Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαλλαγή ΤΣΜΕΔΕ


Recommended Posts

spgirl

 

Καταρχήν μιλάμε για εκδοχές που υπάρχουν .Η αναφορά μου σε αυτές τις εκδοχές που κάνω δεν σημαίνει ότι τις υιοθετώ κιόλας .Απλώς κάνουμε μια αναφορά σε αυτές τις εκδοχές λόγο ύπαρξης τους και λόγο του τίτλου του θέματος "απαλλαγή ΤΣΜΕΔΕ " .

Δεν λυπάμαι όπως λες τον ιδιώτη απλός ζυγίζω τα πράγματα ως προς το οικονομικό σκέλος του πράγματος και ως προς το δικό μου όφελος .

 

Επί της ουσίας εάν μπορώ να διασφαλίσω περισσότερα χρήματα στο χέρι και λιγότερα στο ταμείο αυτό θα είναι ωφέλιμο για μένα . Σήμερα γνωρίζουν όλοι ότι κανένας δεν μπορεί να πάρει εύκολα σύνταξη .Αυτό λοιπόν σημαίνει ότι ποιο χρήσιμα μου είναι σήμερα τα χρήματα στο χέρι παρά τα πολλά χρήματα στο ταμείο .Εάν το ΙΚΑ με εξυπηρετεί στην ασφάλεια μου με ποιο λίγα χρήματα γιατί να μην το προτιμήσω από το ΤΣΜΕΔΕ και ας πάρω σύνταξη υπαλλήλου ?

 

Επιπλέον δεν έχω καταλάβει το εξής .

 

Εάν η διαγραφή από το ΤΣΜΕΔΕ είναι τόσο εύκολη όπως περιγράφεις τότε γιατί συζητάμε το γιατί δεν μας αφήνει το ταμείο να εργαστούμε με άλλη ειδικότητα σε άλλη εργασία και όπως αναφέρει ο συνάδελφος θα πρέπει να μαζευτούμε να βάλουμε δικηγόρο και όλα τα άλλα ?

 

Που ακριβώς μας καταδυναστεύει το ΤΣΜΕΔΕ εάν μπορούμε όπως λες εύκολα να ξεγραφτούμε και να πάρουμε άλλη ασφάλεια εάν στο μέλλον δεν θέλουμε να εργαστούμε ως μηχανικοί αλλά με κάτι άλλο ?

 

Θέλουμε να εργαστούμε με άλλη εργασία πέραν αυτή του Μηχανικού τότε κάνουμε διαγραφή .Θέλουμε να επανέλθουμε στο μέλλον ως μηχανικοί τότε ξανά κάνουμε εγγραφή .

Υπάρχει σήμερα Νόμος που να λέει ότι μία φορά δικαιούμαστε εγγραφή στο ΤΣΜΕΔΕ και όχι δεύτερη ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 259
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επί της ουσίας εάν μπορώ να διασφαλίσω περισσότερα χρήματα στο χέρι και λιγότερα στο ταμείο αυτό θα είναι ωφέλιμο για μένα . Σήμερα γνωρίζουν όλοι ότι κανένας δεν μπορεί να πάρει εύκολα σύνταξη .Αυτό λοιπόν σημαίνει ότι ποιο χρήσιμα μου είναι σήμερα τα χρήματα στο χέρι παρά τα πολλά χρήματα στο ταμείο .Εάν το ΙΚΑ με εξυπηρετεί στην ασφάλεια μου με ποιο λίγα χρήματα γιατί να μην το προτιμήσω από το ΤΣΜΕΔΕ και ας πάρω σύνταξη υπαλλήλου ?

 

Και αυτό όμως παλι Λάζαρε δεν είναι η λύση... Σίγουρα η σύνταξη είναι ένα μακρινό όνειρο, και όλοι μας θέλουμε να αποφύγουμε να πληρώνουμε εισφορές, είτε στο ΙΚΑ είτε στο ΤΣΜΕΔΕ, αλλά με την ίδια λογική, θα προτιμήσουμε όλοι να δουλεύουμε μαύρα, αδήλωτα σε εφορίες και ούτε ένα ένσημο, και σε περίπτωση ιατρικής ανάγκης να τρέχουμε και να μην φτάνουμε...

Οι εκδοχές είναι πράγματι αυτές που ανέφερες άλλα όλοι μας, μα όλοι μας, αν θέλουμε να βγουμε από το αδιέξοδο που ζούμε, θα πρέπει να αγωνιζόμαστε ώστε να έχουμε αυτό που πρέπει... Δλδ, δουλεύεις σα μηχανικος? Να πληρώνεσαι και να ασφαλίζεσαι σα μηχανικός...

