Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαλλαγή ΤΣΜΕΔΕ


Recommended Posts

gzin

 

Κάνεις λάθος στο θέμα της ιατροφαρμακευτικής κάλυψης .

Εάν κάποιος είναι άνεργος και έχει κάρτα ανεργίας επί 5 μήνες τότε η ΟΑΕΔ τον ασφαλίζει στο ΙΚΑ παρέχοντας του Βιβλιάριο Υγείας 6 μηνών όπου μετέπειτα εάν μέσα σε αυτό το διάστημα δεν βρεί δουλεία τότε το ανανεώνει .

Στο μόνο που πάς πίσω είναι στα συντάξιμα έτη .

Αυτή όμως είναι μια προσωρινή λύση στο θέμα Υγείας που σου δίνει η ΟΑΕΔ.

 

Αλλά και για τους Μηχανικούς οι οποίοι σπουδάζουν στην Ελλάδα εάν ο εργοδότης τους τους δίνει χαμηλό μεροκάματο μπορεί να σε ασφαλίση π.χ στο ΙΚΑ χωρίς να προσυπογράφεις και να σφραγίζεις τα σχέδια που εκτελείς για τον εργοδότη σου ο οποίος σε καλύπτει με την δική του σφραγίδα σε περίπτωση που και ο ίδιος είναι Μηχανικός του ίδιου κλάδου .

 

Αυτό το αναφέρω σε περίπτωση που δεν εγγράφεσε στο ΤΕΕ .

Επί της ουσίας ο εργοδότης σε χρησιμοποιεί ως Μηχανικό αλλά σε ασφαλίζει ως Υπάλληλο .Το θέμα είναι εάν εμείς το δεχόμαστε από το να είμαστε άνεργοι ή κάνοντας άλλες δουλειές άσχετες με την ειδικότητα μας .

 

Αυτό πιστεύω ότι είναι μια εκδοχή που υπάρχει σε περίπτωση που κάποιος θέλει να δουλέψει με καθήκοντα Μηχανικού σε γραφείο αλλά να φαίνετε ως Υπάλληλος με ασφάλεια ΙΚΑ αποφεύγοντας επιπλέον τις ευθύνες που φέρει η υπογραφή και η σφραγίδα που θα έβαζε ο ίδιος σε ένα σχέδιο .

 

Εάν κάπου κάνω λάθος παρακαλώ να με διορθώσεις .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 259
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συνάδελφε,

μήν επιμένεις.

επαναλαμβάνω. το να γραφτείς στο ΤΕΕ -> ΤΣΜΕΔΕ (αυτόματα) είναι μονόδρομος αν θέλεις να εξασκήσεις στο ελάχιστο το πραγματικό επάγγελμα του μηχανικού.δεν ξέρω την ηλικία σου αλλά με τα χρόνια θα δείς ότι είναι μονόδρομος.

από εκεί και πέρα αν θέλεις να είσαι "μηχανικός" αλλά όχι μηχανικός και αν θέλεις να πάς στο ΙΚΑ και αν το ένα και αν το άλλο, ε, τότε κάνε το άλλο που γράφω. ξαναδώσε πανελλήνιες! συγνώμη για το ύφος μου αλλά αν ήταν τα πράγματα τόσο απλά (με πολλές επιλογές ασφάλισης πχ) 130 χιλ μηχανικοί θα φεύγαμε αύριο το πρωί απ το ΤΣΜΕΔΕ. αύριο είπα? προλαβαίνουμε και σήμερα

Link to comment
Share on other sites

lazarosk

Μηχανικος και ΟΑΕΔ ντεν πανε μαζι καρντια μου...

 

Οι μηχανικοι, (νομιζω και δικηγοι, γιατροι) ΔΕΝ μπορουν να γραφτουν στο ΟΑΕΔ ως ανεργοι....

Link to comment
Share on other sites

gzin

 

Τα καταλαβαίνω τα όσα λες και δεν επιμένω .

