Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργασία - Συμβουλές για διαμόρφωση ξυλότυπου


 

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Το στατικό είναι μια χαρά. Βάζεις και 2-3 τοιχεία σε κάθε διέυθυνση(αυτό 8α το δεις από την στατική επίλυση αν χρειαστεί) και είσαι οκ.

Πρόσεξε τις αγκυρώσεις στα γωνιακά υποστυλώματα.

Σύμφωνα με τις παραγράφους 17.6.3, 18.3.5, 18.4.6 και τα αντίστοιχα σχόλια οι ελάχιστες αποστάσεις για κατηγορία C20/25 είναι:

Φ12 Φ14 Φ16 Φ18 Φ20 Φ25

 

b,min[cm] 25 30 35 40 45 55

Link to comment
Share on other sites

Στα 25 εκ δεν αγκυρωνει ουτε το Φ12 που ειναι το μικροτερο σιδερο που μπορεις να βαλεις σε δοκο. Θα εισαι εκτος κανονισμου με λιγα λογια.

 

επαναλαμβανω οτι αν θελουμε να ειμαστε πληρως τυπικοι τοτε για Φ12 βασει ιγνατακη σελ 16 και επειδη βασει ΕΚΩΣ δεν μετραει η εγκαρσια πιεση σε περιπτωσεις που μετραει το καμπυλο τμημα της αγκυρωσης ΤΟΤΕ το ελαχιστο πλατος υποστυλωματος ειναι 35 εκατοστα

 

Υ.Γ και μολις το βαλεις 35 εκατοστα το τοιχειο θα βγουν συναδελφοι και θα σε κραξουν στο επακρο,ως αντιοικονομικο,ασχετο,και διαφορα αλλα τετοια.

βλεπεις αν ολοι κανουν 25αρια τοιχωματα,θα υποστεις τις συνεπειες.φυσικα και εσυ καλο ειναι να πας βασει κανονισμου αλλα ας ειμαστε ρεαλιστες με το τι μπορει να ειπωθει απο αλλους.

Link to comment
Share on other sites

sundance τουλάχιστον αυτό το θέμα το έχουμε εξαντλήσει . Μάλιστα αν θυμάμαι καλά εσύ έλεγες ότι δεν το κάνει κανείς. Επίσης επειδή δεν καταλάβαινες ποιά είναι η λύση στο θέμα αυτό αλλά νόμιζες ότι η λύση που μερικοί από εμάς λέγαμε, ήταν να παχύνει όλο το τοίχωμα, σου είχε δείξει ο ilias με σχέδιο ότι γίνεται απλά με προσθήκη δοντιού.. .Εσύ πάλι επιμένεις ότι είναι για άλλους υπερβολή και επιμένεις σε άυξηση όλου του τοιχώματος. ΔΕΝ χρειάζεται να παχύνεις όλο το τοίχωμα και ΔΕΝ προκειται να σε κράξει κανείς.

Link to comment
Share on other sites

τα θυμαμαι ολα αυτα δεν χρειαζεται να τα αναφερεις παλι,με τα εγω κι εσυ...

 

απλα το αναφερω διοτι πολλοι θεωρουν το 30αρι επαρκες για Φ12 ενω δεν ειναι και στην τελικη κανω μια επισημανση.

 

απορω πως το εξελαβες κατ'αυτο τον τροπο,κανοντας μαλιστα ιστορικη αναδρομη ...

Link to comment
Share on other sites

το αναφέρω γιατί τα αυτονόητα δεν μπορεί να αποτελούν σε καμία περίπτωση θέμα έκπληξης και κραξίματος από κανέναν. Πρέπει να γίνεται έτσι και για αυτό θα γίνεται έτσι

Σίγουρα είναι ένα θέμα που δεν του έχει δοθεί η απαιτούμενη επεξήγηση και θέση στον ΕΚΩΣ και για αυτό αμελείται από πολλούς.

 

Όμως πρέπει να θεωρείται αυτονόητο. Όταν κάποιος διαβάσει τα περί κραξίματος και είναι νέος θα δεις τι θα κάνει στο τέλος…

Link to comment
Share on other sites

σωστα ολα αυτα αλλα εγω μιλαω για την ολη ιστορικη αναδρομη λες και δεν θυμομουν τιποτα.ηταν λιγο περιεργο το στυλ γραψιματος οπως και να χει.

 

τελειωνει εδω το θεμα,το οποιο ισως να μην υπηρξε καν.

 

αναδιατυπωνοντας τα παραπανω σημειωνω:

 

τα Φ12 θελουν 35 εκατοστα πλατος υποστυλωματος.το αυτο ισχυει και για δοντι το οποιο ειναι απαραιτητο για σωστες αγκυρωσεις σε τοιχεια μιας και 35αρης κορμος ενδεχομενως θα σηματοδοτησει αρνητικα σχολια καποιων συναδελφων,ιδιαιτερα αν η οικοδομικη αγορα μαστιζεται απο νεοανεγερθεισες οικοδομες των 25αριων τοιχειων.

Link to comment
Share on other sites

τίποτα περίεργο sundance. Τίποτα απολύτως. Μεταξύ μας (και οι δύο μας) ανταλλάσουμε συνεχώς απόψεις καθημερινά. Σε διαβάζω τόσο συχνά που σε λίγο θα σε βλέπω στον ύπνο μου (για καλό το λέω και μπράβο). Δεν επιθυμώ καμία μα καμία προστριβή με κανένα και ειδικά με εσένα. (και δεν υπάρχει λόγος). Εξήγησα τι εννοώ και γιατί έκανα την αναδρομή

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί να έχουμε μόνο 35 εκ? Προσωπικά πάντα βάζω παραπάνω. Στο κάτω κάτω κάνεις μεγαλύτερο υπ/μα αλλά γλιτώνεις τούβλα [υλικό και εργατικά]. Δεν έχει καμιά τρελή διαφορά. Στην αρχή μάλωνα με τον συνέταιρό μου τον αρχιτέκτονα αλλά τώρα με έχει μάθει και βάζει από μόνος του τουλάχιστον 45 εκ αγκύρωση.

Επιπλέον νομίζω πως βολεύει περισσότερο στο μάστορα ένα δόντι 20 εκ. [25+20=45], παρά δόντι 10 εκ. [25+10=35].

Το να παχύνει όλο το τοίχωμα δε το εστερνίζομαι παρά μόνο στην περίπτωση που έχω 2 δοκούς να συντρέχουν οι οποίοι φυσικά δεν έχουν συνέχεια ο ένας με τον άλλο.

Link to comment
Share on other sites

εγώ βάζω ελάχιστο για αγκύρωση 50 - 60 σχεδόν παντού. Φυσικά εννοώ στην πλειοψηφία των υποστυλωμάτων. Κάποιες φορές έχω και 30 - 40 σε κάποια σημεία που δεν γίνεται τίποτα. Και όντως charlie δεν υπάρχει ουσιαστικά διαφορά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.