Δούλευεις σα υπάλληλος γραφείου? Να πληρώνεσαι και να ασφαλίζεσαι σα υπάλληλος γραφείου... Αν εμείς δε το διεκδικήσουμε αυτό, κανείς δε θα μας τα δώσει...

 

Εάν η διαγραφή από το ΤΣΜΕΔΕ είναι τόσο εύκολη όπως περιγράφεις τότε γιατί συζητάμε το γιατί δεν μας αφήνει το ταμείο να εργαστούμε με άλλη ειδικότητα σε άλλη εργασία και όπως αναφέρει ο συνάδελφος θα πρέπει να μαζευτούμε να βάλουμε δικηγόρο και όλα τα άλλα ?

 

Η διαγραφή από το ΤΣΜΕΔΕ, όπως θα έχεις φαντάζομαι διαβάσει το ανάλογο θέμα, είναι επίπονη αλλά δυνατή...

 

Που ακριβώς μας καταδυναστεύει το ΤΣΜΕΔΕ εάν μπορούμε όπως λες εύκολα να ξεγραφτούμε και να πάρουμε άλλη ασφάλεια εάν στο μέλλον δεν θέλουμε να εργαστούμε ως μηχανικοί αλλά με κάτι άλλο ?

 

Η καταδυνάστευση είναι στο γεγονός ότι αν θέλεις να είσαι μηχανικός αλλά οι συνθήκες αγοράς δε σε ευνοούν, το ταμείο δεν αναγνωρίζει αυτό το διάστημα δυσπραγίας... Θα έπρεπε το ταμείο να καταλαβαινει οτι υπαρχουν και περιόδοι ανεργίας ενός μηχανικού, ώστε να μην τον υποχρεώνει σε υποχρεωτική καταβολή εισφορών...

 

Θέλουμε να εργαστούμε με άλλη εργασία πέραν αυτή του Μηχανικού τότε κάνουμε διαγραφή .Θέλουμε να επανέλθουμε στο μέλλον ως μηχανικοί τότε ξανά κάνουμε εγγραφή .

Υπάρχει σήμερα Νόμος που να λέει ότι μια φορά δικαιούμαστε εγγραφή στο ΤΣΜΕΔΕ και όχι δεύτερη ?

 

Αν διαγραφτεί από το ΤΣΜΕΔΕ, έχεις πάρει ήδη την απόφαση ότι πλέον παρατάς το μηχανιλίκι... Και γω αν τον Αύγουστο αποφασίσω να κάνω αίτηση διαγραφείς από ΤΣΜΕΔΕ (άρα και από το ΤΕΕ), θα είναι επειδή θα έχω αποφασίσει να μην είμαι πλέον μηχανικός... Συνειδητή επιλογή..

Το ΤΣΜΕΔΕ φυσικά δε θα με ξαναδεχτεί πίσω, αν εγώ μετά (επειδή ξύπνησα περίεργα ένα πρωί) θέλω να την ξαναδώ μηχανικός... Άρα η διαγραφή είναι οριστική και αμετάκλητη... Απλά η ελληνική πραγματικότητα δε σε αφήνει περιθώρια επιλογής...

Προτιμώ να κάνω αλλο επάγγελμα παρά να παραμείνω στα χαρτιά μηχανικός και με το χιλιάρικο κάθε εξάμηνο στο ΤΣΜΕΔΕ... Για μένα, είναι πιο τίμιο στον ευατό μου αλλά και στην οικογενειά μου να παραδεχτώ ότι δε μπορώ να κάνω αυτό που αγαπώ λόγω οικονομικών συνθηκών και να διαλέξω άλλο δρόμο... Προτιμώ λοιπόν να κάνω κάτι άλλο (οτιδήποτε άλλο) πάρα να είμαι δέσμια ενός ταμείου που δε μου δίνει επιλογές και δε με διευκολύνει σε περίοδους επαγγελματικής δυσπραγίας...

Link to comment
Share on other sites

spgirl

 

Δεν είπε κανένας να δουλέψει με μαύρα χρήματα .

Απλός πριν κάνει κάποιος την εγγραφή του στο ΤΕΕ και συνεπώς και ΤΣΜΕΔΕ θα πρέπει να ζυγίσει τα πράγματα .Το να δηλώνεις τα χρήματα που παίρνεις στην εφορία με άλλη ιδιότητα από αυτή που κάνεις αλλά και να πληρώνεις ένα ταμείο που σε σύγκριση με κάποιο άλλο σου επιφέρει ποιο πολλά χρήματα στο χέρι δεν το θεωρώ ότι αυτό μεταφράζεται σε αδήλωτα και μαύρα χρήματα από την στιγμή που τα δηλώνεις όλα και που δεν θεωρείσαι εγγεγραμμένο μέλος από το ΤΕΕ.

