Μετάβαση στο περιεχόμενο

Topcon gr3 + δίκτυο Uranus


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σχετικά με τη δικτυακή λύση του ουρανός είναι το πρόβλημα λοιπόν και όχι με τα όργανα της topcon (λόγω εμπειρίας σε ζεύγος gps+glonass το λέω).

 

Αλήθεια ποιος σε βεβαιώνει για την ποιότητα, τις επιλύσεις κτλ κτλ των αντιστοίχων ιδιωτικών δικτύων των εταιρειών; Μου φαίνεται πολύ άρπα κόλα η δουλειά τους (όλων) για να σπρώξουν σταντ αλονε δέκτες...

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ μαζί σου. Εξάλλου σε προηγούμενό μου post ανέφερα ότι το πρόβλημα μάλλον είναι στο δίκτυο που χρησιμοποιεί (το οποίο αποτελείται από δέκτες Topcon :wink:). Όσο για την ποιότητα μερικών από των δικτύων έχω αρκετές αμφιβολίες...

Link to comment
Share on other sites

Βρε τα όργανα μια χαρά είναι. Η διαχείριση ενός δικτύου και η επιστημονική επάρκεια είναι το πρόβλημα για όλες τις εταιρείες....

 

Σε παρουσίασεις εταιρειών για ιδιωτικά δίκτυα δεν πείθουν πάντως τα λεγόμενα τους.

 

Γιατί φτάσανε να εμφανίζουν και μοντέλα γεωειδούς και δεν συμαζεύεται χωρίς επαρκη τεκμηρίωση.

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στην υπερβολή οι Έλληνες! Φτάσαμε να έχουμε 5 (1 κρατικό και 4 ιδιωτικά) δίκτυα εκεί που μέχρι πριν λίγα χρόνια δεν είχαμε τίποτα, τα ιδιωτικά να είναι αμφιβόλου ποιότητας και το κρατικό να μην υποστηρίζει Glonass! Παρόλα αυτά εγώ ψηφίζω HEPOS γιατί είναι το μόνο που μπορείς να ξέρεις ότι έχει γίνει σοβαρή δουλειά. Για τα υπόλοιπα διατηρώ τις επιφυλάξεις μου αν δεν δω πρώτα περισσότερα στοιχεία για τον τρόπο που λειτουργούν και δεν τα δοκιμάσω στην πράξη.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου. Το HEPOS το δοκιμάζω συνεχώς και μου φαίνεται αξιόπιστο και υπάρχει τεκμηριωμένη δουλειά πάνω του.

 

Επλίζω, πάντως, να την "πατήσουν" με τα ιδιωτικά δίκτυα όσο το δυνατόν λιγότεροι συνάδελφοι.

Link to comment
Share on other sites

Οι συντεταγμένες του μόνιμου σταθμού βάσης δεν έχουν σχέση με το αν δίνει λύση ή όχι ο δέκτης αφού λίγο εως πολύ όλοι οι σταθμοί είναι εξαρτημένοι από κάποιο ITRF, ETRF ή ακόμη και από το ΕΓΣΑ (του οποίου οι μεταθέσεις ως προς τα παραπανω συστήματα είναι προσεγγιστικά γνωστές) Θα υπήρχε πρόβλημα εαν ο σταθμος είχε πολύ εσφαλμένες συντεταγμένες της τάξης των πολλών μέτρων.

Το πρόβλημα με το GLONASS το έχω συναντήσει και εγώ μια μόνο φορά. Πιστεύω έχει να κάνει με το firmware του δέκτη σου (λιγότερο πιθανό) και με τον αριθμό ή το σχηματισμό των δορυφόρων GLONASS από πάνω σου (πιο πιθανό).

Εξάλλου το GLONASS δεν είναι πλήρως επιχειρησιακό και αυτό είναι προφανές από τον αριθμό των δορυφόρων που καταγράφει ο δέκτης σου (GPS-GLONASS). Μέσα στο δεκέμβριο έγινε και μια αποτυχημένη προσπάθεια εκτόξευσης 3 δορυφόρων και πάει από το κακό στο χειρότερο.

http://www.interfax.com/newsinf.asp?id=206866

 

Παρόλα αυτά εγώ χθες με GR3 και από σταθμό URANUS μέτρησα κανονικότατα με GPS και GLONASS. Το firmware του δέκτη μου είναι το 3.4p2. Ενδεικτικά να αναφέρω οτι λάβανα σήμα από 8 GPS και 3 μόνο GLONASS δορυφόρους κατά μέσο όρο.

Link to comment
Share on other sites

τις τιμές που σου δίνει το σύστημα τις έχεις δοκιμάσει σε τριγωνομετρικά, κατά καιρούς, και τί απόκλιση είχαν;

Link to comment
Share on other sites

1cm έως 20 cm. Δεν έχει σχέση με την απόσταση των τριγωνομετρικών από τη βάση αφού όπως όλα δείχνουν τα σφάλματα της ΓΥΣ είναι τυχαία. Αυτό συμβαίνει εάν χρησιμοποιήσω την επίλυση της TOPCON για ΕΓΣΑ. (ποιά επίλυση δηλαδή την εξάρτηση από ένα τριγωνομετρικό). Τα αποτελέσματα είναι χειρότερα αν χρησιμοποιήσω τις συν/νες του σταθμού σε ETRF05 (εποχή 2007.5) δλδ σύστημα HEPOS και χρησιμοποιήσω το μετασχηματισμό μέσω του καννάβου διορθώσεων της ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ/Α.Π.Θ. οι αποκλίσεις είναι μεγαλύτερες και ας λέει για μέσο rms 10 cm το Α.Π.Θ. σε όλη τη χώρα.

 

@kasvan: Όσο για αυτό που έλεγα στο προηγούμενο μήνυμά μου θα ήθελα να το διαπιστώσω και πρακτικά εκτός από θεωρητικά. Εσύ που δουλεύεις με ζεύγος δώσε στη βάση σου συντεταγμένες (ΕΓΣΑ να υποθέσω οτι δουλεύεις?) πολύ λανθασμένες (π.χ. 500 μ. μακριά) και πες μου αν δίνει λύση ο rover ή όχι. Θεωρητικά ξέρω οτι ισχύει. Μπορεί να το έχουν λύσει τα καινούρια συστήματα GPS.

Link to comment
Share on other sites

με rtk δεν σου επιτρέπει η βάση να χρησιμοποιήσεις λάθος συν/νες (στην τάξη μεγέθους που λες)

 

το ποιο σημαντικό είναι ότι με το hepos σχετικά με τις οριζ/ντιες συν/νες κάνεις ένταξη στο σύστημα αναφοράς της χώρας με όποια σφάλματα φέρει

 

αυτό που λες είναι ότι οι τιμές σε εγσα της βάσης του ουρανός είναι από εξάρτηση σε ένα τριγωνομετρικό;; αν ισχύει είναι τελείως λάθος

 

σχετικά με τις αποκλίσεις μπορείς να δεις τους χάρτες που δημιουργήθηκαν με τα διανύσματα ταχύτητας στην Ελλάδα για να καταλάβεις ότι υπάρχει μεγάλη ανομοιογένεια ανά περιοχές

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.