Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτη Μελέτη Θέρμανσης


JimKaRAFaKiS

Recommended Posts

Μπορεί να δίνουν το U αλλά για ιδανικές συνθήκες (τέλεια εφαρμογή της μόνωσης κτλ) οπότε πάντα κάνουμε μια προσαύξηση.

 

Άλλο ένα βιβλίο που θα σε κατατοπίσει, που βέβαια είναι πισω τώρα που βγήκε ο ΚΕΝΑΚ, αλλά θα σου λύσει πολλές απορίες είναι του Βάιου Σελούντου Θέρμανση και κλιματισμός http://www.books.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=4243943

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Προσπαθώ να κάνω μία μελέτη θέρμανσης με το πρόγραμμα της 4m. Το κτήριο είναι μία διώροφη μονοκατοικία με ένα πολύ μικρό υπόγειο. Οι απορίες μου είναι οι εξής:

1. Στοιχίζοντας τις κατόψεις τη μία πάνω στην άλλη θα πρέπει να χρησιμοποιήσω την κάτοψη του υπογείου και της στέγης ή μόνο τον δύο ορόφων που με ενδιαφέρουν? Το υπόγειο δεν θα θερμαίνεται.

2. Η κατοικία είναι ξύλινη. Όταν πάνω να σχεδιάσω τους εξωτερικούς τοίχους ποιό στοιχείο θα επιλέξω από τη βιβλιοθήκη?

Link to comment
Share on other sites

1. Οι αρχιτεκτονικές κατόψεις στο πρόγραμμα της 4Μ είναι καθαρά βοηθητικές, για να κάνεις "πατιτούρα" τους τοίχους στις σωστές διαστάσεις. Μπορείς να μην τις βάλεις καθόλου και να σχεδιάσεις μετρώντας, ή αν τις βάλεις μπορείς να τις διαγράψεις οποιαδήποτε στιγμή, χωρίς να επηρεαστούν οι υπολογισμοί.

 

Το πρόγραμμα υπολογίζει απώλλειες για ότι έχεις σχεδιάσει. Δεν χρειάζεται να φαίνονται όλα τα στοιχεία του κελύφους (πχ δάπεδα προς άλλους θερμαινόμενους χώρους από τα οποία δεν έχεις απώλλειες) ώστε να "κλείνει" το κέλυφος, αλλά μόνα αυτά από τα οποία έχεις απώλλειες. Απλά οι τοίχοι πρέπει να ορίζουν κλειστή περιοχή, για να αναγνωριστούν οι χώροι. Χρησιμοποίησε εσωτερικούς τοίχους ή τοίχους προς μθχ για να κλείσεις τους χώρους.

 

2. Φτιάξε ένα δικό σου στοιχείο με το Κ που επιθυμείς αν δεν βρίσκεις έτοιμο.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα βιβλίο που θα σε κατατοπίσει, που βέβαια είναι πισω τώρα που βγήκε ο ΚΕΝΑΚ, αλλά θα σου λύσει πολλές απορίες είναι του Βάιου Σελούντου Θέρμανση και κλιματισμός http://www.books.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=4243943

 

Αν και σε κάποια φάση ήμουν και εγώ υποστηρικτής του και το έχω πλέον ΔΕΝ αξίζει η αγορά του.

Link to comment
Share on other sites

Για το αν αξίζει δεν μπορώ να είμαι σίγουρος. Πρέπει να δούμε και τις εναλλακτικές για να το απαντήσουμε.

 

Πάντως δεν μ αρέσει σαν βιβλίο και το θεωρώ υπερεκτιμιμένο. Νομίζω ότι το έχουμε σχεδόν όλοι.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το έχουμε σχεδόν όλοι.

 

ακριβώς για αυτό το αναφέρω για να σταματήσουμε να το αγοράζουμε μπας και του κάνει καμία χοντρή ανανέωση ή βγει κάτι άλλο.

 

δεν αξίζει η αγορά να το δανειστείς από ένα συνάδελφο να πάρεις μία ιδέα μία χαρά είναι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα συναδελφοι.

Ασχολούμενος κι εγω εκπαιδευτικα με το πρόγραμμα θέρμανσης κανω μια μελετη για την προσθήκη ορόφου σε υφιστάμενη οικοδομη. Εφοσον το προς μελέτη κτιριο θα αποτελεί το δεύτερο όροφο ο αριθμός επιπέδων κτιρίου θα είναι 2? Το κτίριο εως τώρα αποτελείται απο πυλωτη κι ενα οροφο.

Link to comment
Share on other sites

ναι δύο (απλά δεν ξέρεις πως πάνε τα κυκλώματα στο πρώτο όροφο οπότε τι θα βάλεις για νούμερΑ)

Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω καταλάβει από τη σχετική νομοθεσία σε μονοκατοικία η τοποθέτηση λεβητοστασίου επιτρέπεται μέσα στην οικία αλλά η δεξαμενή καυσίμων όχι.

 

Ισχύει αυτό; Κι αν ναι η δεξαμενή θα είναι απλά στον εξωτερικό χώρο ή θέλει ειδική αποθήκη;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.