Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατανομή Δαπανών Θερμανσης σε παλιά οικοδομή


IANOS

Recommended Posts

Για καθίστε βρε παιδιά…Έχουμε φτάσει στην δεύτερη σελίδα μιλάμε για μία εγκατάσταση η οποία έχει μετρητές και δεν έχω καταλάβει για τι μετρητές μιλάμε…

Μετρητές ανά σώμα;

Ωρομετρητές με αυτονομία ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 93
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ωρομετρητές είναι σε κυτίο στο λεβητοστάσιο, δεν είναι ανα σώμα.Επίσης δε ξέρω αν είναι αυτό που λές ωρομετρητές αυτονομίας.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Ianos…

Που πας να μπλέξεις;

Αυτοί είναι ξεκάθαρο ότι κάνουν διαγωνισμό ποιος θα κλέψει τον άλλον περισσότερο.

Καταρχάς από ότι καταλαβαίνω έχεις να κάνεις με 2 ιδιοκτησίες.

Προφανώς η αυτονομία μπήκε μεταγενέστερα……Δύσκολα να έγινε το 74.

Εικάζω ότι θα υπήρχαν ξεχωριστές γραμμές για κάθε διαμέρισμα και με επεμβάσεις στο λεβητοστάσιο κατάφεραν και την έκαναν…

Εκεί φαίνετε άρχισε ο διαγωνισμός…

10 φέτες εσύ 20 εγώ….

20 εσύ fancoil εγώ….

Πέρα από τη πλάκα…

Ο πίνακας κατανομής δαπανών κατά την γνώμη μου θα πρέπει να συντάσσετε από εμπειρότατο μηχανολόγο. Αυτός ο πίνακας καθορίζει τα ποσά που θα πληρώνει κανείς, ακόμα και για μια ζωή και δεν σηκώνει λάθη.

Link to comment
Share on other sites

φιλική συμβουλή ότι μελέτη και να δώσεις ΜΗΝ υπογράψεις σφραγίσεις.

 

Τα φαν κόιλ ρώτησα αν είναι και για ψύξη για τον πολύ απλό λόγω ότι η απόδοση ενώς φαν κόιλ σε ψύξη είναι πολύ μικρότερη από ότι σε θέρμανση για αυτό και τα φαν κόιλ στην περίπτωση σου είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ για την θέρμανση.

 

Για εμένα κάνε κατανομή με τα σώματα εξήγησε τις αδυναμίες του συστήματος (ωρομέτρηση) ΜΗΝ υπογράψεις και ρώτα τους έτσι είναι το θέμα θέλετε αν όχι άντε γεια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω λίγο διαφορετική άποψη από τον φίλο τον deathlok.

Ο deathlok απο την μεριά του το βλέπει ρεαλιστικά γνωρίζοντας το γενικό μπάχαλο που επικρατεί και ως νοήμον άνθρωπος καλύπτει τα νότα του.

Στην ουσία καλά κάνει.

Αλλά από την άλλη εγώ το βλέπω ορθολογικά.

Τον πίνακα κατανομής δαπανών θέλουμε δεν θέλουμε τον συντάσσουν οι μηχανολόγοι.

Από την στιγμή που κάποιος απευθυνθεί σε μηχανολόγο και ζητάει έναν καινούργιο πίνακα λογικά τον ζητάει με την υπογραφή του.

Νομίζω ότι όλα θα πρέπει κάποια στιγμή να λειτουργήσουν όπως επιβάλει ο νόμος.

Εχουμε μία εγκατάσταση με σώματα τα οποία δεν έχουν καμία σχέση με τις απώλειες των διαμερισμάτων. Υπάρχει λύση από τον νόμο;

Υπάρχει….

Ονομάζεται θερμιδομέτρηση και διορθώστε αν κάνω λάθος.

Κάνει λοιπόν μία τεχνική έκθεση όπου τους υποχρεώνει να τοποθετηθούν πρώτα θερμιδομετρητές και τους βάζει να υπογράψουν.

Αφού αυτοί προχωρήσουν στην τοποθέτηση των θερμιδομετρητών φτιάχνει τον πίνακα κατανομής δαπανών με κριτήριο την θερμιδομέτρηση.

Τι έχει να φοβηθεί;

Link to comment
Share on other sites

Στην επαρχία τον πίνακα κατανομής δαπανών θέρμανσης τον συντάσσουν μηχανολόγοι, όπως είναι το λογικό.

 

Έχω δει και συμβόλαια όπου στο φύλλο κατανομής δαπανών, στην στήλη των δαπανών θέρμανσης, δεν έχει τιμές αλλά λέει με μεγάλα γράμματα "ΚΑΤΟΠΙΝ ΜΕΛΕΤΗΣ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΥ" ή κάτι αντίστοιχο.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν πάει το θέμα στο δικαστήριο υπάρχει περίπτωση να κατηγορηθώ για κάτι; Εξάλλου έκανα την μελέτη και αυτό βρήκα...για τί μπορούν να με κατηγορήσουν για λανθασμένη μελέτη;Αφού έχω βάλει τα σωστά στοιχεία και δεν έχω κρύψει κάτι.τώρα αν έχασα κάποιο δοκάρι κατά τη μελέτη και το λάθος πιστεύω δικαιολογείται σε τέτοια παλιά οικοδομη.

 

Εξάλλου δε θα πρέπει να την υπογράψει και την μελέτη η πολεοδομία; Δε θεωρείται έγκυρη αν την υπογράψει;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έχεις πρόβλημα για μικρολεπτομέρειες, όπως π.χ. αν έχεις πάρει έναν τοίχο 5 πόντους μεγαλύτερο ή ένα δοκάρι λίγο μικρότερο.

Ακόμα όμως και να έχεις πάει με το γράμμα του νόμου, όσο αθώος και να είσαι, αν υπάρχει περίπτωση να πας στο δικαστήριο θα σου κοστίσει τουλάχιστον 5-6 παραστάσεις δικηγόρου (λόγω αναβολών).

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δε θα ήθελα κάτι τέτοιο.Αν και νομίζω ότι αν η μελέτη επικυρωθεί από την πολεοομία δε θα μπορέσει να αμφισβητηθεί.

Ελπίζω να μπορέσω να τους οδηγήσω σε μια συμβιβαστική λύση.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και αν επικυρωθεί από την πολεοδομία μπορεί να πας στο δικαστήριο.

 

Γενικά όπου ακούς δικαστήριο κράτα αποστάσεις. Ακόμα και να αθωωθείς, ακόμα και να σου πληρώσουν για αποζημίωση τα δικαστικά έξοδα, ο χρόνος σου και το άγχος δεν πληρώνεται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.