Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαλλαγή ΤΣΜΕΔΕ


Recommended Posts

ikaros13

 

Δεν μιλάω για τις εξαιρέσεις αλλά για όλες .

Ένας Ιδιώτης Μηχανικός αφού και αυτός τσεκάρει τα σχέδια μπορεί να τα σφραγίσει και ας μην είναι ο πατέρας μου αλλά εγώ ο έμπιστος συνεργάτης του .

Αυτός που ίσως να μην καταδέχεται να κάνει άλλη δουλειά πέρα από αυτή της ειδικότητας του και αναγκάζεται να αρνηθεί την εγγραφή του στο ΤΣΜΕΔΕ προτιμώντας να παίρνει ποιο πολλά στο χέρι και λίγα στο ΙΚΑ πάρα λίγα στο χέρι και πολλά στο ΤΣΜΕΔΕ .

Μη μου πείτε για την σύνταξη , διότι έτσι όπως έγιναν τα πράγματα σήμερα πέρα από την ανεργία ακόμα και αυτός που δουλεύει δεν παίρνει τα χρήματα που θα τον ικανοποιούσαν , πληρώνοντας ο ιδιώτης και το ΤΣΜΕΔΕ μας .

 

Αυτή λοιπόν δεν είναι μια εκδοχή που υπάρχει ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 259
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αλλά και για τους Μηχανικούς οι οποίοι σπουδάζουν στην Ελλάδα εάν ο εργοδότης τους τους δίνει χαμηλό μεροκάματο μπορεί να σε ασφαλίση π.χ στο ΙΚΑ χωρίς να προσυπογράφεις και να σφραγίζεις τα σχέδια που εκτελείς για τον εργοδότη σου ο οποίος σε καλύπτει με την δική του σφραγίδα σε περίπτωση που και ο ίδιος είναι Μηχανικός του ίδιου κλάδου .

 

Τότε γιατί να προσλάβει ο εργοδότης ένα μαιμού-μηχανικό αφού αυτός στην τελική θα σφραγίσει την μελέτη?

Τα πράγματα είναι απλά: όταν κάποιος θέλει να προσλάβει έναν μηχανικό, θέλει και την υπογραφή του μηχανικού, που σημαίνει εγγραφή στο ΤΕΕ, που σημαίνει ΤΣΜΕΔΕ... Αν δεν είναι στο ΤΕΕ, ο άλλος δεν είναι μηχανικός, όποτε ο εργοδότης που θέλει ένα μηχανικό, δε θα τον πάρει... Σκληρό, πολύ σκληρό αλλά έτσι είναι...

 

Επί της ουσίας ο εργοδότης σε χρησιμοποιεί ως Μηχανικό αλλά σε ασφαλίζει ως Υπάλληλο .Το θέμα είναι εάν εμείς το δεχόμαστε από το να είμαστε άνεργοι ή κάνοντας άλλες δουλειές άσχετες με την ειδικότητα μας .

 

Είναι σαν να λέμε οτι σπουδάζες γιατρός αλλά δέχεσαι να δουλεύεις σαν νοσηλευτής...

Η αλήθεια είναι ότι μέχρι να έρθει η σωστή δουλειά μηχανικού, πολύ θα αναγκαστούμε να κάνουμε και άλλες δουλειές... Αλλά αυτό πάντα προσωρινά...

 

Αυτό πιστεύω ότι είναι μια εκδοχή που υπάρχει σε περίπτωση που κάποιος θέλει να δουλέψει με καθήκοντα Μηχανικού σε γραφείο αλλά να φαίνετε ως Υπάλληλος με ασφάλεια ΙΚΑ αποφεύγοντας επιπλέον τις ευθύνες που φέρει η υπογραφή και η σφραγίδα που θα έβαζε ο ίδιος σε ένα σχέδιο .

