Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεύθερη πρόσβαση σε ακάλυπτο


utumno

Recommended Posts

Δηλαδή εγώ που δεν ήξερα την διάταξη είμαι άχρηστος-άσχετος ????

 

1ον Δεν βγαίνουμε από το πολυτεχνείο με επιφοίτηση αγίου πνεύματος ... ούτε μπορούμε να θυμόμαστε από έξω όλο το ΓΟΚ ... δουλεύοντας μαθαίνεις (νομοθεσία)

 

2ον Αμφιβάλλω αν όντως στέκει το άρθρο στην περίπτωσή σου ότι δηλαδή η πρόσβαση διαμέσου θέσης πάρκιν δεν θεωρήται πρόσβαση - επίσης αν συντρέχουν και άλλοι λόγοι μπορεί και να μην απαιτείται καν....διάβασε παρακάτω το άρθρο ...

 

3ον Δεν έβλεπες τι έπαιρνες ??? Οπότε ....................

 

Κατ'αρχην ο χαρακτηρισμός μου ήταν άστοχος και σε καμία περίπτωση δεν αναφερόταν σε κάποιον προσωπικά.

Προφανώς κατανοώ οτι πρόκειται για κικεωνα νόμων διαταξεων κτλ. και είναι αν όχι αδύνατο, τότε εξαιρετικά δύσκολο για έναν μηχανικό να τους έχει όλους στο μυαλό του.

Έχω όμως δυο παρατηρήσεις να κάνω. Πρώτον, απαιτώ(γιατί πληρώνω φόρους, πληρώνω το διαμέρισμα που αγόρασα κτλ, πιστεύω στο κράτος δικαίου κ.α) από τον ελεγκτή στην πολεοδομία να ξέρει απέξω και ανακατωτα (και να τους απαριθμοί απο το τέλος προς την αρχή!!) όλους τους σχετικούς κανονισμούς. Όπως την ίδια απαίτηση έχω από το γιατρό που πάει να με ανοίξει και από τον καθηγητή στο πανεπιστήμιο που πάει να μου βαθμολογήσει το γραπτό.

Δεύτερον (και περισσότερο ουσίας), δε μιλάμε για ένα κανονισμό που είναι στα ψιλά γράμματα και αφορά το πάχος του σωβά σε σχέση με τη μέση πυκνότητα του πεζουλιού. Αυτός ο μηχανικός, όταν έφτιαχνε το σχέδιο και έβαζε τη θέση στάθμευσης ακριβώς πάνω (και να καταλαμβάνει όλο το πλάτος της) στην είσοδο του ακαλύπτου, δε σκέφτηκε "καλα πως θα περνάνε στον ακάλυπτο όταν είναι παρκαρισμένο αυτοκίνητο??" Δε θα σκεφτόταν το ίδιο αν έβαζε το πάρκιν μπρόστα από την κύρια είσοδο της πολοικατοικίας?? Δεν υπάρχει κανονισμός που λέει οτι η κύρια είσοδος της πολυκατοικίας πρέπει να έχει ελεύθερη πρόσβαση?? Αυτόν τον κανονισμό τον ήξερε υποθέτω. Αλλά τον κατανοώ εν μέρη, δεν υπήρχε άλλος χώρος στην πηλωτη για να βγουν τα παρκιν που έπρεπε και το έχωσε στην είσοδο του ακαλύπτου. ίσως και να ήταν λάθος το σχέδιο του και να μην βγαίναν σωστά οι θέσεις. Αλλά και μένα πρέπει να με κατανοησει και αυτός. Τώρα του ζητάω να μου δώσει την άλλη θέση που κατάρχην ανήκε στο δικό μου διαμέρισμα, αλλά όπως είπα ξεγελάστηκα γιατι δεν έδωσα σημασία τότε που δεν είχα αυτοκίνητο (αν είχα θα έκανα μια δοκιμή να το παρκάρω!), αλλά είναι ανένδοτος. Προφανώς αναγνωρίζει οτι είναι χαμηλότερης ποιότητας-αξιας και δεν θέλει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 41
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Το αποτέλεσμα τώρα είναι οτι έδωσα 10 χιλιάρικα και πηρα ένα παρκιν παρατυπο, μη βολικο, ουτε καν μεσα στην πηλωτη, στον αερα και στη βροχη.

Να σχολιάσω ότι οι ανοικτές θέσεις στην πυλωτή και τον ακάλυπτο δεν πωλούνται και δεν αγοράζονται.

