Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άνοιγμα εξώπορτας καταστήματος εντός πεζοδρομίου


ΚΑΝΑ

Recommended Posts

Γίνεται για άλλους λόγους - λόγω στάθμης δαπέδου φαρμακείου +0.30 απο πεζοδρόμιο-και δεν θέλει να ξηλώσουμε μεγάλη επιφάνεια από το υπάρχον δάπεδο-πιστεύω να καταλαβαίνεις

να σου πω την αλήθεια, δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει αυτό με το άνοιγμα της πόρτας

θες να βάλεις ένα σκίτσο σε κάτοψη και τομη;

Link to comment
Share on other sites

myri

 

Όλο θέλεις να μαθαίνεις μου φαίνεται

 

Για δες εδώ

 

http://embedit.in/T2I5cgJBcb

 

και δώσε και καμιά γνώμη σε παρακαλώ

 

(Πέραν αυτού

Πέστε μου και πώς μπαίνει απʼ ευθείας η rdf στο μήνυμα;)

Link to comment
Share on other sites

1oν η αποθήκη και το εργαστήριο πρέπει να είναι διακριτοί χώροι, με τοιχο και πόρτα

2ον το wc πρέπει να έχει προθάλαμο

 

3ον για την καθαίρεση ή όχι

σε κάθε περίπτωση να θες να μοιράσεις τα 30εκ σε 2 στάθμες για να είναι πιο ομαλή η είσοδος θα κάνεις καθαίρεση

άρα δεν έχει να κάνει με την πόρτα σου

 

δες μήπως μετακινώντας την είσοδο μπορείς να έχεις κάπου πιο μικρό σκαλοπάτι πχ 18-20εκ

 

4ον για να έχεις την υποχρέωση να ανοίγει η πόρτα προς τα έξω από την πυασφάλεια θες κατάστημα με πληθυσμό άνω των 50 ατομων

Πυροπροστασία- ΠΔ 71_1988

2.5. Κατασκευαστικά στοιχεία των οδεύσεων διαφυγής

2.5.1. Πόρτες-Γενικά.

Κάθε πόρτα που προβλέπεται να χρησιμοποιηθεί ως έξοδος κινδύνου, πρέπει να βρίσκεται σε θέση κατάλληλη έτσι, ώστε η πορεία διαφυγής να είναι προφανής και πραγματοποιήσιμη.

.......

Το δάπεδο και από τις δυο πλευρές κάθε πόρτας πρέπει να είναι επίπεδο και να βρίσκεται στην ίδια στάθμη.

Κατ’ εξαίρεση, όταν η πόρτα οδηγεί προς το ύπαιθρο ή προς εξωτερικό εξώστη ή προς την τελική έξοδο, επιτρέπεται η στάθμη του δαπέδου στην εξωτερική πλευρά της πόρτας να βρίσκεται μέχρι και 0.20 μέτρου χαμηλότερα σε σχέση με την εσωτερική στάθμη.

2.5.2. Κατεύθυνση περιστροφής

Κάθε πόρτα που χρησιμοποιείται ως έξοδος κινδύνου πρέπει να ανοίγει προς την κατεύθυνση της διαφυγής παρέχοντας το πλήρες πλάτος του ανοίγματός της.

Μπορούν να εξαιρεθούν πόρτες που εξυπηρετούν χώρους με χαμηλό βαθμό κινδύνου και συνολικό πληθυσμό που δεν ξεπερνά τα 50 άτομα. Αυτές οι πόρτες επιτρέπεται να ανοίγουν περιστρεφόμενες προς την αντίθετη κατεύθυνση της όδευσης διαφυγής.

.......

Πόρτες μηχανοκίνητες, όπως π.χ. πόρτες που ανοίγουν με το πλησίασμα ενός ατόμου και παρεμβάλλονται σε οδεύσεις διαφυγής, πρέπει να είναι δυνατό ν’ ανοίγονται και με το χέρι σε περίπτωση διακοπής της παροχής ενεργείας

 

 

5ον μπορείς να βάλεις και ηλεκτρική πόρτα

ούτε μέσα ούτε έξω !!!!

Link to comment
Share on other sites

Myri

Απαντώντας στις παρατηρήσεις σου

 

«1ον η αποθήκη και το εργαστήριο πρέπει να είναι διακριτοί χώροι, με τοίχο και πόρτα»

Το γνωρίζω αλλά περνάει και έτσι

 

2ον το wc πρέπει να έχει προθάλαμο

 

 

 

Δεν περνάει από υγειονομικό και περνάει και πάλι και έτσι

 

3ον για την καθαίρεση ή όχι

σε κάθε περίπτωση να θες να μοιράσεις τα 30εκ σε 2 στάθμες για να είναι πιο ομαλή η είσοδος θα κάνεις καθαίρεση- άρα δεν έχει να κάνει με την πόρτα σου

 

δες μήπως μετακινώντας την είσοδο μπορείς να έχεις κάπου πιο μικρό σκαλοπάτι πχ 18-20εκ

τώρα δεν καταλαβαίνω εγώ με το:

δες μήπως μετακινώντας την είσοδο μπορείς να έχεις κάπου πιο μικρό σκαλοπάτι πχ 18-20εκ

τι να εννοείς άραγε;

αφού η διαφορά στάθμης πεζοδρομίου και δαπέδου φαρμακείου είναι 30 εκ και πρέπει να μοιραστεί στα δύο 15 και 15 εκ –όπου και αν βάλω την είσοδο

 

4ον για να έχεις την υποχρέωση να ανοίγει η πόρτα προς τα έξω από την πυρασφάλεια θες κατάστημα με πληθυσμό άνω των 50 ατόμων

 

Πυροπροστασία- ΠΔ 71_1988.

