Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόκτηση δελτίου παροχής υπηρεσιών


manolis_m

Recommended Posts

Θέλοντας λοιπόν να βγάλω μπλοκάκι παροχής υπηρεσιών προκειμένου να δουλέψω σε άσχετη μη-μηχανικού δουλειά, προκειμένου να επιβιώσω, μάζεψα ενημερότητες και βεβαιώσεις από ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ και βεβαίωση από τους δικούς μου ό,τι μου παραχωρούν χώρο της οικίας (δεν είναι δικό μας αλλα ενοικιάζεται) για επαγγελματική δραστηριότητα και τράβηξα για εφορία.

 

Εκεί μου ζητάνε μισθωτήριο ενοικίασης και τίτλο ιδιοκτησίας του σπιτιού και να συμπληρώσω κάτι χαρτιά με όνομα επιχειρήσης και συναφή κουραφέξαλα. ΔΕΝ θελω να φτιάξω δική μου επιχείρηση. Θέλω να φαίνεται απλά μέρος του σπιτιού μου ώστε να έχω μπλοκάκι και να κόβω αποδείξεις.

 

Πέραν των άλλων ο ενοικιαστής του σπιτιού είναι γέρος και αγράμματος οπότε δύσκολο το βλέπω να μου φτιάχνει υπεύθυνη δήλωση ό,τι επιτρέπει την άσκηση επαγγελματικής δραστηριότητας ( ξαναλέω μόνο για να φαίνεται στην εφορία και να έχω μπλοκάκι) στο σπίτι που μας νοικιάζει.

 

Ευχαριστώ για κάθε βοήθεια αν έχετε περάσει παρόμοια κατάσταση, θα ρωτήσω και λογιστή.

Άεργος Χημικός Μηχανικός

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 37
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Δεν πας έτσι και βγάζεις γενικά μπλοκάκι. Σε εμάς τους Μηχανικούς και σε πολύ λίγες άλλες κατηγορίες επιτρέπεται να δηλώνουμε έδρα το σπίτι μας με την ευκολία που το κάνουμε (χωρίς αυτοψίες κλπ.). Τι νέα δραστηριότητα πρόκειται να έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης διόρθωσε αν θέλεις το "άεργος" εκτός και αν είσαι επαγγελματίας τεμπέλης. Άλλο άνεργος άλλο άεργος.

Link to comment
Share on other sites

Σε εμάς τους Μηχανικούς και σε πολύ λίγες άλλες κατηγορίες επιτρέπεται να δηλώνουμε έδρα το σπίτι μας με την ευκολία που το κάνουμε (χωρίς αυτοψίες κλπ.). Τι νέα δραστηριότητα πρόκειται να έχεις;

 

Συμφωνώ με τον tpanag.

 

Δεν μπορείς να κάνεις οποιαδήποτε παροχή υπηρεσιών και να κόψεις ΑΠΥ μηχανικού: πχ αν κάνεις ζιγκολίκι δεν θα κόψεις ΑΠΥ.... (μην με παρεξηγείς, είπα μια ακρότητα για να σου δείξω τι εννούμε).

 

Πέραν των άλλων ο ενοικιαστής του σπιτιού είναι γέρος και αγράμματος οπότε δύσκολο το βλέπω να μου φτιάχνει υπεύθυνη δήλωση ό,τι επιτρέπει την άσκηση επαγγελματικής δραστηριότητας ( ξαναλέω μόνο για να φαίνεται στην εφορία και να έχω μπλοκάκι) στο σπίτι που μας νοικιάζει.

 

Πρόσεξε αυτό το σημείο. Είτε ξέρει, είτε δεν ξέρει γράμματα ο νοικοκύρης σου, εάν του πείς ότι θες να χρησιμοποιήσεις το σπίτι για άσκηση επαγγελματικής δραστηριότητας θα πάρεις ένα μεγάλο ΟΧΙ. Και αυτό γιατί συνεπάγεται ότι πλέον ΠΛΗΡΩΝΕΙ χαρτόσημο και το ενοίκιο φορολογείται με άλλο συντελεστη.

Μην τον τρομάξεις χωρίς λόγο για κάτι που έχεις καταλάβει λάθος...

 

Θα βγάλεις μια επικυρωμένη φωτοτυπία του συμβολαίου που έχει ο πατέρας σου (αν είναι στο όνομα του) και μετά θα βάλεις τον πατέρα σου να σου γράψει μια υπεύθυνη δήλωση του Ν105 ότι σου παραχωρεί ένα δωμάτιο, Χ τετραγωνικών μέτρων, του σπιτίου που ενοικιάζει, για να κάνεις την επαγγελματική σου έδρα. Με αυτό καθάρισες όσον αφορά το θέμα αυτό.

 

Βλέπεις λοιπόν οτι άλλο "άσκηση επαγγελματικής δραστηριότητας" και άλλο "επαγγελματική έδρα".

