Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή διαρρύθμισης και συναίνεση συνιδιοκτητών


Recommended Posts

Τα πράγματα είναι πιο απλά απ' ότι φαντάζεστε.

Πρόκειται για δυο όμορα διαμερίσματα, του ίδιου ιδιοκτήτη, ο οποίος επιθυμεί να "δώσει" το ένα δωμάτιο στο άλλο διαμέρισμα, έτσι ώστε να προκύψουν δυο διαμερίσματα ίσου εμβαδού.

Καμία σχέση με κοινόχρηστους χώρους.

Τη συναίνεση την ζητήσανε στα στατικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τη συναίνεση τη ζητά ο στατικός μόνο αν οι έλεγχοι υπάρχοντος θα γίνουν κατά το παράρτημα Ε του ΕΑΚ με τους παλιούς κανονισμούς εφόσον αυτό είναι δυνατόν. Αυτό δε σε περίπτωση προσθήκης, αλλά ίσως να μπορούσε να επεκταθεί και σε απλό έλεγχο υπάρχοντος σε περίπτωση αλλαγής διαρρύθμισης. Μήπως μ' αυτό το σκεπτικό ζήτησε τη συναίνεση ο ελεγκτής στατικών; Τη ζήτησε εγγράφως; Αν πάντως δεν έχουν πρόβλημα οι συνιδιοκτήτες ζήτα τους μια υπεύθυνη δήλωση και τελείωσε το θέμα εκεί. Αν υπάρχει πρόβλημα με κάποιον απ' αυτούς ζήτα εγγράφως την παρατήρηση και μετά πήγαινε στον προϊστάμενο και κινήσου νομικά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την πληροφορία, γιατί προσπαθούσα να καταλάβω τη λογική τους (όσο "τραβηγμένη" κι αν είναι!)

Ήδη μαζεύω υπογραφές....

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι πιο απλά απ' ότι φαντάζεστε.

Πρόκειται για δυο όμορα διαμερίσματα, του ίδιου ιδιοκτήτη, ο οποίος επιθυμεί να "δώσει" το ένα δωμάτιο στο άλλο διαμέρισμα, έτσι ώστε να προκύψουν δυο διαμερίσματα ίσου εμβαδού.

Καμία σχέση με κοινόχρηστους χώρους.

Τη συναίνεση την ζητήσανε στα στατικά.

 

Δεν νομίζω λοιπόν ότι σου χρειάζεται τίποτα. 8-)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί όντως να περάσει από την Πολεοδομία αλλά βάσει νομοθεσίας πρέπει να υπάρχει συναίνεση όλων (100%) των συνιδιοκτητών σε τέτοιου είδους θέματα μιας πολυκατοικίας.

Οπότε, αν κάποιος διαφωνεί μπορεί να έχεις μπλεξίματα αργότερα παρόλο που θα έχεις βγάλει άδεια.

 

Εμένα για στατικής φύσης θέμα μου έχει ζητηθεί ακριβώς αυτό που λέει ο Χάρης

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα,

 

θέλω να κάνω μερικές αλλαγές σε διαμέρισμα νεόκτιστο που μερικώς κατοικείται.

Χρειάζομαι την συναίνεση των υπόλοιπων ιδιοκτητών ή μπορώ να επέμβω μόνο εγώ στο διαμέρισμα μου, τροποποιόντας και τις ανάλογες μελέτες αρχιτεκτονικά και Η/μ εφόσον τα στατικά και οι όψεις δεν αλλάζουν ? ? ?

 

 

 

Σημείωση: η πολυκατοικία κατοικείται όχι το διαμέρισμα. Η πολυκατοικία έχει 5 διαμερίσματα.

Link to comment
Share on other sites

Καταστατικο πολυκατοικιας για να δεις αν γραφει κατι για το θεμα (εως απιθανο να απαγορευεται αλλα ποτε δεν ξερεις) και αδεια μικρης κλιμακας λογικα σε καλυπτουν.. Αν οι αλλαγες δεν επηρεαζουν Η/μ σημαντικα τοτε κανονικα δεν χρειαζεται.. Αλλα παλι ποτε δεν ξερεις τι θα ζητησουν στην πολεοδομια, απ'οσα εχουν κατα καιρους γραφτει εδω μεσα (βλεπε Πανος)..

Link to comment
Share on other sites

καταστατικό πολυκατοικίας μάλλον δεν υπάρχει, εφόσον είναι νεόδμητη και μόνο τα 3 εκ των 5 διαμερισμάτων έχουν πουληθεί αλλά και πάλι δεν ξέρω αν ιδιοκτήτης αυτών είναι η τράπεζα ή οι ίδιοι εφόσον τα έχουν πάρει με δάνειο. Ερώτηση πρώτη?

 

Δεύτερη. Εγώ σαν ιδιοκτήτης του δικού μου - αν είμαι εν μέρει με δάνειο χρειάζομαι και την έγκριση της τράπεζας προκειμένου να κάνω αλλαγές.

 

και τρίτον μπορώ εγώ σαν ιδιοκτήτης να κάνω εσωτερικές αλλαγές, γκρεμίσματα μόνο στο δικό μου διαμέρισμα - εφόσον δεν το απαγορεύει το καταστατικό - μου το επιτρέπει το συμβόλαιο και η πολεοδομία βέβαια μπορεί να σου ζητήσει συναίνεση και αυτό βέβαια μπορεί να είναι θέμα υπαλλήλου πως το ερμηνεύει..................

 

ή υπάρχει κάποια διάταξη που σου λέει ότι δεν χρειάζεται συναίνεση ιδιοκτητών ? ? ? ? ? ? ? ? ?

 

Θα ήθελα να ακούσω περισσότερες γνώμες.

Link to comment
Share on other sites

Τα πάντα εξαρτώνται από το καταστατικό. Αλλά γενικά για εσωτερικές εργασίες δεν απαιτείται η σύμφωνη γνώμη των άλλων (εκτός αν το καταστατικό λέει άλλα - κάτι άλλο στη Νομοθεσία εγώ δε γνωρίζω). Το πολύ πολύ να ζητήσουν βεβαίωση μηχανικού ότι οι επεμβάσεις δεν δημιουργούν πρόβλημα στατικό.

 

Αν επρόκειτο για όψεις εκεί έχουν όντως λόγο όλοι οι ιδιοκτήτες.

 

Αλλά βέβαια τον τελικό...λόγο τον έχει η Πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

"Αλλά βέβαια τον τελικό...λόγο τον έχει η Πολεοδομία. "

 

- Αυτό είναι πάντα το πρόβλημα

 

 

 

αλλά κατ΄άλλα Ευχαριστώ. Να στε καλά Παίδες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.