Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια κτηνιατρείου


Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι..Θα θελα να σας κάνω μία ερώτηση.Έχω μία φίλη που θα ανοίξει κτηνιατρείο με pet shop μαζί.Θα νοικιάσει ένα μαγαζί που πριν ήταν σουπερ μαρκετ.Στο μαγαζί ο ιδιοκτήτης είχε προσθέσει ένα τριγωνικό κομμάτι βιτρίνας έξω από το νόμιμο περίγραμμα των σχεδίων,ένα μικρό τριγωνάκι συγκεκριμένα.Πρώτον,χρειάζεται άδεια αλλαγής χρήσης από την πολεοδομία?Πιάνεται στα υγειονομικού ενδιαφέροντος το κτηνιατρείο?Δεύτερον,λόγω του παράνομου κομματιού αυτού θα έχει πρόβλημα μήπως με την άδεια από την υπηρεσία για να πάρει την έγκριση για κτηνιατρείο όταν έρθουν για αυτοψία?Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά για τη βοήθεια σας!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Άλλη μία φορά θα χρειαστώ την βοήθειά σας. Έχω βρει ένα χώρο που πληρή όλες τις προϋποθέσεις για να γίνει κτηνιατρίο. Από την υπηρεσία μου ζήτησαν βεβαίωση χώρου κύριας χρήσεως. Πήγα στην πολεοδομία για να ρωτήσω τι χρειάζετε και μου ζήτησαν την κάτοψη του καταστήματος έτσι όπως θα διαμορφωθεί ο χώρος. Απαραίτητη προϋπόθεση είναι να υπάρχει τουαλέτα. Το πρόβλημα είναι ότι στην κάτοψη δεν φαίνετε πουθενα. Ο ιδιοκτήτης έκλεισε ένα μικρό χώρο με γυψοσανίδα και το έκανε τουαλέτα χωρίς να αλλάξει τα σχέδια. Τι πρέπει να κάνω τώρα? Χρησιμοποιώ τα ήδη υπάρχων σχέδια για να πάρω τη βεβαίωση? Και αν έρθουν για έλεγχο τι γίνετε?

--------

Κανείς δεν γνωρίζει?

Μήπως μπορείτε να μου πείτε σε ποιά υπηρεσία μπορώ να ρωτήσω χωρίς να εκθέσω τον ιδιοκτήτη?

Link to comment
Share on other sites

διευθυνση γεωργιας-διευθυνση αλιειας ειναι τμηματα στη νομαρχια-περιφερεια.περνεις την εγκριση-βεβαιωση πρωτα κατα ποσο ειναι εφικτη η κατασκευη στην περιοχη που θελεις.

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων. Χρησιμοποιείστε σας παρακαλώ την εντολή "Επεξεργασία" και διορθώστε.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, petsagouris

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά θες νομιμοποίηση

Ισως τα καταφέρεις με άδεια για εσωτερικές διαρρυθμίσεις

 

για το αν απαιτείται αλλαγή χρήσης πρέπει να διαβάσεις το ΦΕΚ

λογικά θα θες και κάποιο νιπτήρα, προθάλαμο για το Wc, σωστές διαστάσεις Wc κλπ

 

θες συνεργάτη μηχανικό με δικαίωμα υπογραφής Αρχιτέκτονικών

----

ορθός ο Νίκος για την έγκριση

 

επίσης ίσως χρειαστείς και εγκριση, ή έστω απαλλαγή, από το τμήμα ανάπτυξης της Νομαρχείας, λόγω πχ κλιβάνου

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Αν κατάλαβα καλά από τα λεγόμενα σου Myri χρειάζεται απαλλακτικό από άδεια λειτουργίας το κνηνιατρείο?Για τα απόβλητά του (ιατρικά απόβλητα χειρουργείου) πρέπει να λάβει κάποια ιδιαίτερη μέριμνα? Για το ακτινολογικό μηχάνημα πρέπει να μονώση τοιχοποιία με μόλυβδο?

Link to comment
Share on other sites

Βρε spiliosa , η πρώτη δουλειά που κάνουμε είναι να βρούμε το ΦΕΚ.

​ Αποκλείεται ο κτηνίατρος να μην ξέρει από που πρέπει να πάρει άδεια λειτουργίας

Στη συνέχεια κάνεις μια επίσκεψη στη Δημ. Υπηρ. ζητάς το ΦΕΚ και κάνεις μερικές ερωτήσεις.

 

Ρίξε μια ματιά κια τα ξαναλέμε.

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανένας συνάδερφος άποψη για το αν το ακτινολογικό μηχάνημα που θα εγκατασταθεί σε κτηνιατρείο θα πρέπει να τοποθετηθεί και μονώση μολύβδου στην τοιχοποιία ? Στο ΦΕΚ για τα κτηνιατρεία δεν παρατήρησα ν'αναφέρει κάτι τέτοιο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.