Απλός διαπιστώνω ότι υπάρχει περιθώριο για τέτοια εκδοχή στην οποία δεν φαίνεσαι ως Μηχανικός από την στιγμή που ο ιδιώτης σε ασφαλίζει στο ΙΚΑ ως υπάλληλο.

 

Μιλάμε βέβαια για προσωρινές καταστάσεις πραγμάτων , διότι ο άλλος μπορεί να δουλεύει π.χ ως υπάλληλος στο γραφείο του πατέρα του και να εκτελεί καθήκοντα Μηχανικού χωρίς να υπογράφει και να σφραγίζει σχέδια παρά μόνο να τα εκτελεί και να τον ασφαλίζει ο πατέρας του στο ΙΚΑ μέχρι να αναλάβει το γραφείο ο γιος του στο όνομα του και χωρίς ο γιος του ο οποίος δουλεύει ως υπάλληλος να είναι μέλος στο ΤΕΕ.

 

terry

 

Για τους Μηχανικούς από το Εξωτερικό γίνετε από την στιγμή που ακόμα δεν έχουν πάρει την αντιστοιχία του Τίτλου τους από το ΔΟΑΤΑΠ .Διότι χωρίς την Αντιστοιχία δηλώνουν απλός το απολυτήριο λυκείου διότι ακόμα δεν είναι και επισήμως Μηχανικοί.

 

Ερώτηση

 

Αν ένας Μηχανικός που σπούδασε π.χ Ελλάδα και δεν είναι μέλος του ΤΕΕ και δεν θέλει προς στο παρόν να γραφτεί άμεσα στο ΤΕΕ , από που λοιπόν θα φανεί ως Μηχανικός στην ΟΑΕΔ σε περίπτωση που δεν είναι μέλος του ΤΕΕ και που πάει και δηλώνει στην ΟΑΕΔ το απολυτήριο λυκείου και όχι το Δίπλωμα του Μηχανικού ?

 

Υπάρχει τέτοιου είδους εκδοχή και από που μπορεί να τον ελέγξει η ΟΑΕΔ για το εάν έχει σπουδάσει κάτι το οποίο δεν έχει δηλώσει όταν πήγε στην ΟΑΕΔ ?

Link to comment
Share on other sites

Terry, νομίζω o lazarosk μιλάει για μην εγραφή καν στο ΤΕΕ. Δηλαδή τελειώνει κάποιος το Πολυτεχνίο και δεν μπαίνει στον κόπο να δώσει για άδεια άσκησης επαγγέλματος. Τότε ναι μπορεί να ασφαλιστεί στο ΙΚΑ ή να μπει στον ΟΑΕΔ σαν άνεργος, δεν θεωρείται όμως μηχανικός. Αρά για να έξασκήσει κάποιος το επάγγελμα του μηχανικού πρέπει να δώσει στο ΤΕΕ και ότι συνεπάγεται από αυτό. Πες μου lazarosk εσύ θα έβαζες υπογραφή σε μέλέτη που δεν είναι δική σου? Και αν το έκανες δεν θα την τσεκάριζες διπλά και τριπλά πριν υπογράψεις? Το ίδιο και ένας εργοδότης, γιατί να υπογράψει για σένα? γιατί να χάσει το χρόνο του για δική σου μελέτη? Γιατί να προτιμήσει εσένα τον "μηχανικό" από τον μηχανικό με υπογραφή.

Επίσης μία μεγάλη μερίδα μηχανικών ενδιαφέρονται για ΜΕΚ,ΜΕΕΠ που η Α τάξη μετράει από την μέρα εγγραφής στο ΤΕΕ (3χρόνια). Το ίδιο και για τα συντάξιμα χρόνια. Βάβαια και εγώ έχω τονίσει και σε άλλο σχετικό θέμα, πως καλύτερα είναι να βρει κάποιος δουλεία και μετά να δώσει στο ΤΕΕ. Δεν ξέρω αν είναι εφικτό αυτό όμως (δεν έχω πείρα πάνω σε αυτό), να βρεις δουλειά σαν μηχανικός γιατί αλλου σύγουρα μπορείς. Γενικά δίκοπο μαχαίρι παιδιά...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι γινεται με τους αποφοιτους εξωτερικου...

