Μετάβαση στο περιεχόμενο

HiFi-πικάπ


Highlander

Recommended Posts

ασχολείται κανείς με δίσκους βινυλλίου? Το ερώτημα μου έχω ένα παλιό πικάπ phillips 900 series fp930 και υπάρχει και ένα καινούριο standock στα 200-400€ ποιό θεωρείται καλύτερο ώστε να το αναβαθμίσω?

Ο ενισχυτής μου είναι yamaha rx-v450 χωρίς είσοδο phono και το προτέρημα με το standock είναι ότι παίζει απευθείας με line input ενώ το phllips θέλει προενίσχυση.

Επίσης υπάρχει ένα παλιό hi fi phillips fr-60 που όμως χρειάζεται συντήρηση καθ' ότι κοντευει 20ετία.

Ποιά συνδεσμολογία με συμβουλεύετε να κάνω?

Υπόψιν επίσης ότι το πικάπ (phillips) έχει κάποιο πρόβλημα ο μετασχηματιστής του αν δεν του βάλω 3v δεν ξεκινάει, ενώ γράφει ότι ζητάει 1,5v. Και επίσης δεν ξεκινάει αμέσως αν δεν του δώσω μερικές στροφές με το χέρι. Γκρ γκρ γκρ γκρ.

Οι απαιτήσεις μου δεν είναι μεγάλες, να ακούω πότε πότε τα βινύλλια μου ικανοποιητικά και αν αντέξει να ακούσει και ο γιός μου... υπόψιν ο γιός μου είναι 15 μηνών τώρα. χαρ χαρ χαρ χαρ!

 

:) :) :) :)

Ευχαριστώ

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

ασχολείται κανείς με δίσκους βινυλλίου?

...

Ναί, πάρα πολλοί. Ολοι είναι πάνω από τά 40.

 

 

Το ερώτημα μου έχω ένα παλιό πικάπ phillips 900 series fp930 και υπάρχει και ένα καινούριο standock στα 200-400€ ποιό θεωρείται καλύτερο ώστε να το αναβαθμίσω?

Τό όνομα στα turntables κάποτε ήταν Thorens, Dual, Linn Sondek καί άλλα.

Τά καλά deck τά δίνανε σκέτα, χωρίς βραχίονα, τόν αγόραζες χώρια.

Εννοείται ότι χρειάζεται καί κεφαλή γιά νά παίξει, moving coil ή moving

magnet, ανάλογα μέ τό budget καί τό στάδιο τής χρόνιας χαϊφιντελίτιδας.

 

 

Ο ενισχυτής μου είναι yamaha rx-v450 χωρίς είσοδο phono και το προτέρημα με το standock είναι ότι παίζει απευθείας με line input ενώ το phllips θέλει προενίσχυση.

Επίσης υπάρχει ένα παλιό hi fi phillips fr-60 που όμως χρειάζεται συντήρηση καθ' ότι κοντευει 20ετία.

standock? τί είναι?

Αν ό yamaha rx-v450 δέν έχει RIAA phono stage 2.5 mV/47KΩ τότε νά

αγοράσεις έναν εξωτερικό από καταστήματα ηλεκτρονικών. Τό κουτάκι

RIAA θά ενισχύσει τό σήμα τής (moving magnet) κεφαλής ετσι ώστε νά

τό φτάσει σέ στάθμη line out, δλδ περίπου 250mV/10KΩ γιά νά οδηγήσει

τόν Yamaha.

 

Ποιά συνδεσμολογία με συμβουλεύετε να κάνω?

Είσαι χάϊφιντελάς? Αν είσαι ξέρεις...

Αν όχι τότε μετατροπή τών βινυλίων σέ .mp3 μέσω τής ενσωματωμένης

κάρτας ήχου πού έχει τό PC σου σέ συνεργασία μέ τό audacity και LAME

mp3 encoder. Ολα freeware, τζάμπα.

 

Υπόψιν επίσης ότι το πικάπ (phillips) έχει κάποιο πρόβλημα ο μετασχηματιστής του αν δεν του βάλω 3v δεν ξεκινάει, ενώ γράφει ότι ζητάει 1,5v. Και επίσης δεν ξεκινάει αμέσως αν δεν του δώσω μερικές στροφές με το χέρι. Γκρ γκρ γκρ γκρ.