 

Τα δηλώνεις λοιπόν αλλά ως εργασία γραμματέως ή απλού υπαλλήλου και όχι ως εργασία Μηχανικού .Διότι από την στιγμή που κάποιος μπορεί να δουλέψει κάπου χωρίς να είναι μέλος του ΤΕΕ και χωρίς να βάζει υπογραφές και σφραγίδες αλλά να βοηθάει στα σχέδια τον ιδιώτη ο οποίος μπορεί να τον καλύψει με την δική του σφραγίδα δεν θεωρείτε ότι κάνει κάτι κακό αφού δεν αναλαμβάνει καμία ευθύνη , αφού δεν παρανομεί Βάση Νόμου από την στιγμή που δεν υπογράφει και δεν σφραγίζει κάτι το οποίο δεν έχει δικαίωμα να κάνει και επί της ουσίας δεν λυπάται τον ιδιώτη αλλά κοιτάει το συμφέρων του αποσκοπώντας στα περισσότερα χρήματα στο χέρι και τα λιγότερα στο ταμείο από ότι το αντίθετο .

 

Αυτό το βλέπουμε σήμερα και από την αγορά εργασίας .

Π.Χ

Ένας Πολιτικός Μηχανικός ο οποίος μπορεί να έχει πολλές δουλειές να κάνει την ίδια χρονική στιγμή μπορεί κάποιες να τις παραχωρεί σε έναν Μηχανικό του ΤΕΙ που ξέρει να τις κάνει και απλός μετέπειτα μετά από έλεγχο που θα κάνει στα σχέδια να τα σφραγίσει και να τα υλοποιήσει .Επί της ουσίας όλη η εργασία γίνετε από διευκόλυνση του ενός Μηχανικού προς τον άλλο ο οποίος πληρώνεται για τον κόπο του από τον Πολιτικό Μηχανικό .

 

Είναι ακριβώς η ίδια διαδικασία μόνο που στην μία ο ένας δεν φαίνεται γιατί δεν είναι Μηχανικός και στην άλλη ο άλλος φαίνεται αλλά επί της ουσίας τα χρήματα που παίρνουν και οι δύο τα δηλώνουν στην εφορία με διαφορετική ιδιότητα .

Αυτός λοιπόν που δεν θα κάνει την εγγραφή στο ΤΕΕ και που έχει βρει κάποια δουλειά και δουλεύει κατά αυτόν τον τρόπο έχει ασφάλεια του ΙΚΑ και όχι ΤΣΜΕΔΕ .Οπότε καλύπτεται και από ιατροφαρμακευτική κάλυψη .

 

Αναφέρομαι πάντοτε σε εκδοχές που υπάρχουν και όχι στην υιοθέτηση τους .

Link to comment
Share on other sites

Και συ που σέβεσαι τον ευατό σου σα μηχανικός, γιατί να δεχτείς τέτοια υποβάθμιση ακόμα και στα τυπικά? Γιατί να δουλεύεις για πενταροδεκάρες, για να κάνεις πλούσιο το αφεντικό σου, ώστε να μην αναγκαστεί να χαλάσει σε σένα τα λάδια της mercedes?

 

Τι διαφορά έχει από το να δουλεύεις σε μια εταιρια με μπλοκάκι, χωρις δωρα, άδειες,να πληρώνεις το τσμεδε απο τη τσεπη σου και να χτυπάς 12ωρα στο εργατάξιο για 1000 ευρώ?(τόσα έπαιρνα πριν 3χρόνια). Η σφραγιδα μου χρειαστηκε τοτε μονο για να σφραγισω το μπλοκάκι:twisted:

 

Εσύ λοιπόν που θα κάνεις την μελέτη και θα την υπογράψει άλλος, πως θα νοιώθεις? Δλδ σου αρκεί απλά να κάνεις μελέτες και να μεταφέρεις ευθύνες σε αυτόν που υπογράφει?

Μηχανικός=Υπογραφή=Ευθύνη... Αν δεν αντέχεις την ευθύνη, μη γίνεις μηχανικός, so simple...

