Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαλλαγή ΤΣΜΕΔΕ


Recommended Posts

Τα πραγματα γινονται ολο κ πιο απελπιστικα... Το θεμα της Υγειας ειναι πρωταρχικο κ θαπρεπε να υπαρχει ευεληξια ως προς την πληρωμη των εισφορων στην περιοδο αυτη.

Ειδικα για τις περιπτωσεις που εμπλεκονται κ παιδια.

.......................

 

Κ αληθεια, πως θα πιασει τους φοροφυγαδες γιατρους κλπ το κρατος, αν δεν υπαρχει κανενας λογος να ζητας αποδειξη???

 

Ax πόσο συμφωνώ μαζί σου!πόσο συμφωνώ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 259
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα συνάδελφοι.

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να πάρω απαλλαγή από το νταβατζίδικο ταμείο μας, ΤΣΜΕΔΕ, και να έχω ασφάλεια ΙΚΑ; Δε μπορούμε που δε μπορούμε να βρούμε δουλειά μηχανικού, με το γ@μιο ΤΣΜΕΔΕ δε μπορούμε να βρούμε ούτε μια απλή δουλειά προς αυτοσυντήρηση. Είμαι νέος ασφαλισμένος..

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν οι εξής λύσεις

1. συμμετέχεις στο κίνημα "δεν πληρώνω - δεν πληρώνω" έχοντας όμως γνώση ότι αν χρειαστείς βεβαίωση από το ταμείο θα σου απαντήσει "δεν εκδίδω - δεν εκδίδω"

2. ξαναδίνεις πανελλήνιες

3. περιμένεις να γίνεις 40 χρ (υποθέτω ότι είσαι 25) οπότε με 15 χρ υποχρεωτικής ασφάλισης μάλλον βγαίνεις με μειωμένη σύνταξη (αυτό θα το τσεκάρω με τον Αυτιά)

4. βρίσκεις ένα ήσυχο μοναστήρι, αφήνεις γένεια και γίνεσαι ο μοναχός πατάπιος. στο μόνο ταμείο που θα πληρώνεις είναι να καταθέτεις την προσευχή σου για τη σωτηρία της ψυχής σου

Link to comment
Share on other sites

Έλεος κύριοι/ες συνάδελφοι.. Όλοι δίκιο έχουμε αλλά μένουμε μόνο στα να τα ''λέμε'' εδώ.

 

Υπάρχει τρόπος να μαζευτούμε ένας χ αριθμός, να συμβουλευτούμε δικηγόρο και γιατί όχι να μοιραστούμε τα έξοδα;

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν οι εξής λύσεις

1. συμμετέχεις στο κίνημα "δεν πληρώνω - δεν πληρώνω" έχοντας όμως γνώση ότι αν χρειαστείς βεβαίωση από το ταμείο θα σου απαντήσει "δεν εκδίδω - δεν εκδίδω"

 

 

-------------------------------------------------------------------

 

Kαι με τις απλήρωτες εισφορές που θα συσσωρεύονται ? Το ταμείο δεν θα επιδιώξει δικαστικά την είσπραξή τους ?

Link to comment
Share on other sites

πέρα από την πλάκα, φαντάζομαι πως είναι πρακτικά αδύνατον να είσαι 25-30 χρ και μέχρι τα 65 να μή χρειαστείς ποτέ το ταμείο (εκτός και αν έχεις εισοδήματα από άλλες πηγές - το έχεις παρατήσει κοινώς το άθλημα). οπότε υπάρχει η λύση του διακανονισμού. ακόμα και θεώρηση στο βιβλιάριο υγείας αν χρωστάς δε μπορείς να κάνεις.τώρα αν φτάσουν τα πράγματα στα άκρα...δεν το γνωρίζω.δεν έχω ακούσει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι πως δεν πρέπει να βιαζόμαστε για να γραφτούμε στο ταμείο .Υπάρχουν πάρα πολλοί συνάδελφοι που αναγκάζονται να πληρώνουν το ταμείο σήμερα χωρίς να έχουν Ε.Δ Μηχανικού με μια παρεμφερή ειδικότητα που τους έδωσε το ΤΕΕ και αυτό διότι δεν έχουν πάρει την αντιστοιχία του Τίτλου τους ακόμα από το ΔΟΑΤΑΠ .Ευτυχώς δεν είμαι μέσα σε αυτούς .

 

Θέλω λοιπόν να πω πως η βιασύνη μας οδηγεί σε λάθη που θα πρέπει να αποφεύγονται . Κάνουμε πρώτα έναν προγραμματισμό για να δούμε τι σκοπεύουμε να κάνουμε και αφού ζυγίσουμε τα πράγματα έπειτα πράττουμε .Αυτό ισχύει για όλους μας .

Link to comment
Share on other sites

@lazarosk,

εσύ αναφέρεσαι στους μηχανικούς από "εξωτερικό".

για τους μηχανικούς από "εσωτερικό" τα πράγματα είναι μετρημένα κουκιά και σχεδόν μονόδρομος αν θέλεις να ακολουθήσεις στοιχειωδώς έστω το επάγγελμα (εννοείται ότι έχεις καθαρίσει από στρατό-μεταπτυχιακά κτλ που σε αυτές τις περιπτώσεις υπάρχει σχετική απαλλαγή εισφορών).

να το καθυστερήσεις πόσο? 1 εξάμηνο? 2?? σώνεσαι? άσε που όσο το καθυστερείς χειρότερο είναι.ιατροφαρμακευτική κάλυψη μηδέν, πάς πίσω στους χρόνους του μελετητικού / εργοληπτικού πτυχίου (γιατί εννοείται πως δεν έχεις δώσει εξετάσεις ΤΕΕ), πάς πίσω στους χρόνους συνταξιοδότησης (αν και εφόσον κάποτε βγεις) κτλ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.