Το αν πλήρωσες ή όχι είναι ένα άλλο πονεμένο θέμα.

Αυτό δεν μπορεί να μη στο είπε ο συμβολαιογράφος ή ο δικηγόρος σου

 

Τότε δεν το γνώριζα, οτι οι θέσεις δεν πωλούνται αλλά παραχωρούνται σαν παρακολουθήματα για αποκλειστική χρήση. Τώρα που το γνωρίζω τι να κάνω? Στο συμβόλαιο πάντως φαίνεται οτι πληρώνω 55 χιλιάδες για το διαμέρισμα, 2 χιλιάδες για το πάρκιν και 1000 για την αποθήκη.(προφανώς μιλάμε για πλασματικές τιμές, το σύνολο που έδωσα είναι 95 χιλιάδες, 10 εξ αυτόν για το παρκιν). Άρα φαίνεται ρητά στο συμβόλαιο οτι πλήρωσα για τη θέση στάθμευσης. Τι θα μπορούσα να κάνω? Μπορώ να διεκδικήσω κάτι?

Ο δικηγόρος ή ο συμβολαιογράφος δε μου είπαν τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Για κοίτα μήπως μπορέσεις δίπλα από το παρκιν εκεί που έχει μια τζαμαρία και έχει διάσταση 5,05 αν διαβάζω καλά να δημιουργήσεις πρόσβαση από εκεί με έξοδα του κατασκευαστή και να λύσεις το πρόβλημα σου

 

Δεν είναι τζαμαρία αυτό που λες, αλλά ντουβάρι. Είναι ο τοίχος της κλειστής θέσης παρκιν που υπάρχει εκει. Γενικά ο ακάλυπτος είναι περικυκλωμένος από τοίχους(είτε της δικιάς μας οικοδομής είτε διπλανων) και η μόνη είσοδος είναι από το σημείο που βρίσκεται το παρκιν που συζηταμε.

Link to comment
Share on other sites

Έχω όμως δυο παρατηρήσεις να κάνω. Πρώτον, απαιτώ(γιατί πληρώνω φόρους, πληρώνω το διαμέρισμα που αγόρασα κτλ, πιστεύω στο κράτος δικαίου κ.α) από τον ελεγκτή στην πολεοδομία να ξέρει απέξω και ανακατωτα (και να τους απαριθμοί απο το τέλος προς την αρχή!!) όλους τους σχετικούς κανονισμούς. Όπως την ίδια απαίτηση έχω από το γιατρό που πάει να με ανοίξει και από τον καθηγητή στο πανεπιστήμιο που πάει να μου βαθμολογήσει το γραπτό.

Μήν έχεις τέτοιες απαιτήσεις. Πρώτον γιατί οι κανονισμοί στην Ελλάδα είναι υπερβολικά πολλοί, πολύπλοκοι και αλληλοαναιρούμενοι, που η πιστή εφαρμογή τους είναι αδύνατη. Και δεύτερον γιατί δεν πρέπει να μένουμε στο γράμμα του νόμου αλλά στο πνεύμα του. Για εμένα η πρόσβαση στον ακάλυπτο εξασφαλίζεται μια χαρά μέσω της πυλωτής που όπως είπαμε είναι κοινόχρηστος χώρος άρα για μένα δεν υπάρχει θέμα πλημμελούς ελέγχου. Καλύτερα ένα αυτοκίνητο λιγότερο στο δρόμο παρά τυφλή τήρηση κανονισμού.

Επίσης άλλο πράγμα η επιστήμη και η τέχνη της οικοδομής και άλλο η αποστήθηση κανονισμών.

Link to comment
Share on other sites

Τότε δεν το γνώριζα, οτι οι θέσεις δεν πωλούνται αλλά παραχωρούνται σαν παρακολουθήματα για αποκλειστική χρήση. Τώρα που το γνωρίζω τι να κάνω? Στο συμβόλαιο πάντως φαίνεται οτι πληρώνω 55 χιλιάδες για το διαμέρισμα, 2 χιλιάδες για το πάρκιν και 1000 για την αποθήκη.(προφανώς μιλάμε για πλασματικές τιμές, το σύνολο που έδωσα είναι 95 χιλιάδες, 10 εξ αυτόν για το παρκιν). Άρα φαίνεται ρητά στο συμβόλαιο οτι πλήρωσα για τη θέση στάθμευσης. Τι θα μπορούσα να κάνω? Μπορώ να διεκδικήσω κάτι?

