Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαιώσεις ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ για την έκδοση άδειας


Recommended Posts

Ενημέρωση :

 

α) Υπάρχουν 2 βεβαιώσεις που εκδίδει το ΤΣΜΕΔΕ

- βεβαίωση ασφαλιστικής ενημερότητας για φορολογική χρήση

- βεβαίωση ασφαλιστικής ενημερότητας για κάθε νόμιμο χρήση (αυτή είναι για πολεοδομική χρήση)

 

β) Σας δίνουν έως και 2 πρωτότυπες βεβαιώσεις. Για περισσότερα αντίγραφα απευθύνεστε σε ΚΕΠ.

 

γ) Η κάθε βεβαίωση που δίδεται είναι με ισχύ έως τη λήξη της επόμενης οφειλής σας. Έτσι αν έχεις πληρωμένο το Β εξάμηνο 07 μπορείς να πέρνεις βεβαίωση με ισχύ έως την 30/06/08 που θα λήγει το επόμενο ειδοποιητήριο

 

δ) Σε περίπτωση οφειλών προς το ΤΣΜΕΔΕ (ληξιπρόθεσμων) δεν μπορείτε να πάρετε βεβαίωση για κάθε νόμιμο χρήση, παρά μόνο αν εξοφλήσετε ή μπείτε σε καθεστώς διακανονισμού (συμφέρει καθώς το επιτόκιο είναι μηδαμινό).

 

ε)Όσοι είστε Αθήνα προσπαθήστε να βρίσκεστε στον 1ο όροφο και να πατήσετε το κουμπάκι εισφορές για να σας βγει χαρτάκι με μικρό αύξοντα αριθμό (αν είναι διψήφιο παίξε και κανά τζόκερ). Ειδάλλως ετοιμαστείτε ψυχολογικά για αναμονή 2-3 ωρών. Βγείτε από το κτίριο , στρίψτε αριστερά , μπείτε στην Άνθιμου Γαζη και πιείτε 4-5 καφέδες στα δεντράκια παρακάτω στο πίσω μέρος της πλ. Κολοκοτρώνη.

:lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για το ΤΕΕ τα πράγματα είναι απλά. Με τους ίδιους κωδικούς που μπαίνουμε στο σύστημα υπολογισμού των αμοιβών μπορούμε να εκδώσουμε άμεσα βεβαίωση.

Πάντως, υπάρχουν και πολεοδομίες που δεν ζητούν τέτοιες βεβαιώσεις κατά τον έλεγχο των φορολογικών και ενδεικτικά αναφέρω την Πολεοδομία Θεσσαλονίκης (την μεγαλύτερη στη χώρα).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Ενημέρωση :

 

α) Υπάρχουν 2 βεβαιώσεις που εκδίδει το ΤΣΜΕΔΕ

- βεβαίωση ασφαλιστικής ενημερότητας για φορολογική χρήση

- βεβαίωση ασφαλιστικής ενημερότητας για κάθε νόμιμο χρήση (αυτή είναι για πολεοδομική χρήση)

 

 

Εγω που θελω να κανω τωρα εναρξη επαγγελματος, χρειαζομαι την πρωτη μονο ? Επειδη χρωσταω περιπου 3000 στο τσμεδε, ειχα την εντυπωση οτι πρεπει να κανω διακανονισμο πρωτα!

 

χρειαζεται τελικα ο διακανονισμος ή οχι ???

Link to comment
Share on other sites

ναι την 1η θες.

 

Θυμάμαι ότι εως 6.000€ σου δίνουν ασφαλιστική ενημερότητα.

 

Αλλά μην σε πάρω στο λαιμό μου.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια! γιατι νομιζα οτι πρωτα πρεπει να βγαλω κανα χιλιαρικο, και μετα να παω να κανω τον διακανονισμο, για να παρω ασφαλιστικη ενημεροτητα.

 

Κ κατι αλλο, τωρα που θα ανοιξω βιβλια, το ΦΠΑ θα το πληρωνω καθε 3 μηνες, απτην μερα που θα τα ανοιξω, απτην μερα που θα κοψω αποδειξη ή απτη μερα που προτοδουλεψα, δλδ την 1 νοεμβριου ?

Link to comment
Share on other sites

Θα το πληρώνεις κάθε :

Ιανουάριο για το 3μηνο 10ος-11ος-12ος

Απρίλιο για το 3μηνο 1ος-2ος-3ος

Ιούλιο για το 3μηνο 4ος-5ος-6ος

Οκτωβριο για το 3μηνο 7ος-8ος-9ος

Link to comment
Share on other sites

Θέλω και εγώ βεβαίωση εγγραφής και ασφάλισης για έναρξη!

Γαμώτο έχω πάρει τα μισά τηλέφωνα στο σαιτ και δεν έχει βγει ένας καλός άνθρωπος να απαντήσει..περονόσπορος έπεσε εκεί μέσα?! Σήμερα ο αυτόματος με πήγαινε από το ένα ντιπάρτμεντ στο άλλο και κάθε φορά άλλαζε ο εκφωνητής. Ήταν τόσο σουρίαλ ..ακουγόταν σαν ηχητική εγκατάσταση των Gilbert & George στη Τate. Σε κάποια φάση ο ένας εκφωνητής είχε και τικ! Τζιζους κραιστ έλεος..

 

G&G link: http://www.tate.org.uk/modern/exhibitions/gilbertandgeorge/

 

 

Όποιος / όποια με βοηθήσει θα του κάνω δώρο ένα cad block της αρεσκείας του! (έχω κάτι ωραία..)

Link to comment
Share on other sites

Με τηλ στο τσμεδε μην περιμενεις να βγαλεις ακρη! Γιατι πολυ απλα δε το σηκωνουνε! Εγω θα παω αυριο να παρω την ασφαλιστικη ενημεροτητα.

το cad block τι ειναι ?

Link to comment
Share on other sites

είμαι από χωριό δεν έχει τσμεδε εδώ!

 

cad block είναι σχέδιο. κάτι σαν έτοιμο γεύμα. το βγάζεις από τη κατάψυξη, το ζεσταίνεις και το τρως. Δεν έιναι και το ποιο νόστιμο αλλά έιναι γρήγορο!

Link to comment
Share on other sites

Για να παρεις φορολογικη ενημεροτητα πρεπει να πας καπου που να εχει τσμεδε! Απο κει στην δινουν. Γινεται νομιζω και με το εξοφλητικο χαρτι, μετραει κ αυτο σαν ενημεροτητα, αν δεν χρωστας ομως! για το τεε, γινεται κ απτο ιντερνετ, αλλα πρεπει να εχεις κωδικους.

 

Σε καθε αλλη περιπτωση πρεπει να κανεις τον κοπο να πας απτα γραφεια τους..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.