Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόκτηση δελτίου παροχής υπηρεσιών


manolis_m

Recommended Posts

συμφωνώ με topap, απο προσωπική μου εμπειρία, τελευταία που ψάχνω για σπίτι, όταν κάνω το λάθος να αναφέρω ότι είμαι μηχανικός και θα έχω την έδρα μου εδώ (παρότι εργάζομαι αλλού) αλλάζουν χρώμα και γενικά δεν το δέχονται με καθόλου ευχαρίστηση. Ξεκαθάρισε το στην εφορία ότι θέλουν πράγματι κάτι τέτοιο (εννοώ υπεύθυνη δήλωση από τον ιδιοκτήτη), γιατί εγώ προσωπικά πρώτη φορά το ακούω.

Νομίζω topap το χαρτόσημο και ο φορολογικός συνετελεστής ισχύει αν το μισθωτήριο είναι για επαγγελματική στέγη και όχι για κατοικία στην οποία γίνεται παραχώρηση για χρήση κάποιου χώρου.

 

 

σχετικά με το θέμα του Τεχνικού ασφαλείας συμφωνώ απόλυτα με τους προλαλήσαντες. Συμβουλέψου έναν λογιστή τι θα μπορούσες να βάλεις ως αιτιολογία που να καλύπτει φορολογικά την εταιρεία και εσένα και να είσαι καλυμμένος απο θέμα ευθύνης.

Αν είναι να κόβεις σαν Τ.Α. τότε να κάνεις πραγματικά τη δουλειά τεχνικού ασφαλείας και να πληρώνεσαι και ανάλογα.

 

Ναι αν είσαι Τ.Α. τα στοιχεία σου όλα θα κατατεθούν και στο ΚΕΠΕΚ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 37
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νομίζω topap το χαρτόσημο και ο φορολογικός συνετελεστής ισχύει αν το μισθωτήριο είναι για επαγγελματική στέγη και όχι για κατοικία στην οποία γίνεται παραχώρηση για χρήση κάποιου χώρου.

 

Ακριβώς αυτό λέω και εγώ. Οπότε ο νοικοκύρης του με το που ακούσει περί άσκησης επαγγελματικής δραστηριότητας (όπως λέει ο συνάδελφος) θα σκεφτεί ότι θέλει το σπίτι για επαγγελματική στέγη και θα σκεφτεί μετά ότι χρειάζεται χαρτόσημο και άλλο συντελεστή, οπότε θα του πει "ΟΧΙ".

 

Την έχω πάθει προσωπικά, ευτυχώς εξήγησα στον νοικοκύρη μου ότι δεν θα είναι επαγγελματική στέγη και ότι θα παραμείναι οικία, απλώς ήθελα το συμβόλαιο για να κάνω έναρξη υποκαταστήματος στην εφορία. Και αυτός για να σιγουρευτεί, έγραψε στο συμβόλαιο (το οποίο του το σύνταξε ο δικηγόρος του) ότι το σπίτι είναι εξοχική κατοικία και δεν μπορεί να αλλάξει χρήση.

Link to comment
Share on other sites

"Δεν μπορείς να κάνεις οποιαδήποτε παροχή υπηρεσιών και να κόψεις ΑΠΥ μηχανικού: πχ αν κάνεις ζιγκολίκι δεν θα κόψεις ΑΠΥ.... (μην με παρεξηγείς, είπα μια ακρότητα για να σου δείξω τι εννούμε)."

 

Δηλ. ο συνήθης μαιντανός "Μηχανικός Πωλήσεων", τι ΑΠΥ κόβει, και τι δηλώνει στην εφορία ; Πρέπει να έχει ΤΕΒΕ στην ουσία ; (ή οτιδήποτε άλλο σχετικό)

 

(thanks in advance)

Link to comment
Share on other sites

Δηλ. ο συνήθης μαιντανός "Μηχανικός Πωλήσεων", τι ΑΠΥ κόβει, και τι δηλώνει στην εφορία ; Πρέπει να έχει ΤΕΒΕ στην ουσία;

 

Υποθετικά μιλώντας, ο συνήθης μαιντανός "Μηχανικός Πωλήσεων" δεν είναι μηχανικός και τον έχουν προσλάβει με βάση την ΣΣΕ.

