Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατανομή Δαπανών Θερμανσης σε παλιά οικοδομή


IANOS

Recommended Posts

Ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει εμπειρία σε θερμικές απώλειες

Οι θερμικές απώλειες που βρήκα για οικοδομή με 3 ορόφους και στέγη είναι:

 

ΙΣΟΓΕΙΟ 7190 KCAL/H (Εμβαδό 180τμ)

ΔΙΑΜΕΡ1 3201 KCAL/H (Εμβαδό 125τμ)

ΔΙΑΜΕΡ2 4061 KCAL/H (Εμβαδό 125τμ)

 

Η θερμαντική ικανότητα των σωμάτων είναι

 

ΙΣΟΓΕΙΟ 43050 KCAL/H (fan coil)

ΔΙΑΜΕΡ1 20824 KCAL/H (panel)

ΔΙΑΜΕΡ2 22848 KCAL/H (panel)

 

Εμένα μου φαίνονται οι θερμικές απώλειες πολύ μικρές δεδομένου ότι έκανα τους υπολογισμούς με τα υλικά που υπήρχαν στην οικοδομική άδεια η οποία βέβαια είναι του 1973.

 

Από την άλλη η θερμαντική ικανότητα των σωμάτων νομίζω ότι είναι πολύ μεγάλη.Για τα fan coil δε χρησιμοποιίησα την τιμή που δίνει για heating στα σώματα 6150Kcal/h (Είναι σωστό αυτό;)

 

Αυτό που συμπεραίνω είναι ότι μάλλον δε θα πρέπει να έχουν χρησιμοποιηθέι τα υλικά που λέει η οικοδομική άδεια.

 

Στη περίπτωση αυτή τί να κάνω να πάρω το σφυρί να σπάσω τον τοίχο να δώ τί μόνωση υπάρχει;

 

Πάντως γενικά επειδή είναι επίκαιρο το θέμα των Ενεργειακών Πιστοποιητικών νομίζω ότι η όλη ιστορία είναι πολύ υποκειμενική αν κρίνω από

αυτό το παράδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 93
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για τα fan coil σου έχω ήδη γράψει γιατί είναι τόσο μεγάλα. Για τα υπόλοιπα τώρα....το σύστημα είναι μονοσωλήνιο ή δισωλήνιο; Τι ΔΤ έχει πάρει για να υπολογίσεις την πραγματική ισχύ των σωμάτων;

 

(όταν λες υλικά της άδειας έχει στην άδεια μελέτη θερμομόνωσης)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 3 months later...

Φίλε Ιανέ Καλησπέρα,

 

Επειδή μου έτυχε και εμένα σήμερα μια παρόμοια περίπτωση, με ιδιοκτήτες που τσακώνονται για τα κοινόχρηστα και που ο φάκελος με όλες τις μελέτες έχει χαθεί από την πολεοδομία, ήθελα να σε ρωτήσω που κατέληξες τελικά?

 

Πρέπει να υπολογίσω τον πίνακα με βάση τις υπολογιζόμενες θερμικές απώλειες από νέα μελέτη θέρμανσης που θα κάνω ή από τις πραγματικές εγκατεστημένες θερμίδες των σωμάτων? Εγώ απο αυτά που ξέρω το 1ο είναι σωστό θεωρητικά και νομικά αλλά δεν ξέρω κατα πόσο είναι δίκαιο για τους ιδιοκτήτες αν κάποιος έχει αλλάξει σώματα. Βέβαια να μου πείς εισαγγελείς θα γίνουμε..

 

Επίσης για το θέμα της αμοιβής την υπολόγισες απο τις αμοιβές του ΤΕΕ ή έκανες δικιά σου εκτίμηση.

 

Ευχαριστώ και βέβαια όποιος άλλος συνάδελφος μπορεί να βοηθήσει καλοδεχούμενος!!!

Link to comment
Share on other sites

αν ήδη τρώγονται να προτείνεις θερμιδομέτρηση και να επιμείνεις . Αν απλά θέλουν κάτι για να μην τα μοιράσουν /3 όπως θα έκαναν μέχρι τώρα αλλάζει το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

deathlok Καταρχήν ευχριστώ για την απάντηση. Σήμερα το βράδυ θα πάω απο εκεί να δω τι είδους εγκατάσταση υπάρχει. Μπορεί να έχουν ωρομετρητές οπότε δεν ξέρω κατά πόσον θέλουν ή έχουν τα χρήματα για καινούργια εγκατάσταση θερμιδομέτρησης. Απ ότι κατάλαβα θέλουν καινούργιο πίνακα κατανομής δαπανών γιατί ο παλιός έχει χαθεί και ο διαχειριστής βγάζει τα κοινόχρηστα όπως τον συμφέρει.

 

Τους εξήγησα ότι πρέπει να γίνει νέα μελέτη θέρμανσης και μετά ο πίνακας κατανομής δαπανών. Εσύ αν κατάλαβα καλά προτείνεις να πάνε κατευθείαν για θερμιδομέτρηση? Αλλά και πάλι προφανώς δεν πρέπει να γίνει μελέτη θέρμανσης για να βγεί ο πίνακας κατανομής δαπανών ακόμα και αν βάλουν θερμιδομέτρηση?

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά γλιτώνεις την αλλαγή των σωμάτων αν τα εγκαταστημένα δεν συμφωνούν με την μελέτη σου.

Επέμενε σε ότι λέει ο νόμος για να μην σε μπλέξουν.

Δες αν υπάρχει η δυνατότητα τοποθέτησης θερμιδομετρητών.

Αν υπάρχει... επιχειρηματολόγησε υπέρ αυτων χωρίς να τους αφήνεις περιθώρια για πολλές κουβέντες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.