Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μονάδες κλιματιστικών σε Διατηρητέο κτήριο


Recommended Posts

Καλούμε να κάνω αποκατάσταση ενός Διατηρητέου ως προς την όψη κτηρίου και προσθήκη ορόφου σε αυτό. Από το ΥΠΕΚΑ, το όποιο είναι και ο φορέας που έκρινε το κτήριο διατηρητέο, δεν μου επιτρέπουν την κατασκευή μικρού επίπεδου δώματος για την τοποθέτηση των κλιματιστικών μονάδων και ηλιακών θερμοσιφώνων.

Αυτό που σκέφτηκα είναι να τα τοποθετήσω (τα κλιματιστικά μόνο) κάτω από τη στέγη, αφού εξασφαλίσω τον επαρκή αερισμό του χώρου.

Το ερώτημα είναι: ο χώρος αυτός πως χαρακτηρίζεται; Μετράει στη δόμηση; Μπορώ να τον πω μηχανολογικό όροφο κάτω από προϋποθέσεις ή αυτό έχει ισχύ μόνο σε ειδικά κτήρια;

Έχω ένα μικρό υπόλοιπο δόμησης, αλλά προτιμώ να το δώσω στο κτήριο, παρά στα κλιματιστικά, αν είναι εφικτό. Δηλαδή να κάνω τη μισή σοφίτα σπίτι και την άλλη μισή μηχανολογικά.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Τα κλιματιστικά είναι υπολογισμένα από τον κατασκευαστή για εγκατάσταση της εξωτερικής μονάδας σε εξωτερικό καλά αεριζόμενο χώρο.

Αν εγκαταστήσεις την εξωτερική μονάδα σε κλειστό χώρο, κάτω από την στέγη, το κλιματιστικό θα υπολειτουργεί. Πιθανόν να μην αποδίδει ούτε τα μισά από τις προδιαγραφές του.

 

Δεν έχει σημασία αν θα είναι στο υπόγειο ή οπουδήποτε αλλού η υπόλοιπη εγκατάσταση, ο εξωτερικός εναλλάκτης πρέπει οπωσδήποτε να είναι σε εξωτερικό χώρο.

 

Δεν ξέρω την νομοθεσία για τα διατηρητέα αλλά νομίζω δεν επιτρέπεται να κάνεις κάτι που θα αλλάξει την εξωτερική τους εμφάνιση. Πως θα δώσεις το υπόλοιπο δόμησης στο κτίριο χωρίς να επέμβεις στην εξωτερική εμφάνιση;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις μια επιμελημένη κατασκευή όπου θα προσέξεις να μην "βραχυκυλώνεις" τον αέρα της εξωτερικής μονάδας.

 

Δλδ ο αέρας που εξάγεται να μην επιστρέφει άμεσα στην μονάδα (συνηθισμένο λάθος ή και τσαπατσουλιά όταν μπαίνουν σε κλειστούς χώρους όπως αναφέρεις).

 

Μια πρόχειρη κατασκευή θα σε καταστήσει υπόλογο στον καύσωνα όπου η μονάδα θα κόψει σίγουρα από ασφαλιστικά.

Link to comment
Share on other sites

αν αυτός ο χώρος έχει χαμηλό ύψος τότε δεν θα είναι χώρος κύριας χρήσης και μπορεί και να μην μετρήσει στην δόμηση.

εν μέρει και το κτήριο σου είναι ειδικό κτήριο με την έννοια ότι μπορεί να μην έχει χρήση ειδικού κτηρίου αλλά έχει την ιδιαιτερότητα του Διατηρητέου.

τώρα για τα κλιματιστικά δεν γνωρίζω καθότι άλλης ειδικότητας αλλά φαντάζομαι λύσεις θα υπάρχουν αν γίνει μια σοβαρή μελέτη.

τόσα και τόσα διατηρητέα υπάρχουν άλλωστε στην Ελλάδα.

στα πιο πολλά πάντως που βλέπω βάζουν τις εξωτερικές μονάδες στην πίσω όψη στο ισόγειο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω την νομοθεσία για τα διατηρητέα αλλά νομίζω δεν επιτρέπεται να κάνεις κάτι που θα αλλάξει την εξωτερική τους εμφάνιση. Πως θα δώσεις το υπόλοιπο δόμησης στο κτίριο χωρίς να επέμβεις στην εξωτερική εμφάνιση;

 

Το κτήριο είναι όπως είπα διατηρητέο ως προς την όψη και κάνουμε προσθήκη καθ' ύψος. Αυτό επιτρέπεται κάτω από προϋποθέσεις. Οπότε και την όψη και τον όγκο και τη δόμηση αλλάζω.

 

Μπορείς να κάνεις μια επιμελημένη κατασκευή όπου θα προσέξεις να μην "βραχυκυλώνεις" τον αέρα της εξωτερικής μονάδας.

Μπορείς σε παρακαλώ να γίνεις λίγο πιο αναλυτικός, μπας και καταλάβω τι πρέπει να κάνω και βρω τη λύση...

Εννοείται ότι θα γίνει κανονικότατα η ανάλογη μελέτη και θα εφαρμοστεί κατά γραμμα.

 

αν αυτός ο χώρος έχει χαμηλό ύψος τότε δεν θα είναι χώρος κύριας χρήσης και μπορεί και να μην μετρήσει στην δόμηση.

Αυτό το ξέρω, αλλά αν δεν είναι έχω δικαίωμα από το ΓΟΚ να βάλω εκεί τις μονάδες; Αυτό ρωτάω.

Έχω περιθώριο να δώσω ύψος και να έχω χώρο κύριας χρήσης. Αλλά νομιμοποιούμε να έχω εκεί τα κλιματιστικά;

Σας παραθέτω και ένα σκαρίφημα.

