Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λογισμικό για μυκητοειδείς πλάκες


ay8airetos

Recommended Posts

Ξέρει κανείς εάν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να υπολογίζει μυκητοειδή πλάκα; Γενικά έχετε κάνει ποτέ φορέα με μυκητοειδείς πλάκες;

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα προγράμματα που έχουν επιφανειακά πεπερασμένα στοιχεία για την προσομοίωση πλακών και μπορούν να δεχθούν σημειακές στηρίξεις.

Το Robot νομίζω ότι είναι ένα απ' αυτά.

 

Διαφορετικά, αν το πρόγραμμά σου έχει μόνο γραμμικά μέλη, μπορείς να προσομοιώσεις με ενισχυμένες ζώνες και να κατανείμεις τα φορτία στα υποστυλώματα.

 

Προσοχή όμως, έλεγχο σε διάτρηση δεν κάνουν αυτόματα όλα τα προγράμματα.

Για την επίλυση θεωρώ ότι θα πρέπει να λάβεις q=1,00.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Χάρη, χρησιμοποιώ το Fespa οπότε έχω γραμμικά μέλη. Ενισχυμένες ζώνες ή δοκούς ορθωγωνικής διατομής;. Με q=1 δεν θα έχω πρόβλημα αστοχίας στις ενισχυμένες ζώνες ή και στα δοκάρια; Εξάλλου το μόνο (αν δεν κάνω λάθος) που επιβάλλει ο κανονισμός είναι να υπάρχει επάρκεια τοιχείων.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Τελικά είναι δοκοί ορθωγονικής διατομής ή ενισχυμένες ζώνες? Λίγο αργά αλλά ενδιαφέρον.

 

Μυκητοειδείς πλάκες

Να κρατήσω

1. q=1-1.5

2. Επάρκεια τοιχομάτων

3. δοκοί ορθογωνικής διατομής ή ενισχυμένες ζώνες (εδώ δεν είμαι σίγουρος)

Link to comment
Share on other sites

1) Οι ενισχυμένες ζώνες στο Fespa είναι ορθογωνικές δοκοί, πάχους όσο το πάχος της πλάκας, χωρίς απαιτήσεις πλαστιμότητας.

2) Όταν q<=1,5 δεν υπάρχουν απαιτήσεις πλαστιμότητας.

 

Αν συνδυάσεις τις παραπάνω δύο προτάσεις έχεις την απάντηση στο ερώτημά σου.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως, όταν δεν έχεις δοκούς και έχεις μυκητοειδείς πλάκες χρειάζεσαι έλεγχο σε διάτρηση τον οποίο δεν κάνει το Fespa.

Link to comment
Share on other sites

είστε σίγουροι πως όταν έχουμε ενισχυμένες ζώνες μέσα στην πλάκα, δεν υπολογίζεται η διάτρηση;;

Link to comment
Share on other sites

Για να γίνει ξεκάθαρο το τι λέω:

_ Οι ενισχυμένες ζώνες δεν είναι δοκοί άσχετα αν τις λέμε κρυφοδοκούς ή τις εισάγουμε στο μοντέλο μας με το εργαλείο των "δοκών".

_ Συνεπώς, έλεγχος σε διάτρηση απαιτείται.

_ Το Fespa έλεγχο σε διάτρηση δεν κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.