 

Ενας υπάλληλος σε τεχνικο γραφειο αυτό δε κάνει?Βγάζει τη μελέτη και τη σφραγιζει ο ιδιοκτήτης και αυτος αμοιβεται πάλι με 1000+-:evil:(το χω κανει και αυτό)

 

 

Τα ίδια λεφτά είναι εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ και εισφορές στο ΙΚΑ... Κάτσε, μετρά τα και θα δεις...

Μονο που το ΙΚΑ το πληρωνει ο εργοδοτης!Επισης το ικα δινει και 6μηνες αδεια εγκυμοσύνης τοκετου και γραφεσαι και στον ΟΑΕΔ σε περίπτωση απόλυσης κλπ...

 

Και γιατί να μην δηλωθεί κατευθείαν μισθωτός μηχανικός? Για να κάνουμε την χαρούλα στον αφεντικούλη?

 

Αυτό ΔΕΝ το δέχεται ο αφεντηκούλης γιατί ΤΟΝ βολευει το μπλοκάκι!Στην εταιρια που δουλευα για 3χρονια ο ακατανόμαστος ανάγκασε τους μηχανικους ΤΕ που ειχε ως υπαλληλους να γραφτουν στο ΤΕΒΕ και να τους εχει με μπλοκάκι (οτι αυτό συνεπάγεται...)Οπότε οπως καταλαβαίνεις, αυτος δεν θα μου κανει τη χαρη να με εχει σαν υπάλληλο....

 

Το θέμα δεν είναι μόνο ότι υπάρχει αυτή η εκδοχή... Το θέμα είναι ότι ακόμα και σε αυτές τις δύσκολες εποχές, αυτή η προσβολή - κατά τη γνώμη μου - για τους μηχανικούς εξακολουθεί και υπάρχει, και με την αποδοχή και από ένα κομμάτι των συναδέλφων μας... Γιατί αντί να απαιτήσουμε όλοι μας όταν προσλαβανόμαστε σαν μηχανικοί να δηλωθούμε σα μισθωτοί μηχανικοί, να μην κόβουμε ΑΠΥ όταν έχουμε αποκλειστική συνεργασία με ένα εργοδότη, να δηλώνουμε τόσα και να παίρνουμε μαύρα περισσότερα, καθόμαστε και δεχόμαστε αυτήν την άρρωστη κατάσταση...

Εδω συμφωνω απολυτα μαζί σου!:D

 

Η διαγραφή από το ΤΣΜΕΔΕ, όπως θα έχεις φαντάζομαι διαβάσει το ανάλογο θέμα, είναι επίπονη αλλά δυνατή...

 

Αυτό ειναι το θέμα, οτι εμεις δε ζητάμε ΔΙΑΓΡΑΦΗ αλλά ΔΙΑΚΟΠΗ για όσο διαστημα δεν έχουμε δουλεια και αδυνατουμε να πληρώσουμε...

 

Πραγματικα δεν ξερω ποσοι απο εσας ζοριζεστε πραγματικα να πληρώσετε το τσμεδε, αλλά εγώ πραγματικα ειμαι σε αδιεξοδο, δεν εχω λεφτα ουτε για διακονονισμο, εχω ασφαλισει τα 2 παιδια σε μενα και δεν εχουμε 3 ατομα ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη!

 

Αυτο που θα κανω προς το παρον ειναι να πληρωσω 1 δοση ωστε να παρω πισω καποια χρηματα απο τις αποδειξεις του παιδιατρου που εχω μαζεψει και μετα θα ξεγραψω τα παιδια και θα τα γραψω στο ΙΚΑ του συζηγου

 

Δινω περιθωριο στον ευτο μου 1 χρονο και μετα ΤΕΛΟΣ τσμεδε και για μενα....Ελεος πια με το νταβατζιλίκι.......

Link to comment
Share on other sites

adamantia1, αφού συμφωνούμε, γιατί χτυπιόμαστε άδικα? Και γω τα ίδια πέρασα: με εργοδότες με μπλοκάκια, όχι άδειες, όχι επιδόμα, οι εισφορές απο την τσέπη μου...

Και γω αυτό αποζητώ, διακοπή για κάποιο χρονικό διάστημα, αλλά αυτό για το ΤΣΜΕΔΕ δεν υπάρχει... Τι θα πρεπε λοιπόν να κάνουμε όλοι? Να πληρώνουμε ΤΣΜΕΔΕ όντας άνεργοι μέχρι να μας φωτίσει ο όποιος Θεός και να βρεθεί δουλειά?