 

Όποιος θέλει να δουλεύει με καθήκοντα μηχανικού, να γίνει μηχανικός επίσημα με εγγραφή σου στο ΤΕΕ... όχι μονά-ζυγά δικά μας... Και να το παίζουμε μηχανικοί, και να μην βάζουμε υπογραφές, και να πληρωνόμαστε ωραία και καλά...

 

Η εξίσωση είναι μια κύριοι συνάδελφοι...

 

Μηχανικός ΑΕΙ=ΤΕΕ=ΤΣΜΕΔΕ=Εισφορές=Υπογραφή/Σφραγίδα

 

Κανείς δε θα αλλάξει ποτέ αυτήν την εξίσωση, δυστυχώς...

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω ότι είμαστε εαυτούληδες.. Όλοι μας. Σαν γνήσιος εαυτούλης και δυστυχώς χημικός μηχανικός με ''απασχολεί'' η περίπτωση όλων εμάς των νέων μηχανικών που δεν έχουμε δουλειά, ΜΗΔΕΝΙΚΗ εμπειρία και κατά συνέπεια δεν έχουμε στον ήλιο μοίρα.

 

Δε θέλω να θίξω το θέμα των ειδικοτήτων ούτε της εμπειρίας.

 

Προφανώς δεν έχω κανένα δικαίωμα υπογραφής ή κάτι που μπορεί να μου προσφέρει εισόδημα και το ΤΣΜΕΔΕ μου ζητάει 2χιλιαρικάκια το χρόνο.

 

Το ''γαμώτο'', πέραν του ότι προφανώς τεε κ τσμεδε με θεωρούν μηχανικάρα που σίγουρα έχω δουλειά και πρέπει να στάξω χρήμα, είναι ότι δεν μπορώ να βρώ μια δουλειά του κώλου (συγνώμη για την έκφραση) μη μηχανικού να παίρνω 500 ευρώ να μπορέσω να επιβιώσω κουτσά στραβά, μένοντας εννοείται με τους δικούς μου και μη κάνοντας ποτέ οικογένεια (γιατί έτσι θέλησαν κάποιοι). Το τσμεδε ισοδυναμεί με ανεργία. Είναι τόσο απλό.

 

Κλείνοντας το συγκεκριμένο παραλήρημα, δε θα με πείραζε άν υπολειπόμουν σε κάτι ή οτιδήποτε άλλο και ήταν μόνο δικό μου πρόβλημα. Χιλιάδες νέοι μηχανικοί, σαν τον γράφοντα, τι σκ@τά κάνουν; Τους πληρώνουν τις εισφορές οι δικοί τους; Πως να δεχτώ να πληρώσω το νταβατζίδικο ταμείο που ταυτόχρονα με καταδικάζει σε ανεργία όπως ανέφερα και λίγο πιο πάνω;

Link to comment
Share on other sites

Τότε γιατί να προσλάβει ο εργοδότης ένα μαιμού-μηχανικό αφού αυτός στην τελική θα σφραγίσει την μελέτη?

 

Από διευκόλυνση και εξυπηρέτηση .Ποιος δεν θα ήθελε στο γραφείο του ένα Μηχανικό που θα του έβγαζε την δουλειά με ποιο λίγα χρήματα ?

 

Τα πράγματα είναι απλά: όταν κάποιος θέλει να προσλάβει έναν μηχανικό, θέλει και την υπογραφή του μηχανικού, που σημαίνει εγγραφή στο ΤΕΕ, που σημαίνει ΤΣΜΕΔΕ... Αν δεν είναι στο ΤΕΕ, ο άλλος δεν είναι μηχανικός, όποτε ο εργοδότης που θέλει ένα μηχανικό, δε θα τον πάρει... Σκληρό, πολύ σκληρό αλλά έτσι είναι...

