Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόκτηση δελτίου παροχής υπηρεσιών


manolis_m

Recommended Posts

Συνάδελφε,

καταρχήν σε ευχαριστώ για τις διορθώσεις που μου έκανες γιατί όπως καταλαβαίνεις είμαι νέος και δεν τα γνωρίζω καλά!!θα ήθελα τη γνώμη σου σε κάτι καθώς δείχνεις πιο ενημερωμένος απο εμένα!

Θα ήθελα, σε παρακαλώ, να μου πείς πόσα χρήματα (μικτά) το μήνα να ζητησω σε δουλειά σε εργοτάξιο (συντονιστής εργατών συντήρησης έργου) στην Ελευσίνα( στο λέω για να υπολογίσεις και ότι θα χρειάζσομαι περίπου 300Ε σε βενζίνες μηνιαίως) με ΔΠΥ??

Είναι η πρώτη μου δουλεία και σκοπός μου φυσικά δεν είναι να βγάλω πολλά λεφτά αλλά δεν θέλω να με εκμεταλευτούν κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 37
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ας σου απαντήσει καλύτερα κάποιος με την ειδικότητά σου. Δεν ξέρω τι παίρνετε οι Μηχανολόγοι στα εργοτάξια και δεν έχω στοιχεία για την εμπειρία σου, πραγματικά ωράρια εργασίας κλπ. Αυτό που μπορώ να σου πω είναι ότι 300Ε το μήνα βενζίνη είναι μεγάλο κόστος και όχι μόνο σαν απόλυτο νούμερο (αυτό μπορεί και μάλλον θα ρυθμιστεί με παροχή αυτοκινήτου από την εταιρεία ας πούμε), αλλά δείχνει μεγάλη δαπάνη από μέρους γενικά και ως επιπλέον χρόνο για τη μετάβαση, κόστος διοδίων, κίνδυνο κλπ. και άρα θα πρέπει να αμοιφθεί ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας...Αν και δυστυχώς δε βγάζω άκρη

 

Συνάδελφε,

 

πού ακριβώς "κολλάνε" στη ΔΟΥ; Πήγες, όπως γράφτηκε σε προηγούμενο μήνυμα, επικυρωμένη φωτοτυπία του συμβολαίου και υπεύθυνη δήλωση παραχώρησης; Με αυτά θα έπρεπε να δεχτούν την έδρα.

 

Επίσης, αντιλαμβάνομαι ότι μέχρι τώρα δεν έχεις κάνει ποτέ έναρξη επαγγέλματος αλλά έχεις γραφτεί σε ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ.Με αυτές τις προϋποθέσεις, θα σου πρότεινα να κάνεις έναρξη ως μηχανικός (ΚΑΔ 71.12 "Δραστηριότητες μηχανικών και συναφείς δραστηριότητες παροχής τεχνικών συμβουλών", αν δεν κάνω λάθος) και να βάλεις ΚΑΙ δευτερεύουσα δραστηριότητα αυτό περίπου με το οποίο θα απασχοληθείς (π.χ. βλέπω υπάρχει ΚΑΔ 80.10 "Δραστηριότητες παροχής ιδιωτικής προστασίας").

 

Ρωτάς οπωσδήποτε τη ΔΟΥ σου εάν χρειάζονται δύο μπλοκάκια ΑΠΥ (ένα για κάθε δραστηριότητα) ή εάν μπορείς να κόβεις και για τις δύο από το ίδιο μπλοκάκι (του μηχανικού λογικά) και καθάρισες.

 

Τέλος, προσπάθησε σε κάθε περίπτωση να αποφύγεις το "Τεχνικός Ασφαλείας" που θα σου φορτώσει βαριές ευθύνες, για τις οποίες δε θα πληρωθείς...

 

Καλή τύχη

 

 

(Υ.Γ.: κανονικά, ΑΠΥ κόβουμε μόνο σε ιδιώτες, ενώ αν είναι εταιρεία ή άλλος επαγγελματίας πρέπει να κόψουμε Τιμολόγιο Π.Υ.)

Link to comment
Share on other sites

(Υ.Γ.: κανονικά, ΑΠΥ κόβουμε μόνο σε ιδιώτες, ενώ αν είναι εταιρεία ή άλλος επαγγελματίας πρέπει να κόψουμε Τιμολόγιο Π.Υ.)

 

Αυτό πάλι από που προκύπτει? :confused:

Link to comment
Share on other sites

(Υ.Γ.: κανονικά, ΑΠΥ κόβουμε μόνο σε ιδιώτες, ενώ αν είναι εταιρεία ή άλλος επαγγελματίας πρέπει να κόψουμε Τιμολόγιο Π.Υ.)

 

Όχι βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

[quote name=

(Υ.Γ.: κανονικά, ΑΠΥ κόβουμε μόνο σε ιδιώτες, ενώ αν είναι εταιρεία ή άλλος επαγγελματίας πρέπει να κόψουμε Τιμολόγιο Π.Υ.)[/quote]

 

 

Oι ελεύθεροι επαγγελματίες (και αυτοί είναι όσοι κατοναμάζονται στο άρθρο 48 ν 2238/1994 ) εκδίδουν σε κάθε περίπτωση ΑΠΥ για την είσπραξη (χρέωση) της αμοιβής τους.

Οι παρέχοντες υπηρεσίες εκδίδουν ΤΠΥ αν τιμολογούν επιχειρήσεις (ατομικές, εταιρικές κλπ) ή ΑΠΥ αν τιμολογούν ιδιώτες.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος είναι εισηγητής σεμιναρίων και πληρώνεται από φροντιστήριο κόβει όμως ΑΠΥ στην οποία απλά υπάρχει μόνο το 20% σαν παρακράτηση σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Οι παρέχοντες υπηρεσίες εκδίδουν ΤΠΥ αν τιμολογούν επιχειρήσεις (ατομικές, εταιρικές κλπ) ή ΑΠΥ αν τιμολογούν ιδιώτες.

 

SOTHRIS,

 

Δεν το καταλαβαίνω αυτό που γράφεις. Οι ελεύθεροι επαγγελματίες (πχ μηχανικοί) δεν είναι "παρέχοντες υπηρεσίες" ?

Link to comment
Share on other sites

SOTHRIS,

 

Δεν το καταλαβαίνω αυτό που γράφεις. Οι ελεύθεροι επαγγελματίες (πχ μηχανικοί) δεν είναι "παρέχοντες υπηρεσίες" ?

 

Ασκούμε "ελευθέριο επάγγελμα", δεν "παρέχουμε υπηρεσίες" (παρά το ότι έτσι λέμε συνήθως) από όσο ξέρω. Έχει μια μικρή τυπική διαφορά φορολογικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.