 

Στην περίπτωση που είναι μηχανικός, τότε είτε θα είναι μισθωτός (ΣΣΕ) είτε θα είναι με ΑΠΥ. Στην δεύτερη περίπτωση και ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ σύμβαση... τότε υποθέτω ότι θα γράφει κάτι το πολύ φλου, τύπου παροχή συμβουλών μηχανικού. Υποθέτω λοιπόν ότι ένας μηχανικός που εργάζεται σε γνωστή εταιρία δομικών υλικών, θα κόβει ΑΠΥ στην εταιρία αυτή για συμβουλές μηχανικού. Κατά τα άλλα θα τρέχει απο εργοτάξιο σε εργοτάξιο για να μιλάει με πελάτες για τα προϊοντα της εταιρίας.

 

 

 

 

Μην τα μπερδεύουμε όμως... ΑΠΥ μπορεί να κόψει και η γιαγία μου εάν έχει το κατάλληλο ΚΑΔ και η ΑΠΥ αναγράφει κάτι σχετικό.

 

Πχ. δεν με εμποδίζει τίποτα απο το να βάλω σαν δευτερεύων ΚΑΔ την "Εμπορεία αβγών με το κέλυφος, που διατίθενται νωπά: ΚΑΔ 46.17.11.01" αυτό δεν σημαίνει όμως ότι θα κόψω ΑΠΥ στον πελάτη μου με την σφραγίδα:

 

Topap Topap

Πολιτικός Μηχανικός

ΑΦΜ 666666666 ΔΟΥ Κολάσεως

Άλλος Κόσμος

 

 

.....

Link to comment
Share on other sites

Ωραία έστω ότι ο "Μηχανικός Πωλήσεων" προσλαμβάνεται με μπλοκάκι. Αν έχει δηλώσει στην εφορία τα αντίστοιχα ΚΑΔ , ότι θα επαγγέλλεται ως μηχανικός, τι άλλο ΚΑΔ θα δηλώσει. Υπάρχει κΑΔ "Πωλητή"; Και βασικά εφ'όσον έχει σφραγίσει το μπλοκάκι ως μηχανικός, πως θα κάνει την "δουλειά"; Θα βγάλει άλλο μπλοκάκι ; Με άλλη σφραγίδα ; Ως τί ; Θα πληρώνει διπλές εισφορές ; Και ΤΣΜΕΔΕ και ΟΑΕΕ και δεν συμμαζεύεται ;

Link to comment
Share on other sites

Έκανα edit το post μου παραπάνω και σου εξήγω καλύτερα: η σύμβαση που υπογράφει με την εταιρία CASI ΑΕ για παράδειγμα, είναι για συμβουλές μηχανικού αλλά απο εκεί και πέρα δεν κάνει πωλήσεις ο ίδιος.

 

Υποθέτω ότι όταν με το καλό δει ο SOTHRIS το thread αυτό, θα είναι αρκετά καλός μαζί μας για να μας δώσει τα φώτα του...

Link to comment
Share on other sites

Τυπικά δηλαδή ο εκάστοτε μηχανικός δε μπορεί να δουλέψει ως σερβιτόρος, πωλητής σε κατάστημα ρούχων κτλ αν δεν μπορεί να δικαιολογήσει το εισόδημα που προκύπτει από την καφετέρια/ταβέρνα και το κατάστημα ρουχισμού ως συναφές με το μηχανιλίκι του.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ τι λές?

 

Για να μην χαθούμε στην μετάφραση:

 

Ελεύθερος Επαγγελματίας είναι αυτός παράγει πνευματική εργασία, ουσιαστικά αυτός "πουλάει" την γνώση του (μηχανικός, λογιστής, κλπ).

 

Το να σερβίρεις ή να πουλάς ρούχα οπότε δεν σε κάνει ελεύθερο επαγγελματία. Το ότι ο εργοδότης σου σε βάζει να του κόβεις ΑΠΥ για να σερβίρεις ή να πουλάς απλώς είναι εκμετάλευση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους της παρέας!!

