Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας για γεωτρήσεις εδαφοτεχνικής - ΕΑΚ200


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

Είμαι αρχιτέκτονας και θέλω να βγάλω άδεια μικρής κλίμακας για γεωτεχνική έρευνα. Η υπάλληλος της πολεοδομίας ζήτησε από εμένα να της πάω τον ΝΕΑΚ 2003 που αναφέρεται στην αίτηση για την περίπτωση των γεωτεχνικών ερευνών, καθώς η ίδια δεν έχει ιδέα. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να βρω το κείμενο αυτό?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες στο φόρουμ kostasvavoulas!

Εδώ δεν γράφουμε με κεφαλαία, χρησιμοποίησε την επεξεργασία για να διορθώσεις το προηγούμενο μήνυμά σου...

Ρίξε μια ματιά στους κανόνες συμμετοχής.

 

Δεν καταλαβαίνω τί ακριβώς θα τον κάνει τον Νέο Ελληνικό Αντισεισμικό Κανονισμό 2003 η συναδέλφισσα... Θα ελέγξει αν η γεωτεχνική έρευνα που ζητάς υπάγεται στις διατάξεις του ΝΕΑΚ; Πως θα το κάνει αυτό εφόσον δεν υπάρχει ακόμη η μελέτη του νέου κτίσματος...

Είναι -περίπου- σαν να ζητάς οικοδομική άδεια αλλαγής χρήσης και να σου ζητάει την άδεια λειτουργίας της νέας χρήσης!

 

Τέλος πάντων, αυτό που ζητάς είναι εδώ:

ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΤΗΣ ΑΠΟΦΑΣΗΣ ΈΓΚΡΙΣΗΣ ΤΟΥ «ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΟΥ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥ ΕΑΚ-2000» (Φ.Ε.Κ. Β΄ 781/18-6-2003, Απόφαση 2 - Αριθ. Δ17α/67/1/ΦΝ275)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως Κώστα, αν και σύμφωνα με το γράμμα του Νόμου απαιτείται άδεια μικρής κλίμακας για να κάνεις γεωτρήσεις, γενικά το παραλείπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Και, συμπληρώνοντας τον συνάδελφο cv98019, να πω ότι σε αυτή την χώρα όποιος αποφασίσει να είναι 100% σωστός και με το γράμμα του νόμου, τελικά μόνο εμπόδια μπορεί να συναντήσει στην δουλειά του...

Link to comment
Share on other sites

Αν κατα τη γεωτεχνικη ερευνα χρειστει να γινουν και δοκιμαστικες μικρες γεωτρησεις και επειδη σε πολλες περιοχες απαγορευονται, χρειαζεται καποιο χαρτι γιατι μπορει να βρεις και τον μπελα σου προσπαθωντας να αποδείξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά δεν σκέφτηκα να βγάλω άδεια, μου είπαν όμως πως την απαιτεί η αρχαιολογία κατά την εκτέλεση των εργασιών, και έχει λογική. Το παράδοξο είναι πως οι υπάλληλοι της πολεοδομίας δεν είναι ενημερωμένοι για το αντικείμενο εργασίας τους.

Ευχαριστώ για το κείμενο και τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.