Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάτμηση Αγροτεμαχίου με πρόσωπο σε αγροτικό δρόμο.


Recommended Posts

Εχω ενα αγροτεμαχιο 23.500 τμ εκτος σχεδιου εκτος οικισμου με προσωπο σε δρομο πλατους 4μ. Στα συμβολαια ο δρομος ειναι χαρακτηρισμενος "αγροτικος δρομος". Το προσωπο του αγροτεμαχιου στο δρομο εχει μηκος 157μ. Ο ιδιοκτητης του θελει να το μεταβιβασει στα δυο του παιδια αλλα θελει να κανει κατατμηση και δε τον ενδιαφερει αν ο ενας ο γιος θα παρει περισσοτερο απο τον αλλο, λογο του σχηματος του αγροτεμαχιου. Ελαχιστο προσωπο το ενα απο τα 2 θα εχει 25μ. τουλαχιστον.

Μπορω να κανω κατατμηση και αν ναι τι πρεπει να κανω για να ειναι σωστη η κατατμηση.??

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Κατατμήσεις σε αγροτεμάχια μπορείς να κάνεις όσες και όπως θες,

όμως εάν θέλεις να είναι Άρτια και Οικοδομήσιμα τότε πρέπει

η αγροτική οδός να υφίσταται πριν από το 1923.

Αυτό το μαθαίνεις μέσω του Δήμου ή της Κοινότητας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν φτανει η βεβαιωση του Δημου για την χρηση και ηλικια του δρομου.Παλια ητανε αποφαση Νομαρχη αφου ειχε προηγηθει ΣΧΟΠ.Τωρα ισως να ειναι αποφαση Περιφερειαρχη, ποιος ξερει.Παντως ψαξε να βρεις παλια συμβολαια κοντα στο 1923 που να αναφερουν το δρομο είτε δικα σας συμβολαια ειτε αν ειναι ευκολο απο κανενα γειτονα.Βοηθαει και φωτοερμηνεια με το δρομο (εφοσον παντα υπαρχει) αεροφωτογραφιας του 1945.Καλη τυχη. Φυσικα ολα αυτα μεσω Πολεοδομιας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα και και καλό μήνα σε όλους συνάδελφοι,

αντιμετωπίζω την ίδια ακριβώς περίπτωση...καταρχάς ακόμη δεν είμαι 100% σίγουρος εαν υπεύθυνος για το χαρακτηρισμό του δρόμου ως προυφιστάμενο του '23 είναι ο δήμος ή η νομαρχία(περιφερεια πλέον). Επίσης αποφάσισα να αγοράσω αεροφωτογραφία του 45 μιας και το παλαιότερο συμβόλαιο που βρήκα είναι του '61.. Εφόσον πάρω στα χέρια μου την α/φ , ποια βήματα πρέπει να κάνω? σε ποια υπηρεσία να πάω?πρέπει να περάσει σχοπ?

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις απευθυνόμαστε σε ειδικά γραφεία που ασχολούνται με την ερμηνεία των αεροφωτογραφιών π.χ. δασοτεχνικά κλπ Εάν χρειάζεσαι οποιαδήποτε βοήθεια στείλε μου p.m.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα. Λοιπόν άν το αγροτεμάχιο είναι εκ διανομής και ο δρόμος φαίνεται στο χάρτη διανομής δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Αν πάλι είναι απλά αγροτεμάχιο χρειάζεσαι αναγνωρισμένη οδό (από οικείο Νομάρχη) η οδό προυφιστάμενη του 1923 όπως πολυ σωστά ανέφεραν οι συνάδελφοι. Σε μια τελευταία έρευνα διάβασα μια απόφαση του ΣτΕ για τεμάχια με χρόνο δημιουργίας μετα το 2004 (όπως το εν λόγω) που ανέφερε πως "πρόσωπο 25μ σε δρόμο η κοινοχρηστο χώρο "κοινον"" αλλά με τη νομολογία τα θέματα είναι λίγο περίεργα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

μην ξεχάσεις να ελέγξεις μήπως υπάρχει ΖΟΕ η οποία θέτει μεγάλα όρια αρτιότητας ,

π.χ. στην Αττική πρέπει να είναι 20 στρ το κάθε εναπομένον τμήμα μετά την κατάτμηση.

Επίσης αν είναι κληροτεμάχιο νομίζω δεν μπορεί να κατατμηθεί.

Link to comment
Share on other sites

ΖΟΕ δεν υπάρχει εκεί. Τα συμβόλαια είναι του 1987 και πρόκειτε για συνένωση 3 αγροτεμαχίων......ένα του '47 και του '77 + το καινούργιο του '87. Σύνολο 23.500 τμ. Ο συμβολαιογράφος μου είπε πως εφόσον με την κατάτμηση έχουμε άρτια και οικοδομήσιμα αγροτεμάχια μπορούμε να προχωρήσουμε στα συμβόλαια.

Ο πελάτης μου θέλει απλά να τα δώσει στα παιδιά και δεν θέλουν να χτίσουν στο μέλλον.

Οπότε ο χαρακτηρισμός του δρόμου για προ '23 μου χρειάζεται μόνο για να είμαι ΟΚ με την πολεοδομία σε περίπτωση έκδοσης οικοδομικής άδειας ή πώλησης σε άλλον εκτός των παιδιών του. ( +δασαρχεία )

Επείσης αυτό πού θέλει ο συμβολαιογράφος για να κάνει συμβόλαια είναι το χαρτί πως η περιοχή δεν είναι Γη Υψηλής Παραγωγικότητας. Αυτό το έχω.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και και καλό μήνα σε όλους συνάδελφοι,

αντιμετωπίζω την ίδια ακριβώς περίπτωση...καταρχάς ακόμη δεν είμαι 100% σίγουρος εαν υπεύθυνος για το χαρακτηρισμό του δρόμου ως προυφιστάμενο του '23 είναι ο δήμος ή η νομαρχία(περιφερεια πλέον). Επίσης αποφάσισα να αγοράσω αεροφωτογραφία του 45 μιας και το παλαιότερο συμβόλαιο που βρήκα είναι του '61.. Εφόσον πάρω στα χέρια μου την α/φ , ποια βήματα πρέπει να κάνω? σε ποια υπηρεσία να πάω?πρέπει να περάσει σχοπ?

ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

καλησπέρα clyde, είχα μια παρόμοια περίπτωση και απευθύνθηκα σε μία δασολόγο η οποία αγόρασε την α/φ του 45 που μας αφορούσε, έκανε την φωτοερμηνεία και έκανε και έκθεση για τον δρόμο που τελικά υπήρχε (ευτυχώς) στην α/φ. το θέμα είναι εάν η πολεοδομία δέχετε την απόδειξη του δρόμου από το 1945, ίσως όπως λες να χρειάζεται να περάσει σχοπ. σε ερώτηση που έκανα στην πολεοδομία της πάτρας δέχονται τις α/φ του 45

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.