Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντιμετώπιση φυσικής φθοράς


 

Recommended Posts

Κυριε Ροδοπουλε σας ευχαριστω παρα πολυ για την αταποκριση και το χρονο που διαθεσατε για εμενα. Οχι το σπιτι βρισκεται περιπου 7 χιλιομετρα απο τη θαλασσα. Δεν θελω να το παιξω εξυπνη, γιαυτο σας λεω οτι ολα αυτα που μου ειπατε μου φαινονται κινεζικα!!καθως στο πανεπιστημιο δεν θυμαμαι να τα κανουμε και οτι ελαχιστες γνωσεις περι εναθρακωσης και διαβρωσης εχω τις πηρα απο αυτο εδω το forum. Προσπαθω να διαβαζω καθε μερα και να μαθαινω απο εδω αλλα καταβαινετε οτι ενας νεος μηχανικος χωρις καθοδηγηση και εμπειρια πελαγωνει με ολα αυτα. Το θεμα ειναι οτι οι υπολοιποι γυρω με θεωρουν ΜΗΧΑΝΙΚΟ και εγω πρεπει να ανταποκριθω.

Καταλαβα περιπου πως γινεται ο ελεγχος απο αυτα που μου ειπατε.

Η ταρατσα αποτελει πλακα οροφης ορόφου οικιας κατασκευασμενης το 87 που βρισκεται πανω απο οικια κατασκευασμενη το 65. Μιλαμε για τοιχοποιια της οποιας ο οροφος αν και πιο καινουργιος ειναι προβληματικος με ρωγμες διατμησης στα τοιχεια απο σεισμους. Το κυριοτερο προβλημα ομως ειναι η πλακα. Πρεπει οπως καταλαβαινω να φερω καποιον ειδικευμενο μηχανικο να κανει τον ελεγχο.Τυχαινει ομως να ζω στην Πατρα και εδω οι μηχανικοι τα κανουν ολα και συμφερουν!!

Οι γνωσεις οι δικες μου φτανουν εως την εξης διαδικασια:

καθαιρεση σαθρων επικαλυψεων εως οτου να βρεθει σταθερη επιφανεια,

εμποτισμος με αναστολεα διαβρωσης σε δυο χερια

επικαλυψη οπλισμου με στρωση εποξειδικης ρητινης

εφαρμογη επισκευαστικου κονιαματος και συντηρηση επι επταημερου.

Αυτο μπορει να γινει στην πλακα?

Μου φαινεται αρκετα κουφια και νομιζω πως θα μας πεσει ολη στο κεφάλι!

Τι συνεργειο αναλαμβανει αυτη τη δουλεια ωστε να ειμαι σιγουρη οτι δεν θα μου καταστρεψουν καλο οπλισμο?

Συγνωμη για την πολυλογια και ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

ειναι οτι οι υπολοιποι γυρω με θεωρουν ΜΗΧΑΝΙΚΟ και εγω πρεπει να ανταποκριθω

 

Εισαι μηχανικος και πρεπει να τους δωσεις να το καταλαβουν...

(ασχετο με το θεμα, αλλα σχετικο με τον τροπο επιβολης της γνωμης σου..ειδικα σε επεμβασεις/επισκευες κτλ ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΟΣ στον οποιο δινουν σημασια ειναι ο μηχανικος..)

Link to comment
Share on other sites

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΟΣ στον οποιο δινουν σημασια ειναι ο μηχανικος..

 

 

Οχι οι γονεις ομως που περιμενουν απο εσενα να τα ξερεις ολα επειδη εισαι μηχανικος. Οσο αφορα στους αλλους δεν με ενδιαφερει οτι και να πισττευουν, εγω τη δουλεια μου στη συγκεκριμενη περιπτωση θελω να κανω και σωστα γιατι το σπιτι ειναι της αδερφης μου.

Απο εκει και περα δεν εχω βλεψεις μηχανικου οπως εχουν παει τα πραγματα, τα εχω πει και στην αναζητηση εργασιας,απλα θεωρω οτι καλο ειναι να μαθαινεις ασχετα αν θα σου χρειαστουν ποτε η οχι.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Χλόη

παραθέτω

 

Οι γνωσεις οι δικες μου φτανουν εως την εξης διαδικασια:

καθαιρεση σαθρων επικαλυψεων εως οτου να βρεθει σταθερη επιφανεια,

εμποτισμος με αναστολεα διαβρωσης σε δυο χερια

επικαλυψη οπλισμου με στρωση εποξειδικης ρητινης

εφαρμογη επισκευαστικου κονιαματος και συντηρηση επι επταημερου.