 

Μα δεν θέλει την υπογραφή του , διότι ο ιδιώτης Μηχανικός του ίδιου κλάδου έχει και αυτός την δική του σφραγίδα .Απλός ζητάει κάποιον να του κάνει τα σχέδια επειδή μπορεί να έχει ο ίδιος και άλλες δουλειές .

 

Είναι σαν να λέμε οτι σπουδάζες γιατρός αλλά δέχεσαι να δουλεύεις σαν νοσηλευτής...

 

Λάθος. Απλός μπορεί να μην δέχεται τα λίγα στο χέρι και τα πολλά στο ΤΣΜΕΔΕ , αλλά τα πολλά στο χέρι και τα λίγα στο ΙΚΑ .

 

Η αλήθεια είναι ότι μέχρι να έρθει η σωστή δουλειά μηχανικού, πολύ θα αναγκαστούμε να κάνουμε και άλλες δουλειές... Αλλά αυτό πάντα προσωρινά...

 

Μα μπορεί να δουλεύει ως Μηχανικός απλός να φαίνεται ως υπάλληλος .

 

Όποιος θέλει να δουλεύει με καθήκοντα μηχανικού, να γίνει μηχανικός επίσημα με εγγραφή σου στο ΤΕΕ... όχι μονά-ζυγά δικά μας... Και να το παίζουμε μηχανικοί, και να μην βάζουμε υπογραφές, και να πληρωνόμαστε ωραία και καλά...

 

Δεν είναι υποχρεωτικό .Εφόσον υπάρχει αυτή η εκδοχή στην χώρα μας και όλα είναι πιθανά .

 

Η εξίσωση είναι μια κύριοι συνάδελφοι...

 

Μηχανικός ΑΕΙ=ΤΕΕ=ΤΣΜΕΔΕ=Εισφορές=Υπογραφή/Σφραγίδα

 

Κανείς δε θα αλλάξει ποτέ αυτήν την εξίσωση, δυστυχώς...

 

Αυτό εξαρτάτε από τον ιδιώτη .

Link to comment
Share on other sites

Ποιος δεν θα ήθελε στο γραφείο του ένα Μηχανικό που θα του έβγαζε την δουλειά με ποιο λίγα χρήματα ?

Και συ που σέβεσαι τον ευατό σου σα μηχανικός, γιατί να δεχτείς τέτοια υποβάθμιση ακόμα και στα τυπικά? Γιατί να δουλεύεις για πενταροδεκάρες, για να κάνεις πλούσιο το αφεντικό σου, ώστε να μην αναγκαστεί να χαλάσει σε σένα τα λάδια της mercedes?

Λάζαρε, πολύ τους λυπάσαι τους εργοδότες και δε θα πρεπε, έχουν βγάλει χρόνια ώρα πολλά λεφτά στις πλάτες νέων μηχανικών, που δούλευαν 12ωρά και έπαιρναν 500 ευρώ...

 

Μα δεν θέλει την υπογραφή του , διότι ο ιδιώτης Μηχανικός του ίδιου κλάδου έχει και αυτός την δική του σφραγίδα .Απλός ζητάει κάποιον να του κάνει τα σχέδια επειδή μπορεί να έχει ο ίδιος και άλλες δουλειές .

Εσύ λοιπόν που θα κάνεις την μελέτη και θα την υπογράψει άλλος, πως θα νοιώθεις? Δλδ σου αρκεί απλά να κάνεις μελέτες και να μεταφέρεις ευθύνες σε αυτόν που υπογράφει?

Μηχανικός=Υπογραφή=Ευθύνη... Αν δεν αντέχεις την ευθύνη, μη γίνεις μηχανικός, so simple...

 

Απλός μπορεί να μην δέχεται τα λίγα στο χέρι και τα πολλά στο ΤΣΜΕΔΕ , αλλά τα πολλά στο χέρι και τα λίγα στο ΙΚΑ .

Τα ίδια λεφτά είναι εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ και εισφορές στο ΙΚΑ... Κάτσε, μετρά τα και θα δεις...

