Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαιώσεις ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ για την έκδοση άδειας


Recommended Posts

Καταρχην θελω να ευχαριστήσω τους δημιουργους αυτου του forum, καθε βοηθεια που μας προσφερετε ειναι πολυτιμη!

 

Είμαι νέος μηχανικός και έχω μια απορία όσον αφορά καποιες βεβαιώσεις που μου ζητησαν στην πολεοδομια προκειμενου να εκδοθει μια αδεια κατεδαφισης.

Συγκεκριμένα, ο υπάλληλος της πολεοδομίας (φοροτεχνικός) στο τελευταίο στάδιο της έγκρισης της άδειας κατεδάφισης μου ζήτησε "βεβαιώσεις απο ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ"...

Φαντάζομαιλοιπόν οτι πρέπει να προσκομίσω 2 βεβαιώσεις απο τις παραπανω υπηρεσίες, που να αποδεικνυουν ότι:

α. ειμαι εγγεγραμμενο μελος των παραπάνς υπηρεσιών

β. εχω εκπληρωμενες υποχρεωσεις (οικονομικες) απέναντι τους

 

Η ερωτηση μου λοιπον ειναι:

Πως μπορώ να αποκτησω αυτες τις περιφημες βεβαιωσεις?

Υπαρχει τροπος να το κανω μεσω αντιστοιχης υπηρεσιας στο internet?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικα.

 

Παρατήρηση: Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία και με τόνους.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προφανώς από τις αντίστοιχες υπηρεσίες.

Ρίξε μια ματιά στα χαρτιά σου γιατι παίζει να σου έχουν στείλει και να μην το θυμάσαι.(τουλάζιστον το ΤΕΕ).

Από ιντερνετ δεν νομίζω να μπορεί να τις πάρεις ίσως να τις παραγγείλεις από το τηλ μόνο.

Εξαρτάται από τη όρεξη και το σύστημα της εκάστωτε τοπικής υπηρεσίας...

Link to comment
Share on other sites

qwert(y) σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση

κατι ακομα, μηπως 3ερεις τον χρονο που χρειαζεται για να παρω τις βεβαιωσεις?

thanx again

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίωση ασφαλιστικής ενημερότητας από το ΤΣΜΕΔΕ παίρνεις και μέσω ΚΕΠ.

Το ΤΕΕ μου στέλνει ταχυδρομικά τη βεβαίωση καθότι πληρώνω μέσω Διαδικτύου. Το ίδιο γίνεται και όταν πληρώνεις με VISA. Αν πληρώσεις μετρητά στο ταμείο του δε γνωρίζω τι γίνεται αλλά υποθέτω ότι πάλι σου στέλνουν τη βεβαίωση με το ταχυδρομείο.

Link to comment
Share on other sites

Αν πληρώσεις μετρητά στο ταμείο του ΤΕΕ σου δίνουν και 2 βεβαιώσεις. Τη βεβαίωση του ΤΕΕ μπορείς στη συνέχεια να την εκτυπώνεις από την υπηρεσία mytee στην κεντρική σελίδα του ΤΕΕ (ΕΔΩ)

Link to comment
Share on other sites

για την βεβαίωση του ΤΕΕ μπορείς να την λάβεις ηλεκτρονικά μέσω του myTEE, αλλά χρειάζεται εγγραφή με κωδικό που σου έρχεται ταχυδρομικά... οπότε αν βιάζεσαι...

Link to comment
Share on other sites

Για το ΤΣΜΕΔΕ αρκεί μια φωτοτυπία της ειδοποίησης εισφορών με το αντίστοιχο ταμειακό παραστατικό (π.χ. γραμμάτιο είσπραξης τράπεζας) ΕΜΠΡΟΘΕΣΜΑ εξοφλημένο.

 

Αν προσέξεις αναγράφει ότι : "ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΕΦΟΣΟΝ ΕΞΟΦΛΗΘΕΙ ΕΜΠΡΟΘΕΣΜΩΣ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗΣ ΕΝΗΜΕΡΟΤΗΤΑΣ ΜΕΧΡΙ ........ "

Link to comment
Share on other sites

Τα παίρνεις απο τις αντιστοιχες υπηρεσίες την ίδια μέρα. Του ΤΕΕ πρεπει να την εχεις ηδη γιατι την στέλνουν. Ακομα και απο το mytee μπορεις.

Link to comment
Share on other sites

Gio εξαρτάται και από την εκάστωτε υπηρεσία όπως είπα στην αρχή. Το τσμέδε Μαγνησίας για παράδειγμα θέλει 1 μέρα για να εκδόσει βεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.