Μετάβαση στο περιεχόμενο

PV σε στέγη


mr.mechanic

Recommended Posts

Καλησπέρα και από εμένα,

 

Προσπαθώ και εγώ να προχωρήσω σε μία εγκατάσταση σε στέγη (<10ΚW) και τελικά δεν έχω καταλήξει ακόμα εάν θα προχωρήσω με 3 μονοφασικούς ή 1 τριφασικό.

Τους solar edge (SE3300) τους γνωρίζει κανείς? Υποτίθεται ότι είναι πιο καλοί εάν χρησιμοποιηθουν με power boxes. Ισχύει ότι όταν βγει ένα string έξω, συνεχίζει και γράφει το ρολόι?

 

Επίσης θα ήθελα να ακούσω απόψεις από μονοκρυσταλλικά vs πολυκρυσταλλικά.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Solar Edge είναι νέα τεχνολογία με ότι αβεβαιότητες αυτό περιλαμβάνει και φυσικά ακριβότεροι. Γενικότερα έχεις απόλυτη αυτονομία, όχι μόνο ανα string αλλά ανα πλαίσιο.

 

Για poly vs mono πάνω κάτω είναι τα ίδια από πλευράς απόδοσης. Ότι σου προτείνουν είσαι ΟΚ. Απλά τα Poly είναι πιο φτηνά.

Link to comment
Share on other sites

Solar Edge είναι νέα τεχνολογία με ότι αβεβαιότητες αυτό περιλαμβάνει και φυσικά ακριβότεροι. Γενικότερα έχεις απόλυτη αυτονομία, όχι μόνο ανα string αλλά ανα πλαίσιο.

 

Για poly vs mono πάνω κάτω είναι τα ίδια από πλευράς απόδοσης. Ότι σου προτείνουν είσαι ΟΚ. Απλά τα Poly είναι πιο φτηνά.

 

Tα 12/25 χρόνια εγγύσης των Inverters/power boxes αξασφαλίζουν μεγαλύτερη σιγουριά και υψηλότερη τιμή.

Οι πρωτοποριακές τεχνολογίες πάντα πλήρώνονται. Δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι σε σύντομο χρονικό διάστημα θα δούμε πάνελς (π.χ.BP) με ενσωματωμένες ίδιες οι παρόμοιες τεχνολογίες.

 

P.S. έχουν και άλλες δυνατότητες..χρήσιμες σε πολλές περιπτώσεις.;)

Link to comment
Share on other sites

Για τις εγγυήσεις θα διαφωνήσω, καθώς μία νέα εταιρεία δεν έχει ακόμα τα εχέγγυα να προσφέρει την σιγουριά πως σε 25 χρόνια θα είναι εκεί να σου αλλάξει power boxes.

 

Όμως δείχνει σοβαρή εταιρεία, με καινοτόμο τεχνολογία και αν με ρωτήσει κανείς, θα έλεγα πως σε αυτή τη κατεύθυνση θα κινηθούν τα PV στο μέλλον. Άρα δεν είναι και πολύ ρίσκο.

 

Πες και καμία άλλη δυνατότηα όμως, να μαθαίνουμε!

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι τα πολυκρυσταλλικά αποδίδουν καλύτερα σε συνθήκες άμεσης ηλιακής ακτινοβολίας, ενώ τα μονοκρυσταλλικά αποδίδουν καλύτερα σε συνθήκες διάχυτου φωτός.

Link to comment
Share on other sites

Μονοκρυσταλικά-πολλυκρυσταλικά έχουν το ίδιο κόστος πλέον. Τα μαύρα που συλλέγουν και υπέρυθρες είναι ποιο ακριβά.

Τα πολυκρ. συμπεριφέρονται καλύτερα σε υψηλές θερμοκρασίες σε σχέση μετα τα μονοκρ.

Τα μονοκρ. θέλουν μικρότερη έκταση για την τοποθέτηση

Στη γερμανία θα επέλεγα μονοκρυσταλικά, στην ελλάδα πολυκρυσταλικά.

 

Σε 10 kW βάζω Inverter τριφασικό λόγο κόστους 30% φθηνότερα από τρεις ανεξάρτητους, λιγότερο κόστος σε πίνακες, διακόπτες καλώδια AC.

Link to comment
Share on other sites

Ποιός κάνει support στην Ελλάδα τους S.E?

μήπως έχει κάποιος διαβάσει τα terms & conditions του support και τι προαπαιτούμενα υπάρχουν για να γίνει αντικατάσταση?;)

το κόστος τους σε σχέση με 3 μονοφασικούς 3,3 δεν είναι και τεράστιο, όταν κάνεις μια επένδυση 30k δεν θα κολήσεις στο 1!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω έναν προμηθευτή, να σου στείλω pm ?

Προμηθευτή ξέρω και εγώ, με το support τι γίνεται και το κυρίότερο με αυτό που ανέφερα στο Post μου, τα προαπαιτούμενα στείλε μου PM αν και μάλλον λέμε τον ίδιο

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σε μια περίπτωση πελάτη μου που γνωρίζω, έγινε αντικατάσταση σε 3 ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.