 

Μα μπορεί να δουλεύει ως Μηχανικός απλός να φαίνεται ως υπάλληλος .

Και γιατί να μην δηλωθεί κατευθείαν μισθωτός μηχανικός? Για να κάνουμε την χαρούλα στον αφεντικούλη?

 

Δεν είναι υποχρεωτικό .Εφόσον υπάρχει αυτή η εκδοχή στην χώρα μας και όλα είναι πιθανά .

Το θέμα δεν είναι μόνο ότι υπάρχει αυτή η εκδοχή... Το θέμα είναι ότι ακόμα και σε αυτές τις δύσκολες εποχές, αυτή η προσβολή - κατά τη γνώμη μου - για τους μηχανικούς εξακολουθεί και υπάρχει, και με την αποδοχή και από ένα κομμάτι των συναδέλφων μας... Γιατί αντί να απαιτήσουμε όλοι μας όταν προσλαβανόμαστε σαν μηχανικοί να δηλωθούμε σα μισθωτοί μηχανικοί, να μην κόβουμε ΑΠΥ όταν έχουμε αποκλειστική συνεργασία με ένα εργοδότη, να δηλώνουμε τόσα και να παίρνουμε μαύρα περισσότερα, καθόμαστε και δεχόμαστε αυτήν την άρρωστη κατάσταση...

 

Γι αυτό και δε εκπλήσσομαι που κανείς μας δεν κάνει κάτι γι αυτό... Έχουμε ενα ταμείο που μας ξεφραγκιάζει κάθε εξάμηνο, έχουμε δεν έχουμε δουλεια, και αντί να απαιτήσουμε να αλλάξει αυτό, δεχόμαστε όλα αυτά που μας κάνει δέσμιους στο ΤΣΜΕΔΕ... Συγχαρητηριά μας κύριοι, γίναμε τα σκλαβάκια του ΤΣΜΕΔΕ...

 

Άραγε οι άνω των 50 μηχανικοί γιατί ποτε δε προσπάθησαν να αλλάξουν αυτό το γεγονός? Βόλευε τότε εεε? Ευατούληδες λοιπόν ήταν αυτοί... Γιατί εγώ από τότε που γράφτηκα στο ΤΣΜΕΔΕ, το μόνο άγχος μου είναι να το πληρώνω... Γι αυτό και αν μέχρι τον Αύγουστο δε βρω δουλειά, θα πάω να διαγραφτώ από κει να ησυχάσω μια και καλη...

Link to comment
Share on other sites

 

Άραγε οι άνω των 50 μηχανικοί γιατί ποτε δε προσπάθησαν να αλλάξουν αυτό το γεγονός? Βόλευε τότε εεε? Ευατούληδες λοιπόν ήταν αυτοί... Γιατί εγώ από τότε που γράφτηκα στο ΤΣΜΕΔΕ, το μόνο άγχος μου είναι να το πληρώνω... Γι αυτό και αν μέχρι τον Αύγουστο δε βρω δουλειά, θα πάω να διαγραφτώ από κει να ησυχάσω μια και καλη...

 

Τότε φυσικά και βόλευε...

Link to comment
Share on other sites

manolis_m, όποτε τι κάνουμε? Να συνεχίζουμε αυτήν την άρρωστη κατάσταση?

Οι περισσότεροι στο φορουμ νοιάστηκαν και χτυπήθηκαν μόνο όταν ξεκίνησε το θέμα των ελαχίστων αμοιβών και της απελευθέρωσης του επαγγέλματος... Για τις υπέρογκες και άδικες εισφορές των άνεργων μηχανικών κουβέντα όμως... Μόνο ότι τους πονάει... (Και μιλώ για τους ανώ των 50 χρονών μηχανικούς που είχαν όλα τα χρόνια να κάνουν κάτι για αυτό και δεν κάναν τίποτα απολύτως... Οπότε έχουν και την συνενοχή για την οικονομική ομηρία των νέων μηχανικών ως προς το ΤΣΜΕΔΕ).