 

Δεν γνωριζω επισης την διαδικασια για εκδοση καρτας ανεργιας...

 

Φιλος που πηγε να γραφτει ενω ηταν φοιτητης του ειπαν οτι δεν μπορει...

Επισης συναδελφος που πηγε να γραφτει μετα τη ληψη του πτυχιου και πριν γραφτει στο ΤΕΕ της ειπαν οτι δεν μπορει...

Link to comment
Share on other sites

Πες μου lazarosk εσύ θα έβαζες υπογραφή σε μέλέτη που δεν είναι δική σου? Και αν το έκανες δεν θα την τσεκάριζες διπλά και τριπλά πριν υπογράψεις? Το ίδιο και ένας εργοδότης, γιατί να υπογράψει για σένα? γιατί να χάσει το χρόνο του για δική σου μελέτη? Γιατί να προτιμήσει εσένα τον "μηχανικό" από τον μηχανικό με υπογραφή.

 

Θα υπέγραφα στην περίπτωση που τα σχέδια τα είχε κάνει π.χ ο γιός μου αφού θα τα είχα τσεκάρει όπως λες και θα τον προτιμούσα διότι ως πατέρας θα πλήρωνα ποιό λίγα χρήματα για την ασφάλεια του γιού μου στο ΙΚΑ ο οποίος θα γνώριζε την δουλειά που θα του την είχα μάθει εγώ και που με βοηθάει από το να πάρω τον μηχανικό που υπογράφει και να του πληρώνω το ΤΣΜΕΔΕ .

Αυτό είναι ποιο οικονομικό για μένα .

Link to comment
Share on other sites

Μαζί σου lazarosk, αλλά πόσοι μηχανικοί έχουν μπαμπά ή μαμά μηχανικό. Στις υπόλοιπες περιπτώσεις? Εκει σε θέλω. Ανέφερες μία εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε τι είναι αυτό που πληρώνουμε στη συγκεκριμένη περίπτωση (αλλά και σε άλλες βέβαια); Ότι είμαστε "εαυτούληδες". Όταν κάποιοι ούρλιαζαν εδώ και πολύ καιρό ότι αυτό που συμβαίνει με το ΤΣΜΕΔΕ είναι απίστευτο, αδιανόητο, εξωφρενικό, μούγκα στη στρούγκα από τους υπόλοιπους. Είχαμε παραδάκι ακόμα στην τσέπη και πληρώναμε σαν κορόιδα μη κάνοντας την ελάχιστη προσπάθεια να διεκδικήσουμε τα αυτονόητα. Τώρα που οι τραπεζικοί λογαριασμοί "στέγνωσαν", αρχίζουν τα "σφιξίματα". Και σε όλα τα άλλα παρόμοια ζητήματα αυτή είναι δυστυχώς η μόνη λύση για να ξυπνήσουμε από το βαθύ ύπνο: να φτάσουμε να μην έχουμε να αγοράσουμε ψωμί από το φούρνο. Εύχομαι ειλικρινά να συμβεί σύντομα. Εύχομαι φτώχεια για όλους το συντομότερο. Και δεν είναι καθόλου κακεντρεχής όπως ακούγεται αυτή η "ευχή". Είναι απλά η μόνη λύση για να γίνει κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Ανταγωνιστικότητα δεν λένε συνέχεια ότι χρειάζεται; OK κύριε εγώ ρίχνω μόνος μου την αμοιβή μου για να γίνω ανταγωνιστικός και να κινηθεί η αγορά όπως λες. Μήπως όμως θα έπρεπε να μειωθούν και οι εισφορές μου; Δεν γίνεται να ασκώ το ελεύθερο επάγγελμα μόνο για να πληρώνω το Ταμείο μου, κάνε και εσύ πίσω κάπου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.