Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μονωτικά Χρώματα


Pueblo

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Γνωρίζει κάποιος κάτι για θερμομονωτικά χρώματα? Με ενδιαφέρουν χρώματα που περιορίζουν τη κατανάλωση ενέργειας για θέρμανση και ψύξη.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τα θερμομονωτικά χρώματα μπορεί να αποδειχτούν μια καλή οικονομική λύση για την εξοικονόμηση ενέργειας από την τοιχοποιία. Δεν αντικαθιστούν την μόνωση με μονωτικό υλικό (xps-eps) βέβαια, αλλά για το κόστος τους είναι ίσως η καλύτερη δυνατή λύση. Εκτός όμως από την ανακλαστικότητα των θερμικών ακτινοβολιών, θα πρέπει να δεις και άλλους παράγοντες όπως η υδροφοβία, η διαπνοή, η αντοχή στον χρόνο, η συμπεριφορά τους το χειμώνα στο κρύο, κ.α.

 

Υ.Γ. Έχεις π.μ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Θελω να βάψω μια κατοικια με θερμομονωτικο χρωμα. Ειδα διαφορα όπως τα: climacool coat thw kraft, το smaltoplast της vechro, επισης τα surfapore thermodry, JOTASHIELD THERMO & Bioni perform...κλπ. (δεν εχω προθεση την διαφημιση).

Ολα φαινονται, ετσι όπως τα παρουσιαζουν, πολυ καλα. Υπαρχει καποιος που να εχει χρησιμοποιησει καποια απο αυτα τα υλικα (οχι απαραιτητα αυτα που αναφερω) και να ειναι ικανοποιημένος;

επισυν. μερικα τεχνικα απο αυτα.

Bioni Perform.doc

clima-cool-coat.pdf

437.pdf

Μόνωση Θερμότητας.doc

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ενδιαφερομαι να μαθω γνωμεσ για διαφορεσ θερμονωτικεσ μπογιεσ οσον αφορα το κλιμα τησ κυπρο.μιλαμε για νεα κατοικια στην οποια θελω να βαψω εξωτερικα εχω προτεινομενh thn jotashiled thermo αλλα το κοστοσ ειναι πολυ μεγαλο.

Link to comment
Share on other sites

μέχρι στιγμής 2 χρόνια η JOTASHIELD THERMO είναι καλή. Εχω κάνει θερμογραφία και έχω διαφορά επι της βαθής και εκτός βαφής 8,5-11 βαθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Αν όντως υπάρχει η διαφορά των 8 τουλάχιστων βαθμών C ,τότε κάνει αριστα την δουλειά του.Η XPS στο ανεστραμένο δώμα αν θυμάμαι καλά έδινε διαφορά 5C στο εσωτερικό της κατοικίας,σύμφωνα με πανεπιστημιακή έρευνα.Θα το ψάξω αύριο...

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να ληφθεί υπόψιν ότι οι τιμές για την μείωση της επιφανειακής θερμοκρασίας αναφέρονται μάλλον σε λευκό χρώμα. Φαντάζομαι η αποτελεσματικότητά τους θα είναι σαφώς μικρότερη για οποιαδήποτε άλλη απόχρωση.

Για κόστος πάντως περί τα 8-10€/m2 και με την προοπτική επαναβαφής σε 6-8 χρόνια, δεν νομίζω ότι αξίζει τελικά σαν λύση. Εγώ θα έβαφα απλά το σπίτι λευκό με ένα συμβατικό ποιοτικό χρώμα, όπως έκανα την περασμένη βδομάδα με το σπίτι μου στο χωριό.

Γούστα είναι αυτά όμως...

 

Επίσης η αποτελεσματικότητα των βαφών "νέας τεχνολογίας" είναι μηδενική για την περίπτωση θέρμανσης (χειμερινή περίοδος), και καλύτερα θα έλεγα ότι λειτουργούν σε βάρος το όποιων θερμικών κερδών θα είχε κανείς από τις λίγες μέρες ηλιοφάνειας τον χειμώνα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Θα ήθελα να αναφέρω ότι γενικά δεν υπάρχουν θερμομονωτικά χρώματα και δεν θα πρέπει να προωθούνται ως τέτοια, μιας και το πολύ μικρό πάχος της βαφής (<100μm ή <0,1mm) δεν επιτρέπει στο υλικό να συμπεριφερθεί ως μονωτικό, όπως αντίστοιχα γίνεται με τις πλάκες EPS-XPS.

Αυτό που συμβαίνει είναι ότι λόγω της μεγάλης ανακλαστικότητας της ηλιακής ακτινοβολίας που παρουσιάζουν αυτά τα χρώματα (ιδιαίτερα το λευκό) μπορεί να μειωθεί έως και 20οC η επιφανειακή θερμοκρασία (ανάλογα με τον δείκτη ανακλαστικότητας της βαφής) και να εξοικονομηθεί ενέργεια κατά τους καλοκαιρινούς μήνες. Τα υλικά αυτά ονομάζονται ψυχρά. Έχουν αναπτυχθεί και κάποια υλικά από Ελληνική εταιρεία, τα οποία βασίζονται σε υλικά νέας τεχνολογίας (PCMs) και μπορούν να λειτουργήσουν και κατά τη χειμερινή περίοδο.

Στον επόμενο σύνδεσμο παρατίθεται η βάση των ψυχρών υλικών από όλη την Ευρώπη και την Ελλάδα που έχουν πιστοποιηθεί από το Συμβούλιο Ψυχρών Στεγών της Ευρώπης (EU-CRC)

 

http://coolroofs-eu-crc.eu/index.php?option=com_docman&task=cat_view&gid=50&Itemid=51&lang=el

 

Να σημειωθεί ότι όσο πιο μεγάλος είναι ο δείκτης ανακλαστικότητας (SRI), τόσο πιο μεγάλα είναι τα ενεργειακά κέρδη.

 

Επίσης εκτός από την αρχική τιμή της ανακλαστικότητας, μεγάλο ρόλο παίζει και η διατήρησή της σε βάθος χρόνου, όποτε το ψυχρό υλικό θα πρέπει να παρουσιάζει εξαιρετικές αντοχές στις καιρικές συνθήκες και στην συσσώρευση ρύπων, ανώτερες από αυτέ που προσφέρουν τα κοινά ακρυλικά χρώματα.

Link to comment
Share on other sites

Ποιά είναι τα πλεονεκτήματα αυτών έναντι του κλασσικού οικολογικού ασβέστη που χρησιμοποιείται κατα κόρον πχ στις Κυκλάδες?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.