 

Οποτε μανώλης, ας κάτσουμε εμείς οι άνεργοι να μετράμε τα ευρώ για να τα δώσουμε στο ΤΣΜΕΔΕ και ας δουμε τι άλλο θα ζήσουμε...

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε, μία από τις πέντε συμπαντικές αρετές είναι η.. κατανόηση. Η αλλοτρίωση του Έλληνα επήλθε σιγά-σιγά ώστε σήμερα να είναι ο καθένας για την ''πάρτη'' του ή όσα φάει κι όσα πιεί. Βάζουμε το εγώ πάνω από το εμείς.

 

Κατανοώ ότι πολλοί συνάδελφοι πονάνε μη χτυπηθεί η αμοιβή τους, μη μπορώντας έτσι να ζήσουν την οικογένειά τους ή αν θα βγούν στη σύνταξη και πόσα θα πάρουν (αφού δούλεψαν μια ζωή). Οι εποχές όμως έχουν αλλάξει ανεπιστρεπτί. Η προσαρμοστικότητα είναι ακόμη μία συμπαντική αρετή.

 

Μπορούν τα αξιότιμα μέλη του φόρουμ, για αρχή, να αναλογιστούν σε τι κατάσταση θα βρισκόντουσαν, όντας πτυχιούχοι, άνεργοι πολύ μεγάλο διάστημα, με μηδενική εμπειρία και φυσικά μη μπορώντας (λόγω τσμέδε) να βρουν άλλη εργασία;

 

Έχει τύχει κατα καιρούς να διαβάζω ποστ όπου κάποιοι συνάδελφοι γράφουν ότι για παράδειγμα εργασία 7-8 ευρώ την ώρα αντιστοιχεί σε εργασία φοιτητή ή ανειδίκευτου εργάτη ή σερβιτόρου! Λυπάμαι αλλά δεν έχετε, πραγματικά όμως, ουδεμία επαφή με την πραγματικότητα. Κι επειδή έχω δουλέψει σερβιτόρος, όντας πτυχιούχος χημικός μηχανικός εμπ, φυσικά με μαύρα χρήματα δεν έπαιρνα 7 ή 8 ευρώ αλλά 3.63 ευρώ/ώρα (και οι υπερωρίες το ίδιο).

 

Είμαι 25 ετών και έχω την πεποίθηση ότι η προηγούμενη γενιά θα μείνει στην ιστορία σαν η πιο άχρηστη γενιά που έχει υπάρξει. Μία γενιά που ''ξεπουλάει'' τα παιδιά της, το μέλλον της, για να διασωθεί η ίδια.

 

Παρακαλώ πολύ μη με παρεξηγήσετε, με πικρία γράφω τα παραπάνω.

 

Όπως έγω γράψει κι στο Θέμα Διαγραφής απ'το ΤΣΜΕΔΕ προτείνω επαφή για νομική υποστήριξη, και γιατί όχι μιάς και είμαστε άνεργοι να μοιραστούμε την όποια επιβάρρυνση. Φωνή βοώντος εν τη ερήμω..

 

 

 

Άνεργος (Χημικός) Μηχανικός

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω κ γω πως γινετε με το που πάρεις αδεια άσκησης επαγγέλματος να σου ζητάνε να πληρωσεις ασφάλεια??να θεωρήσε κατευθείαν ελεύθερος επαγγελματίας χωρίς να χεις δουλειά??δηλαδή η θα πρέπει να μη πάρουμε άδεια άσκησης επαγγελματος(κ αν βγει μια δουλεια τη χάνουμε,καθώς επίσης κ τη προυπηρεσία) ή να την πάρουμε κ να τα σκάμε χωρίς να χουμε δουλειά.Αυτό είναι τραγικό.:(:cry:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.