…………….

.......

Πόρτες μηχανοκίνητες, όπως π.χ. πόρτες που ανοίγουν με το πλησίασμα ενός ατόμου και παρεμβάλλονται σε οδεύσεις διαφυγής, πρέπει να είναι δυνατό νʼ ανοίγονται και με το χέρι σε περίπτωση διακοπής της παροχής ενεργείας

 

5ον μπορείς να βάλεις και ηλεκτρική πόρτα

ούτε μέσα ούτε έξω !!!!

 

Με το μηχανοκίνητες (που νόμιζα ότι δεν ίσχυε και το 5ο ) με ανοίγεις τα μάτια και σε ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ

 

Την πόρτα μέχρι τώρα την σκεπτόμουν προς τα έξω γιατί αλλιώς το δάπεδο που θα καθαιρούσα έπρεπε να γίνει μεγαλύτερου βάθους –ώστε να έχω σε ένα επίπεδο (στάθμης +0,15) πριν το άνοιγμα της 1,2 μ και μετά το άνοιγμά της άλλο 1,2 μ –λύση μη λειτουργική κατά την γνώμη μου-αφού το επίπεδο των +0,15 εισέρχονταν πολύ μέσα στο φαρμακείο-και πιθανώς να μη γινόταν οπτικά ορατό και αντιληπτό από ασθενείς κλπ

 

Η λύση βρέθηκε και είναι η εξής

 

Κάνω πόρτα στη στάθμη +0,20 από το πεζοδρόμιο, μηχανοκίνητη επάλληλη στη τζαμαρία και εκείθεν εσωτερικά του φαρμακείου, μικρή ράμπα ανόδου που θα καλύψει ανέβασμα στάθμης άλλα 10εκ

 

Και πάλι σʼ ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Myri ...

Δεν περνάει από υγειονομικό και περνάει και πάλι και έτσι

περνά από έλεγο της νομαρχίας

επίσης η νομοθεσια για φαρμακεία επιβαλλει τα παραπάνω

επίσης επιβάλει ρολά ασφαλείας και θυρίδα εφημερίας

 

 

τι να εννοείς άραγε;

αφού η διαφορά στάθμης πεζοδρομίου και δαπέδου φαρμακείου είναι 30 εκ και πρέπει να μοιραστεί στα δύο 15 και 15 εκ –όπου και αν βάλω την είσοδο

θέλω να πω πως μπορεί επι της καθετης οδόυ να υπάρχει λιγότερη υψομετρική διαφορά

οπότε εκεί συμφέρει να μπει η πόρτα

ή

πως μπορεί ο δρόμος να έχει μια ελαφρή κλίση

στη μικρότερη υψομετρική διαφορά θα έβαζα την εισοδο ωστε να αποφύγω το σκαλοπάτι

 

Την πόρτα μέχρι τώρα την σκεπτόμουν προς τα έξω γιατί αλλιώς το δάπεδο που θα καθαιρούσα έπρεπε να γίνει μεγαλύτερου βάθους –ώστε να έχω σε ένα επίπεδο (στάθμης +0,15) πριν το άνοιγμα της 1,2 μ και μετά το άνοιγμά της άλλο 1,2 μ –λύση μη λειτουργική κατά την γνώμη μου-αφού το επίπεδο των +0,15 εισέρχονταν πολύ μέσα στο φαρμακείο-και πιθανώς να μη γινόταν οπτικά ορατό και αντιληπτό από ασθενείς κλπ

σε κάθε περίπτωση θα έπρεπε να αφήσεις πλατύσκαλο βαθους 1,20

 

υγ όπως το ξανασκέφτομαι δεν μπαίνει ηλεκτρική πόρτα

διότι πρέπει να σέρνεται στο +0,20 καθόλο το πλάτος της + το πλάτος της πόρτας

Link to comment
Share on other sites

myri

Την είσοδο τη θέλω στο μεγάλο δρόμο (με το πράσινο)

Τα άλλα είναι δοκιμασμένα και περνάνε -τουλάχιστο εδώ

οι πόρτες αποθήκης κλπ ξεπερνιούνται εύκολα και τεχνικά (φυσαρμόνικα) και υπηρεσιακά

Όλα καλά κανένα πρόβλημα

Να σαι καλά που ασχολήθηκες μαζί μου,

Καμιά φορά κολλάς και σαν τυφλός χρειάζεσαι κάποιον να σε περάσει απέναντι-

στην άλλη πλευρά, στη λύση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.