίζουν την αγορά

Link to comment
Share on other sites

Ενδεχομένως οι νεότεροι να ψάχνουν κάτι πιο σταθερό σε δουλειά από τις επιθεωρήσεις κτηρίων, ειδικά σήμερα. Γιατί κακά τα ψέματα κανείς δεν σου εγγυάται ότι θα κάνεις ή θα προτιμηθείς να κάνεις επιθεωρήσεις. Θέλει "κονέ" στον χώρο για να προτιμηθείς ή έστω να βρεις κτήρια να κάνεις επιθεώρηση, και πόσες θα κάνεις 1,2 το μήνα δεν τα φέρνεις βόλτα. Αν βάλεις και τα 1000 που λες + το ΤΣΜΕΔΕ που τρέχει...καταλαβαίνεις. Από την άλλη συμφωνώ ότι τα 10 χρόνια που βάλανε πλαφόν για κάποιον προσωρινό επιθεωρητή είναι υπερβολικά και άδικο για τους νεότερους. Αλλά ποια είναι η χρυσή φόρμουλα, 4 χρόνια + σεμινάρια? Θα φωνάζουν αυτοί με 3 χρόνια εμπειρίας κτλ...Το λέω σαν παράδειγμα. Σε κάθε περίπτωση πιστεύω ότι, ότι εγινε έγινε για να τρέξει η υπόθεση που είναι καινούργια στον χώρο. Να δούμε πως κυλάει βρε αδερφέ. Οταν όμως έρθει η στιγμή (ελπίζω να μην αργήσει πολύ) να βγουν οι "κανονικοί", θέλω να πιστεύω ότι τα κριτίρια θα είναι τέτοια ώστε να μην αποκλείονται και οι νέοι μηχανικοί (όσοι θέλουν τεσπα) από αυτήν την αγορά εργασίας. Είδομεν.

Link to comment
Share on other sites

από τον Ιούνιο θα χρειαζετε πιστοποιητικό ακόμα και για ενοικίαση. οπότε υπολογίστε τον όγκο εργασιών μόνοι σας. όσο για το πιο μόνιμο δηλαδή μισθωτός ; και αν ναι, που ;

είναι η μόνη εργασία που έχει ελπίδες ο νεότερος να εξασφαλίσει έστω ένα μικρό εισόδημα ,χωρίς τις απαραίτητες διασυνδέσεις.

τέλος πάντων , καλύτερα για τους ιθύνοντες που οι νεότεροι λογω άγνοιας περιμένουν να κτίσουν οικοδομικά συγκροτήματα και ονειρευονται μόνιμες θέσεις σε εταιρείες.

Link to comment
Share on other sites

Σάββα,

 

Ποιος σου είπε ότι οι νέοι δεν ενδιαφέρονται να γίνουν ενεργειακοί επιθεωρητές;

 

Οι νέοι μηχανικοί αποκλείστηκαν σκόπιμα μέσω της απαίτησης 10ετους εμπειρίας για προσωρινούς επιθεωρητές και της 4ετούς για τους μόνιμους.

 

Αλλά έτσι και αλλιώς δεν έχουν εγκριθεί τα οριστικά σεμινάρια για ενεργειακούς επιθεωρητές. Επομένως τι συζητάμε;

Link to comment
Share on other sites

το ελάχιστο ενδιαφέρον φαίνετε από την έλλειψη αντίδρασης μέσω επιστολών σε ΤΕΕ , υπεκα , πιέσεων σε βουλευτές για επερωτήσεις , κτλ

ή μήπως περιμένουμε στην Ελλάδα να επιτευχθεί το αυτονόητο δηλαδή η πιστοποίηση ,αυτόματα.

νομίζετε ότι θα αφήσουν εύκολα το δωράκι ιδίως οι μεγάλες εταιρείες ;

Link to comment
Share on other sites

1350€ το μαλλί....πληροφοριες εδω http://www.teiser.gr/documents/seminaria_energiakon_epitheoriton.zip αν και δεν ξερω αν προλαβαινει κανεις αφου σε 3-4 μερες ξεκιναει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.