Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΕΕ και άλλο επιμελητήριο


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά!

 

Είμαι νέα μηχανικός, εγγεγραμμένη στο ΤΕΕ και πρίν λίγο καιρό έκανα και έναρξη επαγγέλματος. Πρόσφατα είχα μια πρόταση για να αναλάβω μια θέση για την οποία θα χρειαστεί να δώσω εξετάσεις, να εγγραφώ στο επαγγελματικό επιμελητήριο και να κάνω και πάλι έναρξη επαγγέλματος.

 

-Είναι κάτι τέτοιο δυνατό; Να είμαι δηλαδή ταυτόχρονα εγγεγραμμένη σε δύο διαφορετικά επιμελητήρια;

 

-Αν ναί, θα χρειαστεί να κάνω λήξη επαγγέλματος ως μηχανικός ή θα μπορώ να έχω και τις δύο δραστηριότητες;

 

-Σε ότι αφορά το ΤΣΜΕΔΕ, απο άλλα topics κατάλαβα πως θα είμαι ασφαλισμένη σε αυτό όποιο επάγγελμα και να ακολουθήσω, σχετικό με του μηχανικού ή μη!

Link to comment
Share on other sites

- Nαι, το καθένα καλύπτει άλλο εύρος δραστηριοτήτων

 

- Προσθήκη νέου ΚΑΔ στους ήδη υπάρχοντες

 

- Σωστά κατάλαβες

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

 

Είμαι νέα μηχανικός, εγγεγραμμένη στο ΤΕΕ και πρίν λίγο καιρό έκανα και έναρξη επαγγέλματος. Πρόσφατα είχα μια πρόταση για να αναλάβω μια θέση για την οποία θα χρειαστεί να δώσω εξετάσεις, να εγγραφώ στο επαγγελματικό επιμελητήριο και να κάνω και πάλι έναρξη επαγγέλματος.

 

-Είναι κάτι τέτοιο δυνατό; Να είμαι δηλαδή ταυτόχρονα εγγεγραμμένη σε δύο διαφορετικά επιμελητήρια;

 

-Αν ναί, θα χρειαστεί να κάνω λήξη επαγγέλματος ως μηχανικός ή θα μπορώ να έχω και τις δύο δραστηριότητες;

 

-Σε ότι αφορά το ΤΣΜΕΔΕ, απο άλλα topics κατάλαβα πως θα είμαι ασφαλισμένη σε αυτό όποιο επάγγελμα και να ακολουθήσω, σχετικό με του μηχανικού ή μη!

 

Mπορείτε να είστε ταυτόχρονα και μηχανικός και μεσίτης και ασφαλιστής και επί του παρόντος θα είστε στην ιδιοκτησία του ΤΣΜΕΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

Mπορείτε να είστε ταυτόχρονα και μηχανικός και μεσίτης και ασφαλιστής και επί του παρόντος θα είστε στην ιδιοκτησία του ΤΣΜΕΔΕ.

 

Και επί του παρόντος και επί του μέλλοντος και εις τους αιώνας των αιώνων αμήν θα είναι έτσι Σωτήρη! Γιατί "πολλά μας τα 'καναν" επιτέλους και δεν το'χουμε τίποτα πλέον (σε διαβεβαιώ) ένα πολύ μεγάλο ποσοστό εξ'ημών, να πάμε να τα βροντήξουμε και να τους πετάξουμε και τα βιβλία και τα στοιχεία και τα π@π@ρια και τις άδειες ασκήσεως επαγγέλματος στα κεφάλια και να βγάλουμε πάγκο στη λαίκή να πουλάμε "μαύρα" ή να πάρουμε τα βουνά. Για 3-4 χιλιάρικα το χρόνο "Μηχανιλικι" δεν αξίζει. Και μετά πάπαλα ΦΠΑ, πάπαλα ΦΕΜ, πάπαλα εισφορές. Η κότα που έκανε τα χρυσά αυγά ψόφησε (την ψοφήσανε μάλλον) και οι συνέπειες πρωτίστως βλέπω να είναι του κράτους και όχι δικές μας.-

Link to comment
Share on other sites

δεν θελω να πω ακριβως τι μπορει να κανει ο καθενας μας, γιατι δεν ειμαι της αποψης να ανοιγω τα ματια ολων.

 

απλα θελω να υπογραμμισω αυτα που λεει ο φιλτατος απο πανω, και να πω οτι ειμαι παρα πολυ, μα παρα πολυ κοντα να παραδωσω αδεια εξασκησης και σφραγιδες χωρις κανενα φοβο και χωρις κανεναν ενδοιασμο. και να συνεχισω να δραστηριοποιουμαι στην Ελλαδα.

 

δεν δουλευουμε απο χομπι, ουτε για τη σωτηρια της ψυχης μας. μπορει να ειμαστε τυχεροι και καποιοι απο εμας να την βρισκουμε με το επαγγελμα μας, αλλα βασικα η εργασια εκπονειται για την εξασφαλιση μιας ποιοτητας ζωης.

 

Αυτη τη στιγμη, ετσι οπως μας τα λενε, δεν συμφερει το συστημα. Και επειδη η Ελλαδα ειναι στον δικο της πλανητη αλλα στον πλανητη Γη υπαρχουν και αλλες χωρες, πιο σοβαρες, που σεβονται πρωτον τον εργαζομενο, δευτερον ειδικοτερα τον επαγγελματια και τριτον ακομη πιο πολυ τον αρχιτεκτονα, λεω να κοψω καθε σχεση (αστερισκος εδω) με ΤΣΜΕΔΕ και ΤΕΕ.

 

αστερισκος = αλλο να εισαι μελος ενος επαγγελματικου οργανισμου (επαγγελματικη σχεση) αλλο αυτο που συμβαινει εδω και 2 χρονια με ΤΣΜΕΔΕ και ΤΕΕ. Μου θυμιζει τη σχεση που ανεπτυξε η συμπαθεσταση Τζουλια με τους δυο συμπρωταγωνιστες της προσφατως. Καπως ετσι νιωθω εγω. Λεω να το κοψω.

Link to comment
Share on other sites

Και επί του παρόντος και επί του μέλλοντος και εις τους αιώνας των αιώνων αμήν θα είναι έτσι Σωτήρη!

 

 

 

γιατί όχι , να είναι, αρκεί η χρηματοδότηση ( από δημόσιους πόρους ) των ασφαλιστικών ταμείων να γίνεται με όρους ισότητας .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.