Ο δικηγόρος ή ο συμβολαιογράφος δε μου είπαν τίποτα.

 

Σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Ωραία επί της ουσίας.

Πίεσε όσο μπορείς τον κατασκευαστή για να ανταλλάξεις τη θέση στάθμευσης.

Να απειλείς με καταγγελίες στην Πολεοδομία κλπ

 

Τύπωσε την απόφαση για τις θέσεις στάθμευσης. Και τηλεφώνησε έξαλλος και στο δικηγόρο σου και στον συμβολαιογράφο και άρχισε πάλι να λες για καταγγελίες, άγνοια της απόφασης περί αγοραπωλησίας θέσης στάθμευσης σε pilotis. Και επειδή είναι και αυτοί συνυπεύθυνοι για το θέμα της αγοράς της θέσης στάθμευσης θα κάνουν ένα τηλεφωνάκι να πιέσουν και αυτοί τον κατασκευαστή.

Link to comment
Share on other sites

Τότε δεν το γνώριζα, οτι οι θέσεις δεν πωλούνται αλλά παραχωρούνται σαν παρακολουθήματα για αποκλειστική χρήση. Τώρα που το γνωρίζω τι να κάνω? Στο συμβόλαιο πάντως φαίνεται οτι πληρώνω 55 χιλιάδες για το διαμέρισμα, 2 χιλιάδες για το πάρκιν και 1000 για την αποθήκη.(προφανώς μιλάμε για πλασματικές τιμές, το σύνολο που έδωσα είναι 95 χιλιάδες, 10 εξ αυτόν για το παρκιν). Άρα φαίνεται ρητά στο συμβόλαιο οτι πλήρωσα για τη θέση στάθμευσης. Τι θα μπορούσα να κάνω? Μπορώ να διεκδικήσω κάτι?

Ο δικηγόρος ή ο συμβολαιογράφος δε μου είπαν τίποτα.

 

Σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας έχεις;

 

Έχω και την αρχικη συσταση(που παραχωρει στο διαμερισμα μου αλλο παρκιν) και την τροποποιηση της(που μου παραχωρει αυτο που εχω τωρα). Αυτη η τροποποίηση υπαρχει σαν κεφαλαιο στο αγωραπωλητηριο συμβολαιο.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία επί της ουσίας.

Πίεσε όσο μπορείς τον κατασκευαστή για να ανταλλάξεις τη θέση στάθμευσης.

Να απειλείς με καταγγελίες στην Πολεοδομία κλπ

 

Τύπωσε την απόφαση για τις θέσεις στάθμευσης. Και τηλεφώνησε έξαλλος και στο δικηγόρο σου και στον συμβολαιογράφο και άρχισε πάλι να λες για καταγγελίες, άγνοια της απόφασης περί αγοραπωλησίας θέσης στάθμευσης σε pilotis. Και επειδή είναι και αυτοί συνυπεύθυνη για το θέμα της αγοράς της θέσης στάθμευσης θα κάνουν ένα τηλεφωνάκι να πιέσουν και αυτοί τον κατασκευαστή.

 

Ευχαριστώ πολύ που περάσαμε σε προτάσεις!! Να πω και κάτι ακόμα που δεν το έχω πει. Χρωστάω ακόμα ένα γραμμάτιο 6 χιλιάδες στον κατασκευαστή το οποίο λήγει σε κανα μήνα, αλλά δεν ξέρω αν θα έπρεπε(αν θα ήταν σωστό και τίμιο) να χρησιμοποιήσω και αυτο σαν "οπλο".

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να στείλει κανένα εξώδικο ότι αναστέλλει την πληρωμή της τελευταίας δόσης επειδή αμφισβητεί την ορθότητα του συμβολαίου αγοραπωλησίας εφόσον δεν είναι νόμιμη η αγορά θέσης στάθμευσης στην pilotis έως ότου διευκρινιστεί το θέμα.

 

Φυσικά με διαφορετικό δικηγόρο από αυτόν που ήδη χρησιμοποίησε.

 

Επίσης να αρχίσει να βάζει το αμαξάκι του στη θέση που διεκδικεί να αρχίσει τα συνηθίζει ο κατασκευαστής την ιδέα και να δυσαρεστούνται οι υποψήφιοι αγοραστές του άλλου διαμερίσματος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.