Μετάβαση στο περιεχόμενο

PV σε στέγη


mr.mechanic

Recommended Posts

Σταύρο είσαι παρατηρημένα πολύ καλά ενήμερος γύρω από τα ΦΒ. Όμως νομίζω πως παρότι είναι 5 χρόνια εταιρία η solaredge έχει από πίσω μια άλλη εταιρία (δε θυμαμαι όνομα) με τεράστια εμπειρία (25-30χρόνια) σε ηλεκτρονικά ισχύος στρατιωτικών εφαρμογών. Ψάξτο λίγο αν έχεις όρεξη.

 

Για τις εγγυήσεις θα διαφωνήσω, καθώς μία νέα εταιρεία δεν έχει ακόμα τα εχέγγυα να προσφέρει την σιγουριά πως σε 25 χρόνια θα είναι εκεί να σου αλλάξει power boxes.

 

Όμως δείχνει σοβαρή εταιρεία, με καινοτόμο τεχνολογία και αν με ρωτήσει κανείς, θα έλεγα πως σε αυτή τη κατεύθυνση θα κινηθούν τα PV στο μέλλον. Άρα δεν είναι και πολύ ρίσκο.

 

Πες και καμία άλλη δυνατότηα όμως, να μαθαίνουμε!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό για τα πολυ- και μονο- που γράφεις.

 

30% φθηνότερα; Κάτι σου κρύβει ο προμηθευτής σου. Δεν υπάρχει τέτοια διαφορά. Κόστος σε πίνακα ίδιο, κόστος σε καλώδια μάλλον θα σου βγει ακριβότερο με τον τριφασικό (οκ μιλάμε για ±50Ε) γιατί δεν είναι 'ζυγισμένος' συνήθως στο 'κέντρο' του έργου, ενώ τους 3 τους ζυγίζεις (σχετικό αυτό αλλά λέμε συνήθως).

 

 

 

Μονοκρυσταλικά-πολλυκρυσταλικά έχουν το ίδιο κόστος πλέον. Τα μαύρα που συλλέγουν και υπέρυθρες είναι ποιο ακριβά.

Τα πολυκρ. συμπεριφέρονται καλύτερα σε υψηλές θερμοκρασίες σε σχέση μετα τα μονοκρ.

Τα μονοκρ. θέλουν μικρότερη έκταση για την τοποθέτηση

Στη γερμανία θα επέλεγα μονοκρυσταλικά, στην ελλάδα πολυκρυσταλικά.

 

Σε 10 kW βάζω Inverter τριφασικό λόγο κόστους 30% φθηνότερα από τρεις ανεξάρτητους, λιγότερο κόστος σε πίνακες, διακόπτες καλώδια AC.

Link to comment
Share on other sites

support κάνει ο εγκαταστάτης όπως σε κάθε εφαρμογή. Αν εννοείς αντικατάσταση κάνει ο έμπορος όποιος κι αν είναι.

 

Το κόστος πράγματι δεν είναι μεγάλο, ΟΜΩΣ δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιήσεις αυτόν τον inverter. Διαστασιολογείς σωστά, αποφεύγεις σκιές και είσαι κύριος. Ο εν λόγω inverter έχει 1 στις 1000 περιπτώσεις λόγο ύπαρξης. Όταν δλδ αξιολογήσεις το κέρδος χρήσης του σημαντικό λόγω καμινάδας ή στριμωγμένης ταράτσας και θες σώνει και καλά να βάλεις παραπάνω kW από τα ενδεδειγμένα. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ INVERTER, ΑΠΛΩΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΣ.

 

 

 

Ποιός κάνει support στην Ελλάδα τους S.E?

μήπως έχει κάποιος διαβάσει τα terms & conditions του support και τι προαπαιτούμενα υπάρχουν για να γίνει αντικατάσταση?;)

το κόστος τους σε σχέση με 3 μονοφασικούς 3,3 δεν είναι και τεράστιο, όταν κάνεις μια επένδυση 30k δεν θα κολήσεις στο 1!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μομφή προς την εταιρεία η παρατήρηση μου. Απλά δείχνω την ίδια επιφύλαξη που θα έδειχνα σε κάθε τι καινούριο.

 

Στην αμέσως παρακάτω πρόταση μου φαίνεται πως πιστεύω στην τεχνολογία και ότι θα περπατήσει.

 

Στο Ελλάντα που οι ταράτσες είναι γης μαδιάμ αλλά ο ιδιοκτήτης λέει η δεκάρι ή τίποτα νομίζω έχουν εφαρμογή πάνω από 1 στις 1000. Σε πάρκο δε βρίσκω το λόγο πάντως προς το παρών.

Link to comment
Share on other sites

@PV-T-SOLAR

support σαφέστατα κάνει ο εγκαταστάτης, στην αντικατάσταση αναφερόμουνα

 

@Βtelis, 3 μέρες είναι ΟΚ? ή προπόθεση remote monitoring είναι λογική? στο χωριό μου δεν έχει xdsl και τα boradband cards κάνουν συνέχεια time out, εκεί τι κάνουμε?

 

δεν κάνω chalenge το προιόν ίσα ίσα πιστευω ότι είναι αρκετά δυνατό σε περιπτώσεις με μερικές σκιάσεις.

Link to comment
Share on other sites

@PV-T-SOLAR

 

@Βtelis, 3 μέρες είναι ΟΚ? ή προπόθεση remote monitoring είναι λογική? στο χωριό μου δεν έχει xdsl και τα boradband cards κάνουν συνέχεια time out, εκεί τι κάνουμε?

 

κρίμα..γιατί είχα πειστεί από την διαφήμιση της Cosmote :grin:

 

 

Οπως και να έχει, και πολύ σύντομο χρονικό διάστημα (βλέπε π.χ. BP) θα υπάρχουν προιόντα με ενσωματωμένους Power Optimizers...τυχαίο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.