Αυτο μπορει να γινει στην πλακα?

 

Η διαδικασία αποτελεί λύση στα προβλήματα κατηγορίας 3 βάση ISO, 1504, κλπ. Χρειαζόμαστε να έχουμε στα χέρια μας μετρήσεις για να αποφανθούμε για την κατηγορία και μετέπειτα να πάμε στους πίνακες και να λύσουμε το θέμα.

 

Αν και το θέμα έχει τεράστιες διαστάσεις και αποτελεί πλέον κοινότυπο πρόβλημα που κάθε μηχανικός θα βρεθεί να λύσει, δυστυχώς στην Ελλάδα δεν υπάρχει αρκετή εγρήγορση απο πλευράς Παν/μιου (ελάχιστες εξαιρέσεις στο ΕΜΠ).

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ κυριε Ροδοπουλε χαρη στα μαθηματα που παραδιδετε στο αντιστοιχο θεμα ενημερωνομαι συνεχως και καταλαβαινω τι λετε.

Ευτυχως που υπαρχει και εναςανθρωπος που μας ανοιγει τα ματια!!

Να ειστε καλα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Να θέσω κι εγώ κάποια ερωτήματα που αντιμετωπίζω στο πατρικό μου. Ελπίζω οι πολιτικοί μηχανικοί να με συγχωρέσουν για την άγνοια μου επί του θέματος. :smile:

Επειδή μία εικόνα αξίζει 1000 λέξεις δείτε και κρίνετε...

 

 

 

3d05.th.jpg

afy3.th.jpg

 

0iuh.th.jpg

pma5.th.jpg

z7h5.th.jpg
 

Για την ταράτσα σκέφηκα να πλυθεί με πιεστικό και να τριφτεί μερικώς. Μετά, επειδή η λύση του ασφαλτόπανου θα στοιχίσει περί τα 700 ευρώ, σκέφτηκα να στρώσω ένα ελαστικό ακρυλικό με ροή ακόμη και στις τριχοειδείς ρωγμές για να έχω μια κάλυψη λίγων ετών. Η ταράτσα δεν είναι επισκέψιμη.

 

Τα μπαλκόνια όπως είδατε έχουν ποτίσει από τα ανοίγματα των μαρμάρινων πλακών (αποσύνδεση μεταλλικού αγκυρίου κιγκλιδώματος με το μικρό περβάζι και φούσκωμα του μεταλλικού οπλισμού με αποτέλεσμα την πλευρική ρηγμάτωση, συνοδεία της κόλλας των μαρμάρων που έφυγε και αποκάλυψε οπές). Αν περάσω το μωσαϊκό των μπαλκονιών με ό,τι αναφέρω για την ταράτσα θα αντέξει μερικά χρόνια; Υπόψην ότι τα μπαλκόνια είναι βατά και "ταλαιπωριούνται" από πόδια καρεκλών κτλ.

 

Η κολώνα επειδή όπισθεν της υδρορροής και των σιδηροσωλήνων του νερού δεν είχε σοβαντιστεί ίσως να "τράβηξε" νερό. Πάντως έχει φουσκώσει μόνο στον 2ο και τελευταίο όροφο. Ο πρώτος και το ισόγειο δεν δείχνουν να έχουν τίποτα ούτε έχουν τον γνωστό κούφιο ήχο στο χτύπημα με το χέρι.

 

Τελευταία ερώτηση για την τελική βαφή. Πρόταση πολιτικού μηχανικού εργολάβου είναι η χρήση ενός ακρυλικού, αδιάβροχου, ελαστικού, αυτοκαθαριζόμενου, υδρατμοπερατού, όχι υδατοπερατού που είναι και χρώμα. Μου είπε ότι το έχει χρησιμοποιήσει σε κτίριο πλησίον θάλασσας και κράτησε 15 χρόνια.

 

Έχω καλέσει 4 εργολάβους να το δουν αλλά θα ήθελα και τα φώτα σας εδώ.  Σας ευχαριστώ πολύ.

