Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τιμολόγιο εκπαίδευσης χωρίς ΦΠΑ


Recommended Posts

Καλημέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Είμαι Πολιτικός Μηχανικός και έχω έσοδα από μελέτες που έχουν κανονικά ΦΠΑ αλλά και από εκπαίδευση που δεν έχουν ΦΠΑ. Όταν κάνω περιοδικές και εκκαθαριστικές δηλώσεις βάζω και που τα ποσά από δελτία χωρίς ΦΠΑ?

 

Και πρέπει να κάνω μετά και τη διαδικασία pro rata που αν έχω καταλάβει καλά είναι να εκπίπτω το ΦΠΑ μου μόνο κατά το ποσοστό που αφορά στις εργασίες (έσοδα) με ΦΠΑ και να "χάνω" το ΦΠΑ στο ποσοστό που αφορά τα έσοδα χωρίς ΦΠΑ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επαναφέρω το ερώτημα καθώς όσο και αν έχω ψάξει μέσα στο φόρουμ δεν έχω βρει απάντηση.

 

δίνω και κάποια νούμερα για να είναι πιο συγκεκριμένη η ερώτηση.

 

Ας πούμε λοιπόν ότι από μελέτες έργων Πολιτικού Μηχανικού έχω κόψει δελτία συνολικής αξίας 5000€ + 23% ΦΠΑ = 6150€

 

Έχω κόψει και δελτία που αφορούν εκπαιδευτικό έργο συνολικής αξίας: 2000€ +0% ΦΠΑ =2000 €

 

Και ας πούμε ότι έχω μαζέψει τιμολόγια όλο το χρόνο της τάξης των 1000€ +23% =1230€.

 

Σε ποια κουτάκια της περιοδικής και σε ποια της εκκαθαριστικής πρέπει να βάλω τα παραπάνω νούμερα και πόσο από το ΦΠΑ των τιμολογίων εκπίπτει τελικά?

Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω το ερώτημα καθώς όσο και αν έχω ψάξει μέσα στο φόρουμ δεν έχω βρει απάντηση.

 

δίνω και κάποια νούμερα για να είναι πιο συγκεκριμένη η ερώτηση.

 

Ας πούμε λοιπόν ότι από μελέτες έργων Πολιτικού Μηχανικού έχω κόψει δελτία συνολικής αξίας 5000€ + 23% ΦΠΑ = 6150€

 

Έχω κόψει και δελτία που αφορούν εκπαιδευτικό έργο συνολικής αξίας: 2000€ +0% ΦΠΑ =2000 €

 

Και ας πούμε ότι έχω μαζέψει τιμολόγια όλο το χρόνο της τάξης των 1000€ +23% =1230€.

 

Σε ποια κουτάκια της περιοδικής και σε ποια της εκκαθαριστικής πρέπει να βάλω τα παραπάνω νούμερα και πόσο από το ΦΠΑ των τιμολογίων εκπίπτει τελικά?

 

 

Mε τα δεδομένα αυτά προκύπτει για καταβολή ποσό 64,40 ευρώ λόγω διαδικασίας pro-rata (πίνακας Ζ εκκαθαριστικής)

 

κωδικοί : 603 5.000 663 1.000

633 1.150 683 230

611 2.000 664 1000

614 7.000 684 230

615 7.000

 

και στον πίνακα Ζ

 

401 5.000

403 2.000

404 7.000

405 5.000

406 7.000

407 71,43

408 72

409 28%

 

με το τελαυταίο ποσοστό πολλαπλασιάζεις τον φόρο των γενικών εξόδων (εδώ 230 ευρώ) και το γινόμενο το μεταφέρεις στον κατάλληλο κωδικό της πρώτης σελίδας προκειμένου να το αποδόσεις στο δημόσιο ή να μειώσεις ενδεχόμενο πιστωτικό υπόλοιπο της εκκαθαριστικής δηλώσεως.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες εκπαιδευτικο εργο τι εννοεις???

πχ αν κανω μαθημα σε καποιο φοιτητη και του κοψω ΑΠΥ για τις υπηρεσιες που του παρειχα δεν θα υπολογισω ΦΠΑ???

Link to comment
Share on other sites

@ΣΩΤΗΡΗΣ

Στις περιοδικές κάνουμε κάτι αντίστοιχο ή μόνο στην εκκαθαριστική? Και εν προκειμένω για το 2010 που δεν έκανα κάτι τέτοιο στις περιοδικές μπορώ το κάνω μόνο στην εκκαθαριστική και να είμαι εντάξει?

 

@terry

είναι αν παίρνεις κάποια αμοιβή από εκπαιδευτικό ίδρυμα για παροχή υπηρεσιών εκπαίδευσης ή σε ερευνητικά προγράμματα. Γι αυτό που ρωτάς δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες εκπαιδευτικο εργο τι εννοεις???

πχ αν κανω μαθημα σε καποιο φοιτητη και του κοψω ΑΠΥ για τις υπηρεσιες που του παρειχα δεν θα υπολογισω ΦΠΑ???

 

 

Oxι δεν θα υπολογίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρα πχ για καθαρη αμοιβη 200Ε κοβω ΑΠΥ 200Ε και στο περιοδικη δηλωση δεν δειχνει ΦΠΑ???

 

Σωτηρη εχεις καποια επισημη παραπομπη που να το αναφερει???

 

ΥΓ. Υποθετω σε καποιοες μικρες ΑΠΥ παροχης υπηρεσιων εκπαιδευσης που εχω κοψει μεχρι τωρα κα εχω βαλλει ΦΠΑ δεν θα εχω προβλημα ετσι??

Επισης πρεπει να δηλωσω και καποιο συγκεκριμενο ΚΑΔ??

Link to comment
Share on other sites

Τα έσοδα από την εκπαίδευση αυτού του είδους είναι εκτός πεδίου εφαρμογής ΦΠΑ, (Προκύπτει από το ν 2859/2000 , άρθρο 22 περίπτωση ιγ).

 

Στις περιοδικές δηλώσεις τα αναγράφουμε στον κωδ. 310.

 

Αρα πχ για καθαρη αμοιβη 200Ε κοβω ΑΠΥ 200Ε και στο περιοδικη δηλωση δεν δειχνει ΦΠΑ???

 

Σωτηρη εχεις καποια επισημη παραπομπη που να το αναφερει???

 

ΥΓ. Υποθετω σε καποιοες μικρες ΑΠΥ παροχης υπηρεσιων εκπαιδευσης που εχω κοψει μεχρι τωρα κα εχω βαλλει ΦΠΑ δεν θα εχω προβλημα ετσι??

Επισης πρεπει να δηλωσω και καποιο συγκεκριμενο ΚΑΔ??

 

Τι πρόβλημα να έχεις. Χρέωσες ΦΠΑ, τον έχεις αποδόσει , τελείωσε η ιστορία.

Μπορείς να δηλώσεις ένα κατάλληλο ΚΑΔ ως βοηθητική δραστηριότητα.

Link to comment
Share on other sites

Και στις περιοδικές δηλώσεις τα βάζουμε?

 

και κάτι ακόμα. Ας πούμε ότι το ΦΠΑ των εξόδων μου είναι 1000ευρώ. Λόγω prorata μου εκπίπτουν μόνο τα 500 (δηλαδή τα έσοδά μου από εκπαιδευτικό έργο είναι ας πούμε ίσα με τα έσοδα από μελέτες) τα άλλα 500 ευρώ που δεν μου εκπίπτουν μπαίνουν στα έξοδά μου προκειμένου να έχω μικρότερο φορολογητέο εισόδημα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.