Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατανομή Δαπανών Θερμανσης σε παλιά οικοδομή


IANOS

Recommended Posts

αυτό που κατέβασες δεν είναι η τελική έκδοση την τελική την έχω ανεβάσει στα downloads αλλά για κάποιο λόγω εδώ και μέρες δεν παίρνει έγκριση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 93
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εμένα φίλοι μου με έχει προβληματίσει κάτι που έχει σχέση με το θέμα.

Φωνάζει μία παλαιά πολυκατοικία έναν μηχανολόγο για να συντάξει ένα πίνακα κατανομής δαπανών. (Μου έτυχε και μένα σήμερα να μου ζητήσουν μηχανολόγο για την ίδια δουλειά.)

Παίρνει την δουλειά ο άνθρωπος ζητάει ένα Χ ποσό, την τελειώνει και όλα ωραία και καλά.

Από ότι ξέρω το μεγάλο νταβαντούρι του μηχανολόγου είναι να μετρήσει και να ξαναμετρήσει για να βγάλει τις απώλειες.

Μετά από λίγες μέρες οι ιδιοκτήτες αποφασίζουν ή υποχρεούνται για Χ λόγους να βγάλουν ενεργειακό πιστοποιητικό.

Τι θα γίνει τώρα;

Θα ξανά πληρώσουν τον ενεργειακό επιθεωρητή για να ξανακάνει από την αρχή όλη αυτή την δουλειά που είχε κάνει ο πρώτος;

Ή θα σύμφερε τους ιδιοκτήτες να πάνε κατευθείαν σε ενεργειακό επιθεωρητή και να κάνει δύο δουλειές σε ένα πακέτο.

Αν ναι όμως…νομίζω ότι αδικούνται ή μη επιθεωρητές….

Σωστά τα λέω?

Link to comment
Share on other sites

το πιστοποιητικό δεν έχει καμία σχέση με την κατανομή δαπανών.

 

Ναι φίλε deathlok....

Αλλα ο επιθεωρητής αν θέλει να συντάξει παράλληλα και πίνακα κατανομής ουσιαστικά δεν έχει κάνει όλη την δύσκολη δουλειά για το ενεργεριακό;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σχετικά με τις δύο προηγούμενες αναρτήσεις: Έκανα από την αρχή μελέτη θερμομόνωσης και θερμικών απωλειών διότι δεν υπήρχε.Ουσιαστικά έπρεπε να σχεδιάσω το κτίριο από την αρχη.

 

Το πρόβλημα που έχω τώρα είναι ότι επειδή δεν υπήρχε μελέτη θέρμανσης το 1973 αναγκάστηκα να μετρήσω από την αρχή τα σώματα. Έβγαλα θερμικές απώλειες και τώρα πάω να κάνω κατανομή δαπανών. Το πρόγραμμα που χρησιμοποιών είναι το ADAPT της 4μ.Αυτό που μου είπαν είναι ότι πρέπει να αλλάξω το QMi που είναι οι συνολικές απώλειες από το φύλλο υπολογισμού -και να το αντικαταστήσω με το σύνολο των θερμίδων των σωμάτων (ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΣΩΣΤΟ?).Έχω κάποιες επιφυλάξεις.

 

Για το ισόγειο έχει 7 σώματα FAN COIL UNIT SATURN με Cooling 3.300 kcal/hr και Heating 6150 kcal/hr.Θα χρησιμοποιήσω την τιμή heating που λέει πάνω;

 

Για το διαμέρισμα έχει σώματα panel για τα οποία έχω βρει κάποιους πίνακες από "υδρω" αλλά δεν έχει τις διαστάσεις που έχω μετρήσει.Επίσης το πάχος των πανελ είναι0.09 και 0.15 (τα οποία είναι 2στηλα και 3στηλα;) Από κάποιους άλλους πίνακες του βιβλίου του Μαλαχία λέει ότι υπάρχουν τύπου 11 51μμ,τύπου 22 108μμ,τύπου 33 (170 μμ) τα οποία δε συμφωνούν ακριβώς με τις μετρήσεις που έχω κάνει.

Μήπως έχετε να προτείνετε κάποιους άλλους πίνακες κάποιο βιβλίο;

 

τί γίνεται όταν σε ένα διαμέρισμα υπάρχουν fan coil και στο άλλο panel λογαριάζονται το ίδιο ανάλογα με τα kcal?

 

Γενικά αυτό που έχω να πώ από την εμπειρία μου με αυτή τη μελέτη είναι ότι παίρνει αρκετό χρόνο.

 

Ευχαριστώ και πόλυ όσους ανταποκρίθηκαν στο ερώτημά μου.

Link to comment
Share on other sites

Οι θερμίδες δεν υπολογίζονται από τα σώματα αλλά από την μελέτη θερμικών απωλειών. Από τα σώματα δεν μπορείς να υπολογίσεις τις απώλειες της οροφής και του κατώτατου δαπέδου, οι οποίες μοιράζονται σε όλα τα διαμερίσματα.