 

 

Το νού σου στο πρώτο θέμα όπως το έθεσε και ο tpanag.

Link to comment
Share on other sites

Έχω βγάλει άδεια security και ουσιαστικά θα δουλέψω ως φύλακας με μπλοκάκι και θα κόβω ως τεχνικός ασφαλείας.

 

Υ.Γ. Οι μηχανικοί δεν έχουν το δικαίωμα στην ανεργία, εκεί πάει το άεργος.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε,

Θα παραβλέψω προς στιγμήν το ότι θα γίνει σύμβαση έργου σαν Τεχνικός Ασφαλείας (ΤΑ) ενώ θα είσαι security.

 

Υπό την συνθήκη αυτή, ναι μπορείς να τους κόβεις ΑΠΥ για την υπηρεσία που θα τους παρέχεις ως ΤΑ.

 

Πρόσεχε όμως γιατί άλλο το να κλαπεί κάτι που κάνει 1000 ευρώ (για παράδειγμα) κατά την διάρκεια της εργασίας σου και άλλο να χτυπήσει κάποιος άνθρωπος (ή και τίποτα χειρότερο) και να σε τρέχουν εσένα σαν ΤΑ που θα είσαι, στα χαρτιά...

 

Η δουλειά δεν είναι ντροπή, αλλά πρόσεχε καλά που πας να μπλέξεις...

Link to comment
Share on other sites

Έχω βγάλει άδεια security και ουσιαστικά θα δουλέψω ως φύλακας με μπλοκάκι και θα κόβω ως τεχνικός ασφαλείας.

 

Συνάδελφε, φαντάζομαι ότι καταλαβαίνεις ότι το να κόβεις ΑΠΥ σαν ΤΑ είναι αποδεικτικό στοιχείο ότι εργάζεσαι σαν ΤΑ... Σε περίπτωση λοιπόν ατυχήματος, οποιασδήποτε φύσης, η εταιρεία θα ισχυριστεί ότι είσαι ο ΤΑ, ακόμα και αν κάνεις δουλειά απλού σεκιουριτά...

Δεν είναι να παίζεις με αυτά... Ναι τρελή ανεργία... Αλλά τι θα γίνει όταν κούφια η ώρα, γίνει κάτι και θα μπλέξεις?

Άσε που είναι ντροπιαστικό για όλο τον τεχνικό κλάδο να κόβεις ΑΠΥ σα ΤΑ ενώ είσαι σεκιουριτάς... Ο ΤΑ είναι σοβαρή εργασία, δεν ειναι απλά μια λέξη σε ένα ΑΠΥ...

Με συμπάθεια και κατανόηση στα λέω, μία παθούσα είμαι...(σε ανεργία και σε τρεξίματα νομικά)

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα η δουλειά δεν είναι ντροπή, αλλά έχω μία μόνιμη τρικυμία εν κρανίω αν αναλογιστώ ό,τι δουλειά ως μηχανικός εδώ και 1 χρόνο απλά ΔΕΝ μπορώ να βρώ, οι εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ τρέχουν συν το ό,τι δεν μπορώ να βρώ μια απλή και τίμια δουλειά άσχετη με το μηχανικλίκι, λόγω ΤΣΜΕΔΕ και μη δυνατότητας να μου κολλάνε ΙΚΑ.

 

Προφανώς δεν μπορώ να κόψω απόδειξη πχ. ''Ανεξάρτητες υπηρεσίες Χημικού Μηχανικού'' εν προκειμένω στην εταιρία σεκιούριτι απ'ό,τι έχω καταλάβει.

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε,

 

Επειδή οι καιροί είναι πονηροί... εμένα μου μυρίζει ότι πάνε να βγάλουν με ένα άτομο 2 δουλειές... εκτός και εάν είναι δική σου ιδέα να γραφτεί στην ΑΠΥ οτι είσαι Τεχνικός Ασφαλείας...

 

Αν είναι να γράψεις κάτι τότε υπόγραψε μια σύμβαση έργου του στύλ:

 

Ο Πελάτης αναθέτει με την παρούσα σύμβαση στον Σύμβουλο, που ενεργεί αυτοπροσώπως και με την ιδιότητα του Μηχανικού και του ελεύθερου επαγγελματία, την διαχείριση της αποθήκης του Πελάτη με ευθύνη τον συντονισμό και την παρακολούθηση της.

 

(Έστω ότι πρόκειται για φύλαξη αποθήκης)

 

Γύρνα το σε διαχείριση έργου και όχι σε τεχνικός ασφαλείας. Έτσι και εσύ είσαι καλυμμένος οτί δεν θα σε τρέξουν σε περίπτωση ατυχήματος.

 

 

ΥΓ. Έχε υπόψιν ότι εάν γίνεις ΤΑ πρέπει να σε δηλώσουν στην Επιθεώρηση Εργασίας (αν τα λέω λαθος, παρακαλώ διορθώστε με).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.