Είμαι νέο μέλος και νέος μηχανικός και πρόσφατα (εχτές) βρέθηκα αντιμέτωπος για πρώτη φορά με το γνωστό πλέον ΔΠΥ. Ύστερα από αμέτρητες εργατοώρες στο internet κατάλαβα τα εξής:

 

[ΑΜΟΙΒΗ]:

 

Έστω Χ το ποσό των μηνιαίων μικτών χρημάτων που συμφώνησες με τον εργοδότη σου και το οποίο θα αναγράφεται στο ΔΠΥ που θα κόβεις κάθε μήνα στο πελάτη σου (εργοδότης),τότε για να υπολογίσεις τα καθάρα χρήματα που σου μένουν το μήνα εργάζεσαι ως εξής:

 

1. αφαιρείς 20% το φεε (φόρος ελεύθερων επαγγελματιών),μέρος του οποίου σου επιστρέφεται στο τέλος του χρόνου ανάλογα με το μέγεθος της αμοιβής Χ και τις αποδείξεις που θα καταθέσεις στην εφορία.

 

2. αφαιρείς 23% το φπα εκτός και αν έχεις συμφωνήσει να το πληρώνει ο εργοδότης σου .

 

3. αφαιρείς περίπου 160Ε ( αν είσαι νέος μηχανικός) γαι το TΣΜΕΔΕ (Για ειδικές περιπτώσεις επισκεφθείτε την ιστοσελίδα του ΤΣΜΕΔΕ.)

 

[ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ]:

 

Για να βγάλεις ΔΠΥ πρέπει καταρχήν να κάνεις έναρξη επαγγέλματος. Αυτό προυποθέτει να είσαι ασφαλισμένος (ΤΣΜΕΔΕ) το οποίο με τη σειρά του προυποθέτει να γίνεις μέλος του ΤΕΕ. Οπότε, με το που γραφτείς ΤΣΜΕΔΕ ζητάς ασφαλιστική ενημερώτητα η οποία είναι απαραίτητη για να κάνεις έναρξη επαγγέλματος.Και αν νομίζετε ότι ξεμπερδέψατε κάνετε (όπως έκανα και εγώ) μεγάλο λάθος γιατί η γραφειοκρατία που πρέπει να αντιμετωπίσεις για να κάνεις έναρξη είναι μέγάααααλο σπυρί!! Για να δείτε ακριβώς τα έγγραφα που απαιτούνται επισκεφτείται το http://www.cretaforce.gr/blog/392-ta-7-bimata-gia-tin-enarksi-epaggelmatos όπου παρουσιάζονται αναλυτικά τα 7 βήματα για τα δικαιολογητικά που απαιτούνται για την έναρξη και την οποία τη βρήκα πολυ κατατοπιστική!

 

 

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Ύστερα από αμέτρητες εργατοώρες στο internet κατάλαβα τα εξής:

 

[ΑΜΟΙΒΗ]:

 

Έστω Χ το ποσό των μηνιαίων μικτών χρημάτων που συμφώνησες με τον εργοδότη σου και το οποίο θα αναγράφεται στο ΔΠΥ που θα κόβεις κάθε μήνα στο πελάτη σου (εργοδότης),τότε για να υπολογίσεις τα καθάρα χρήματα που σου μένουν το μήνα εργάζεσαι ως εξής:

 

1. αφαιρείς 20% το φεε (φόρος ελεύθερων επαγγελματιών),μέρος του οποίου σου επιστρέφεται στο τέλος του χρόνου ανάλογα με το μέγεθος της αμοιβής Χ και τις αποδείξεις που θα καταθέσεις στην εφορία.

 

2. αφαιρείς 23% το φπα εκτός και αν έχεις συμφωνήσει να το πληρώνει ο εργοδότης σου .

 

3. αφαιρείς περίπου 160Ε ( αν είσαι νέος μηχανικός) γαι το TΣΜΕΔΕ (Για ειδικές περιπτώσεις επισκεφθείτε την ιστοσελίδα του ΤΣΜΕΔΕ.)

 

 

Δεν είναι πολύ σωστά αυτά που γράφεις. Τα πάντα είναι θέμα συμφωνίας. Συγκεκριμένα το περί ΦΠΑ είναι πέρα για πέρα λάθος. Δεν "αφαιρείς" ΦΠΑ. Η καθαρή αμοιβή επιβαρύνεται ΦΠΑ, τον οποίο σε κάθε περίπτωση υπόχρεος να σου καταβάλει, είναι ο εργοδότης ("πελάτης" μάλλον όπως σωστά επισημαίνεις).

 

η γραφειοκρατία που πρέπει να αντιμετωπίσεις για να κάνεις έναρξη είναι μέγάααααλο σπυρί!!

 

Θα διαφωνήσω. Η έναρξη μου πήρε λιγότερο από 1,5 ώρα. Απλά ήμουν ενημερωμένος για το τι χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.