 

τόσα και τόσα διατηρητέα υπάρχουν άλλωστε στην Ελλάδα.

στα πιο πολλά πάντως που βλέπω βάζουν τις εξωτερικές μονάδες στην πίσω όψη στο ισόγειο.

Πίστεψέ με, το καθένα από αυτά έχει τις ιδιαιτερότητες του και δεν είναι εύκολο να εφαρμοστεί μία λύση πανάκια. Στο συγκεκριμένο, ο ακάλυπτος χώρος μου είναι περίπου 3,5*5μ και περικλείεται από πολυκατοικίες. Λειτουργεί περισσότερο σαν φωταγωγός παρά σαν ακάλυπτος. Συνεπώς, το θεωρώ μεγάλο λάθος να τοποθετήσω εκεί τις μονάδες και να εξάγουν όλη τη ζέστη και το θόρυβο σε αυτό το χώρο. Επιπλέον, είναι και αισθητικά και λειτουργικά ζημιογόνο για τον χρήστη του ισογείου. Το καλύτερο θα ήταν στο δώμα, αλλά αν το ΥΠΕΚΑ δεν το εγκρίνει, τι να κάνω;

post-49786-131887261803_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πίστεψέ με, το καθένα από αυτά έχει τις ιδιαιτερότητες του και δεν είναι εύκολο να εφαρμοστεί μία λύση πανάκια. Στο συγκεκριμένο, ο ακάλυπτος χώρος μου είναι περίπου 3,5*5μ και περικλείεται από πολυκατοικίες. Λειτουργεί περισσότερο σαν φωταγωγός παρά σαν ακάλυπτος. Συνεπώς, το θεωρώ μεγάλο λάθος να τοποθετήσω εκεί τις μονάδες και να εξάγουν όλη τη ζέστη και το θόρυβο σε αυτό το χώρο. Επιπλέον, είναι και αισθητικά και λειτουργικά ζημιογόνο για τον χρήστη του ισογείου.

 

Συμφωνώ 100% και κανονικά έτσι θα πρέπει να αντιμετωπιζεται κάθε κτήριο ιδιαίτερης αρχιτεκτονικής σημασίας. Ίσως όμως αυτή η επιχειρηματολογία να είναι και η λύση στο συγκεκριμένο θέμα.

Αν τα καταγράψεις σε μία τεχνική - αιτιολογική έκθεση και αιτιολογήσεις με κριτήρια αισθητικά και λειτουργικά, την ανάγκη το πατάρι σου να χρησιμεύει ως "μηχανολογικός όροφος" ( ο οποίος και αιτείσαι να μην μετράει στην δόμηση δεδομένου ότι είναι σαν πατάρι βοηθητικό και όχι χώρος κύριας χρήσης) μπορεί και να είναι αποδεκτό ως η μοναδική αποδεκτή λύση προκειμένου να διασφαλίστεί ένα αισθητικά άρτιο αποτέλεσμα (που είναι και το ζητούμενο υποτίθεται στην προκειμένη περίπτωση). Δυστυχώς δεν μπορώ να σου πω από προσωπικής εμπειρίας κάτι σίγουρο γιατί το έχουμε αντιμετωπίσει μόνο σε ειδικής χρήσης κτήριο όπου εκεί ήταν πιο ξεκάθαρα τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον υπάρχει επαρκής χώρος στο πατάρι και σύμφωνα με το σκαρίφημά σου όπου φαίνονται δυο πλευρές για εξαερισμό δεν θα έχεις πρόβλημα.

 

Δεν πρόκειται για μελέτη ακριβώς αλλά για εμπειρική προσέγγιση στην πρακτική αντιμετώπιση ανάλογων δύσκολων περιπτώσεων.

 

Θα σου πρότεινα να συμβουλευτείς τον συνεργάτη σου μηχανικό γι αυτά τα θέματα και να τον βάλεις από τώρα στην υπόθεση που έχεις.

 

Αυτό που ανέφερα, είναι ότι πρέπει ιδανικά αλλού να απορίπτει η εξωτερική μονάδα και από αλλού να εισάγει αέρα για να εξασφαλίσεις απρόσκοπτη λειτουργία.

Αν την βάλεις σ' έναν κλειστό χώρο χωρίς κατάλληλη μέριμνα ο απορριπτόμενος ζεστός αέρας (το καλοκαίρι) θα επιστρέφει κατά ένα μέρος του στην μονάδα και επίσης θα θερμάνει σταδιακά όλο το κείμενο χώρο προκαλώντας μειωμένη απόδοση μεγάλη κατανάλωση ρεύματος και διακοπή όπως είπα στις υψηλές θερμοκρασίες του καύσωνα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, νομίζω κατάλαβα.

Τι εννοείς δεν πρόκειται για μελέτη. Η μελέτη κλιματισμού δεν προβλέπει που θα τοποθετηθούν αυτά;

Φυσικά και θα συμβουλευτώ το μηχανολόγο που θα αναλάβει, απλά ήθελα να έχω λυμένο το θέμα του ΓΟΚ. Αν δηλαδή μπορώ κατά ΓΟΚ να τα τοποθετήσω εκεί. Επειδή το κτήριο είναι διατηρητέο δεν θα ήθελα να υπάρχει η παραμικρή παρατυπία.

Link to comment
Share on other sites

για το θέμα του ΓΟΚ

έχω να προσθέσω το εξής

στη θέση σου τον χώρο των κλιματιστικών εντός της στέγης

θα τον χαρακτήριζα ως ψευδοροφή και με ύψος κάτω των 2,00μ ωστε να μη θεωρηθεί βοηθητικός χώρος και να προσμετρηθεί στη δόμηση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.