Edited by gnusselt
Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη εικόνα είναι οτι η ορθομαρμάρωση δεν επέτρεπε διαπνοή υγρασίας

 

Η δεύτερη μου φαίνεται για σπάσιμο σαφά και δεξιά του κάποια αποικία απο συμπυκνώματα.

 

Στην τριτη σίγουρα έχουμε περιοχές εγκλωβισμού βρόχινου

 

Στην 4 μάλλον θα πρέπει να κοιτάξεις του αρμούς και τα σοβατεπι.

 

Στην 5 απόπλυση και αποικίες.

 

 

Σχόλια

 

Γράφεις

 

"Για την ταράτσα σκέφηκα να πλυθεί με πιεστικό και να τριφτεί μερικώς. Μετά, επειδή η λύση του ασφαλτόπανου θα στοιχίσει περί τα 700 ευρώ, σκέφτηκα να στρώσω ένα ελαστικό ακρυλικό με ροή ακόμη και στις τριχοειδείς ρωγμές για να έχω μια κάλυψη λίγων ετών. Η ταράτσα δεν είναι επισκέψιμη."

 

Θα χρειαστεί πολύ καλό πλύσιμο και ειδικό αστάρι πριν το ελαστικό ακρυλικό. Θα πρέπει να προσέχεις τις ρύσεις διότι τα ακρυλικά υποβαθμίζονται με παρουσία νερού.

 

Γράφεις

 

"Τα μπαλκόνια όπως είδατε έχουν ποτίσει από τα ανοίγματα των μαρμάρινων πλακών (αποσύνδεση μεταλλικού αγκυρίου κιγκλιδώματος με το μικρό περβάζι και φούσκωμα του μεταλλικού οπλισμού με αποτέλεσμα την πλευρική ρηγμάτωση, συνοδεία της κόλλας των μαρμάρων που έφυγε και αποκάλυψε οπές). Αν περάσω το μωσαϊκό των μπαλκονιών με ό,τι αναφέρω για την ταράτσα θα αντέξει μερικά χρόνια; Υπόψην ότι τα μπαλκόνια είναι βατά και "ταλαιπωριούνται" από πόδια καρεκλών κτλ."

 

θα χρειαστείς καθαίρεση σαθρών, αναστολέα, επισκευαστικό 4-8mm (για να πάρεις άγρια επιφάνεια) και να βγάλεις τα αγκύρια. Απο εκεί και πέρα κάποιος υδροφοβισμός και μετά σοφάς.

 

Γράφεις

 

"Των σιδηροσωλήνων του νερού δεν είχε σοβαντιστεί ίσως να "τράβηξε" νερό. Πάντως έχει φουσκώσει μόνο στον 2ο και τελευταίο όροφο. Ο πρώτος και το ισόγειο δεν δείχνουν να έχουν τίποτα ούτε έχουν τον γνωστό κούφιο ήχο στο χτύπημα με το χέρι."

 

Δεν ξέρω εαν υπάρχει διαρροή. Θα πρέπει να το δεις ρίχνοντας οργανική βαφή σε νερό που θα το ρίξεις στην υδρορροή. Ρίξε περίπου 20 λιτρα πολύ γρήγορα και περίμενε 24 ώρες. Εαν δεν υπάρχει διαρροή καθράρισμα και σφράγιση με ελαστικό σφραγιστικό.

 

Γραφεις

 

"Τελευταία ερώτηση για την τελική βαφή. Πρόταση πολιτικού μηχανικού εργολάβου είναι η χρήση ενός ακρυλικού, αδιάβροχου, ελαστικού, αυτοκαθαριζόμενου, υδρατμοπερατού, όχι υδατοπερατού που είναι και χρώμα. Μου είπε ότι το έχει χρησιμοποιήσει σε κτίριο πλησίον θάλασσας και κράτησε 15 χρόνια."

 

Σωστά επι της αρχής αλλα για τα 15 χρόνια δεν ξέρω. Απο την πείρα μου ποτέ δεν θα άφηνα βαφή πάνω απο 8-10 χρόνια εφόσον πρόκειται να υποδεχτεί νέο στρώμα. Στα 15 χρόνια θα έχεια χάσει πρόσφυση και δυνατότητα χημικού δεσμού. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.