Μάλλον έχει λασκάρει ό ιμάντας, belt drive, ή θά θέλει

κάπου spray WD-40. Νά τό πάς νά στό φτιάξουν.

 

Οι απαιτήσεις μου δεν είναι μεγάλες, να ακούω πότε πότε τα βινύλλια μου ικανοποιητικά και αν αντέξει να ακούσει και ο γιός μου... υπόψιν ο γιός μου είναι 15 μηνών τώρα. χαρ χαρ χαρ χαρ!

Γιά μικρές απαιτήσεις κωδικοποίηση 128kb. Τά πικάπ είναι δύσκολα

στόν χειρισμό, οί κεφαλές-βραχίονες θέλουν ρυθμίσεις γιά βέλτιση απόδοση

Hi-Fi, ή βελόνα τής κεφαλής θέλει καί άλλαγμα μετά από κάποιες ώρες

λειτουργίας, τά βινύλια φθείρονται μέ τό παίξιμο σιγά-σιγά ή γρήγορα άν

ή βελόνα είναι φθαρμένη.

Αν δέν είσαι χαϊφιντελάς-χαϊτεκάς μήν επενδύεις άλλο σέ αναλογικά

μηχανάκια. Κάνε τά βινύλια mp3 γία νά απαλλαγείς από τά έξοδα.

.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Hi Αμηχανος!

Επιστρεφω τελικα μετα απο τοσα χρονια να πω.

Αν ειμαι high fi δελας δεν ξερω, φοιτητης ακομα με ενα κουτι που ηχειο ηταν το καπακι την εβγαζα ενος θειου που ειχε το 68.

Η γνωριμια βεβαια με το θειο καλη γιατι μου εχουν μεινει μερικα 45 της εποχης who νομιζω animals και κανα 2 αλλα. Στο θεμα δεν εκανα πολλα λογο ελλειψεις χρονου να ασχοληθω, σημερα ομως σε μια προσπαθεια να τακτοποιησω ενα δισκακι που βρηκα με κατι σι ντι κουνησα επιτελους το πικ απ που κοιμοταν κατω απο τον ενισχυτη, μη φτανουν τα πιτσιρικια τον ενισχυτη να τον χαλασουν.

Mεγαλωσαν τα πιτσιρικια οποτε εχουν αρχισει να παιρνουν την θεση τους τα πραγματα, ετσι το fp930 παει για επισκευη που ειπες, να κοιταχτει ο ιμαντας οπως λες!

Εν συνεχεια θα λυθει αν αρκει η προενισχυση tc-750 η χρειαζεται κατι αλλο.

Σε ευχαριστω για τη βοηθεια.

 

Αν εισαι ακομα εδω

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

Η έννοια χαιφιντελάς ισχύει για τους >50 παρακαλώ

Αν δεν έχεις ικανοποιητική δισκοθήκη (>200 τεμ. 33ρια), μη μπεις στον κόπο και τα έξοδα για μερικά 45ρια

Δώσε τα σε κάποιον που ασχολείται να τα μετατρέψει σε cd, γιατί αν τα βάλεις σε καινούργιο εργαλείο θα σου φάνε τη βελόνα

Κι επίσης, αξίζει να ασχοληθείς με το βινύλιο όχι γα λόγους ρετρό, αλλά για ακουστικής.

Αν ακούς κυρίως κλασική μουσική, κι έχεις "καλό αυτί", το βινύλιο είναι άλλο επίπεδο.

Χρειάζεται όμως και τα κατάλληλα εργαλεία

Λαμπάτο ενισχυτή, ηχεία διαμάντια, και ικανοποιητικό χώρο

αλλά, μάλλον ξέφυγα...

Link to comment
Share on other sites

Γειά Arche,

.
αν έχεις ήδη ενισχυτή και δούλευε με το πικάπ τότε το κουτάκι TC-750 δεν χρειάζεται.
Τσέκαρε (όσο γίνεται) και την ανάρτηση της βελόνας στην Ortofon OMB10 ή ότι έβαλες.

Οπως συμβουλεύει ο tetris στο #4 μην επενδύεις πολλά σε αναλογικά μηχανάκια, εκτός και αν έχεις LP με καλές εγγραφές, direct cut, σπάνιους κλπ.

Περιττό να θυμίσω ότι σε σχέση με τα σημερινά .mp3όφωνα, smartphones, tablets, phablets τα πικάπ έχουν ένα σωρό βίτσια.

Edited by AMHxaNos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.