Το χειρότερο είναι ότι εσύ έχεις και μια οικογένεια να φροντίσεις... Εγώ που λέει ο λόγος έχω μόνο την πάρτη μου να φροντίσω, δεν έχω και μια ψυχή που η υγεία του να εξαρτάται από μένα (και στα 27 που είμαι το βλέπω αδύνατο να αποκτήσω αυτήν την δυνατότητα, να φροντίζω μια ψυχούλα...)

Link to comment
Share on other sites

spgirl

 

Στα χρόνια που ζούμε κανένας δεν πρόκειται να μας κάνει διακανονισμό .

Ούτε από την πλευρά του Ιδιώτη , ούτε από την πλευρά του ΤΣΜΕΔΕ .

 

Ζητάμε κάποια πράγματα από τον ιδιώτη ο οποίος δεν μας τα δίνει .

Ζητάμε κάποια πράγματα από το ΤΣΜΕΔΕ τα οποία δεν τα κάνει και δεν τα δέχεται .

 

Εν τέλη όμως έχουμε και εμείς μερίδιο ευθύνης .

Μπορεί κάποιος να σου πει ότι όταν έκανες εγγραφή στο ΤΕΕ και συνεπώς στο ΤΣΜΕΔΕ δεν τα ήξερες αυτά ότι δεν μπορείς να κάνεις διακοπή ?

Γιατί πάντοτε εκ τον υστέρων τα σκεφτόμαστε αυτά αφού είδη έχει γίνει η εγγραφή μας στο ΤΕΕ και συνεπώς στο ΤΣΜΕΔΕ ?

 

Για ποιο λόγο γίνονται τώρα αυτοί η διάλογοι και η προβληματισμοί ?

Άρα λοιπόν και εμείς όταν είχαμε δουλειά δεν τα συζητούσαμε αυτά .

Τώρα που δεν έχουμε γιατί τα συζητάμε ?

Άρα λοιπόν μήπως και εμείς παίζουμε κατά κάποιο τρόπο το ίδιο παιχνίδι για το οποίο κατηγορούμε τους 50άριδες συναδέλφους μας ?

Link to comment
Share on other sites

Και ποιος από εμάς ήξερε όταν έδινε εξετάσεις για άδεια άσκησης τα επακόλουθα περί ΤΣΜΕΔΕ κλπ;

Link to comment
Share on other sites

Οι διάλογοι και προβληματισμοί γίνονται γιατί υπάρχει μεγάλο πρόβλημα από μεγάλη μερίδα των μηχανικών.

 

Πολλοί, ένας από αυτούς κι εγώ, είμαστε νέοι μηχανικοί, με 0 εμπειρία και όπως έχω ξαναπεί πολλές φορές και να θέλεις δεν μπορείς να βρεις δουλειά μη-μηχανικού, λόγω ΤΣΜΕΔΕ, ώστε να επιβιώσεις. Μιλάμε για την απόλυτη εξαθλίωση (εις το όνομα του ''τεχνικού κόσμου''; ).

 

Άλλοι συνάδελφοι έχουν οικογένεια και παιδιά.

 

Υπάρχει ένα τεράστιο κοινωνικό και οικονομικό πρόβλημα, το οποίο και αντιμετωπίζει μια τεράστια μερίδα μηχανικών αυτή είναι η αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Faethon11

 

Σήμερα όταν πηγαίνει κάποιος για να δώσει εξετάσεις στο ΤΕΕ θα πρέπει να τα ζυγίζει τα πράγματα και δεν υπάρχει η δικαιολογία του δεν ήξερα .Υπάρχουν πολύ τρόποι για να ενημερωθεί σήμερα κάποιος και ένας από αυτούς είναι και το φόρουμ που μιλάμε .Το λάθος που κάνουμε είναι η βιασύνη να τρέξουμε για να γραφτούμε και όταν κάνουμε την εγγραφή μας, μας κυριεύει ο ενθουσιασμός το ότι είμαστε και επισήμος Μηχανικοί .Αυτό εγώ το θεωρώ μεγάλο λάθος .

 

manolis_m

 

Το ίδιο πρόβλημα αύριο μεθαύριο θα έχω και εγώ αλλά το να κατηγορώ τους παλιούς συναδέλφους για την πολιτική που ακολούθησαν στο θέμα του ΤΕΕ δεν θα το κάνω , διότι κανένας δεν το κάνει ενώ έχει δική του δουλειά και δικό του γραφείο ακόμα και σήμερα .Και εμείς λοιπόν αν ήμασταν στην θέση τους το ίδιο θα κάναμε λόγο της εξυπηρέτησης και της συνδιαλλαγής που θα είχαμε με το ΤΕΕ εφόσον είχαμε δικό μας γραφείο .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.