Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορία χρησικτησία-εγκύκλιος 7/92


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,

ήθελα τα φώτα σας στο εξής:

έχω μια δικαστική απόφαση χρησικτησίας που λέει ότι ο ταδε είναι ιδιοκτήτης του αγροτεμαχίου από το 1970.

όταν η εγκύκλιος 7/92 λέει :

"..........6. Στις περιπτώσεις που ζητείται η κατά παρέκκλιση αρτιότητα γηπέδου για το οποίο δεν υφίσταται τίτλος αρτιότητας ή ο υπάρχων τίτλος δεν αποδεικνύει το χρόνο δημιουργίας του τότε η πολεοδομική υπηρεσίας, αντί της μέχρι τώρα δικαστικής απόφασης θα απαιτεί να .........."

 

όταν λέει ο υπάρχων τίτλος μπορώ να πώ ότι ισοδυναμεί με την δικαστική απόφαση χρησικτησίας που έχω στα χέρια μου?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου η δικαστική απόφαση είναι πιο ισχυρή από την διαδικασία της Ε7/92. Τώρα αν πέσεις σε κανένα στραβόξυλο και δεν την δέχεται, είναι πολύ πιο εύκολο να πάρεις την βεβαίωση Δημάρχου όταν έχεις ΚΑΙ την δικαστική απόφαση...

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη,

συμφωνώ μαζί σου.

Μήπως όμως όταν λέει "...αντί της μέχρι τώρα δικαστικής απόφασης..." εννοεί την δικαστική απόφαση χρησικτησίας που έχω στα χέρια μου....?

Link to comment
Share on other sites

Η δικαστικη αποφαση ειναι τιτλος (ας με διορθωσει καποιος αν δεν το λεω σωστα) ο οποιος μεταγραφεται κανονικα στο υποθηκοφυλακειο ή στο κτηματολογιο..

 

Εγω πιστευω οτι αποτελει τιτλο....

Δλδ μια βεβαιωση του Δημαρχου που μπορει να μην ξερει καν που ειναι η ιδιοκτησια ειναι ισχυροτερη??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

ήθελα τα φώτα σας στο εξής:

έχω μια δικαστική απόφαση χρησικτησίας που λέει ότι ο ταδε είναι ιδιοκτήτης του αγροτεμαχίου από το 1970.

 

 

Αφού η δικαστική απόφαση που επικαλείσαι, αναφέρει τη χρονολογία κτήσης του αγροτεμαχίου, η οποία (χρονολογία) μπορεί να χρησιμοποιηθεί, στη χειρότερη περίπτωση, ως χρονολογία δημιουργίας του αγροτεμαχίου, γιατί προβληματίζεσαι;

 

Η περίπτωση 6 της εγκυκλίου 7/92 αναφέρεται σε περίπτωση που δεν προκύπτει βέβαιος χρόνος δημιουργίας του αγροτεμαχίου.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς! Η 7/92 ήρθε να "βοηθήσει" κάπως αυτούς που δεν έχουν κανένα χαρτί στα χέρια τους. Εφόσον έχεις ήδη δικαστική απόφαση δεν χρειάζεται να πας με την Ε7/92

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας,

ήθελα να ακούσω την άποψη σας επείδη είχα μια αμφιβολία αν η δικαστική απόφαση χρησικτησίας αποτελεί τίτλο,

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.