Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: Νομιμοποίηση αυθαιρέτου


moraitou

Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους.

΄΄εχω ένα αυθαίρετο στη λούτσα και αύριο έρχεται η πολεοδομία να μετρήσει.

το κτίσμα που έχω είναι 132τ.μ και η πολεοδομία μου έστειλε πρόστιμο 23.000ευρώ.έκανα αίτηση θεραπείας και τους περιμένω αύριο.

το κτίσμα είναι το 2000 που δέχτηκα και την πρώτη μήνυση.

πως μπορώ να υπολογίσω αν τα λεφτά που μου ζητάνε είναι τα σωστά?

Link to comment
Share on other sites

για σας παιδια,εχω ενα αυθαιρετο μεταλικο κτιριο που βρισκετε εκτος σχεδιου(ειναι στα ορια) σε ιδιοκτη οικοπεδο 550 τμ απο το 2002.δεν το εχω δηλωσει,και θελω να το νομιμοποιησω αλλα εχω μπερδευτει με τα ραβε-ξηλωνε των εκαστοτε κυβερνησεων.μπορειτε να μου πειτε τι να κανω?

ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για την βοηθειά σας.

το πρόστιμο ανέγερσης που μου έχουν βάλει να πληρώσω είναι 3982ευρώ και το πρόστιμο διατήρησης 19379ευρώ.

πώς υπολογίζουν το πρόστιμο διατήρησης και βγαίνει τόσο ψηλά?:(

 

έχω κάνει επίσης αίτηση θεραπείας για επανεξέταση του φακέλου λόγω ότι μου έχουν βγάλει το πρόστιμο με περισσότερα τετραγωνικά απο ότι είναι στην πραγματικότητα το σπίτι μου.

ξέρει κανένας αν όταν βγεί το νέο πρόστιμο αν θα έχω την έκπτωση του 50% σε εφάπαξ καταβολή?

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα ειναι εκτος σχεδιου και με εμβαδον 550μ2.Σε τετοιο γηπεδο δεν επιτρεπεται η δομηση, συνεπως δεν νομιμοποιειται και ειναι κατεδαφιστεο.

Link to comment
Share on other sites

πειράζει αν σε εκτός σχεδίου με αποστάσεις μινιμούμ 15μ από τα όρια το κτίριο τοποθετήθηκε στά 20 και 32 μ αντί 21 και 34 αντίστοιχα πού φαινόταν στο διάγραμμα κάλυψης; είναι άξια λόγου αυτή η μικροδιαφορά εντός όμως των ορίων;

Link to comment
Share on other sites

katrmp

 

Έτσι όπως τα λες κάτι δεν πάει καλά...

Αν βλέπω το κτίριο μπροστά μου σύμφωνα με την άδεια έχω πχ στο αριστερό μου χέρι ακάλυπτο 21μ και δεξιά 34μ. Μετατοπίζοντας τώρα το κτίριο προς τα αριστερά κατά 1μ για να έχω 20μ θα έχω από την άλλη πλευρά 34+1=35μ και όχι 32 εκτός και αν "πάχυνε" και το κτίριο!

Όπως και να έχει ο κενός χώρος που καλύφθηκε (1μ ; ) σε πολλές πολεοδομίες θεωρείται αυθαίρετο με ότι αυτό συνεπάγεται...

 

------------------------------------------------------------------------------

katrmp μόλις τώρα αντελήφθην ότι είμαστε σε λάθος γειτονιά (θέματα ιδιωτών)

Link to comment
Share on other sites

το 20 και 32 είναι αντίστοιχα αριστερά και μπροστά. Δεν έχει παχύνει καθόλου το κτίριο.

Η άδεια έχει λήξει και κατά την κατασκευή ο μηχανικός είχε πει μόνο μην παραβείτε τα 15μ και βάλτε το όπως θέλετε. Πάντως για τέτοια μόνο μικροδιαφορα 1μ από κάθε πλευρά θα υπάρξει πρόβλημα; και τι πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,

μου έχουν κάνει καταγγελία & η πολεοδομία μου επέβαλε πρόστιμο ανέγερσης & διατήρησης,έχω κάνει ενσταση & περιμένω να με καλέσουν.

Ξέρει κανείς να μ΄ενημερώσει αν τα πρόστιμα εξακολουθούν να ...τρέχουν μέχρι να αποφανθεί η πολεοδομία ;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.