 

Μπορεί αλλού να έχουν εγκατασταθεί fan coil, αλλού panel και αλλού κλασικά σώματα. Δεν σε ενδιαφέρει για την κατανομή δαπανών. Πρέπει βέβαια το εγκατεστημένο σώμα/panel/fan coil να αποδίδει τις υπολογισμένες θερμίδες, αλλά δεν υπολογίζεις με αυτό την κατανομή δαπανών.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, συμφωνώ μ'αυτό που λές. Έκανα τη μελέτη θερμικών απωλειών και το πρόγραμμα ενημερώνεται από αυτές για την κατανομή δαπανών.

 

Στο ισόγειο βρίσκει 7000 kcal/h απώλειες και οι ήδη εγκατεστημένες με fan coil είναι 43.050 kcal/h. Διότι το κάθε σώμα με fan coil γράφει ονομαστική τιμή τις 6.250kcal/hr και είναι 7 σώματα.Και λογικά με ένα σώμα δε θα μπορούσες να ζεστάνεις έναν χώρο 180 τμ.

 

Στο διαμέρισμα του πρώτου βρίσκει 3200kcal/hr ενώ οι εγκατεστημένες από τα σώματα έτσι όπως τα μέτρησα είναι 15000kcal/hr.

 

Αν βασίσω την κατανομή δαπανών στη μελέτη θερμικών απωλειών δε λαμβάνω υπόψιν τον μεγάλο αριθμό σωμάτων που έχουν χρησιμοποιηθεί.

Εκτός κι αν η ισχύς των σωμάτων με ανεμιστήρα μετριέται διαφορετικά.

Η αν έχω κάνει καπου πολύ μεγάλο λάθος.

 

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

έπεσες στο κλασσικό πρόβλημα. Το ΦΕΚ και ο νόμος δεν έχει προβλέψει τι γίνεται στην περίπτωση (κλασική) που έχουν εγκατασταθεί σώματα διαφορετικά από τις απώλειες του κτηρίου.

 

Αυτό που σου πρότειναν είναι μία πρακτική που ακολουθούν αρκετοί συνάδελφοι αλλά δεν είσαι νομικά καλυμμένος αν πάνε στα δικαστήρια οι ιδιοκτήτες γιατί δεν τα βρίσκουν.

 

Για τα fan coil αυτή είναι η μέγιστη απόδοση τους με τον ανεμιστήρα στο τέρμα (σπάνια κάποιος βάζει ανεμιστήρα στο τέρμα αλλά θα μπορεί να το κάνει κάλλιστα οπότε αν του τα βάλεις με την μέγιστη και τα δουλεύει στο μέγιστο όλα καλά αν τα δουλεύει πιο χαμηλά πληρώνει περισσότερα από όσα πρέπει)) Χρησιμοποιούνται και για ψύξη;

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά ναι, χρησιμοποιούνται και για ψύξη. Κυρίως όμως για θέρμανση.

 

Νομίζω ότι είναι λογικό να χρησιμοποιήσω την μέγιστη αναγραφόμενη για τα fan coil.Εξάλλου ακόμα και αν κάποιος έχει σώματα που δεν τα χρησιμοποιεί τα περιλαμβάνει στην μελέτη θέρμανσης.

 

Στην προκειμένη περίπτωση δεν υπάρχει μελέτη θέρμανσης.(Θα έπρεπε να γίνει)

 

Αν μπορείτε να μου πείτε ποια είναι η νομοθεσία (και αν υπάρχει πιο πρόσφατη θα ήταν πολύ χρήσιμο.

 

Αυτό που σκέφτομαι είναι να παρουσιάσω δύο μελέτες.Μία με τις θερμικές απώλειες που προκύπτουν και η άλλη με τις θερμικές απώλειες με τα σώματα που υπάρχουν.

 

Θα ρωτήσω και την πολεοδομία ποιός τρόπος είναι αποδεκτός για να έχω κάλυψη.

 

Πάντως το ότι υπάρχει μεγαλύτερη θερμική ισχύς των σωμάτων δε σημαίνει ότι αντιστοιχεί σε παραπάνω απώλειες.Πρακτικά ο χώρος ζεσταίνεται πιο γρήγορα και ο θερμοστάτης ανοίγει γρηγορότερα.Οπότε όποιος έχει περισσότερα σώματα καιει για λιγότερο χρόνο που είναι πλεονέκτημα για τους ωρομετρητές.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Στο "θα έπρεπε να γίνει στη μελέτη θέρμανσης;" ξέχασα το ερωτηματικό.

 

Πρέπει να κάνω και μελέτη θέρμανσης ή είναι αρκετή η κατανομή δαπανών μόνο με το παραπάνω τέχνσμα αλλαγής των θερμικών απωλειών;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.