Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τροπολογία για ρύθμιση οφειλών προς το ΕΤΑΑ σε δόσεις


nikmmech

Recommended Posts

Πάντως,

 

σήμερα 4/4 στο ΤΣΜΕΔΕ ... φυσικά ΔΕΝ έχουν πάρει εγκύκλιο οπότε μην περιμένετε πληροφόρηση από εκεί.

 

"Ίσως να πάρουμε μετά το Πάσχα" ήταν η απάντηση...

Link to comment
Share on other sites

Για τον τελευταίο ασφαλιστικό νόμο ο οποίος άλλαξε και πάλι (για 2η φορά μέσα στο 2010) τους όρους ευνοϊκού διακανονισμού εισφορών, ο οποίος έγινε ΦΕΚ 15/7/2010 (αν θυμάμαι καλά), το ΤΣΜΕΔΕ έλαβε εγκύκλιο 25/8/2010 (κοντά 1,5 μήνα μετά).

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε tpanag, ευχαριστώ.. Εννοώ όμως την περιβόητη πρόσφατη τροπολογία, που ξεκίνησε η συζήτηση, και που το ΤΣΜΕΔΕ την αγνοεί..

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα τι εννοείς και σου είπα τι έγινε το καλοκαίρι για να ξέρεις τι θα γίνει και πάλι. Αργούν πολύ να λάβουν εγκυκλίους. Εγώ έκανα αίτηση διακανονισμού 2/8 με τους παλιούς όρους, ενώ ήδη είχε δημοσιευθεί ο νέος νόμος από 15/7 και ήταν σε ισχύ, μόνο και μόνο γιατί δεν είχαν λάβει ακόμα την εγκύκλιο...

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικά αντανακλαστικά !!! Που να την περιμένεις τέτοια ταχύτητα!! Ευχαριστώ συνάδελφε!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τι νέο να υπάρχει... Δώρον άδωρον είναι όπως μεθοδεύεται. Το θέμα ήταν να γλυτώναμε και ποσοστό έστω των προσαυξήσεων. Εγώ προσωπικά δεν βλέπω να κάνω τίποτα έτσι κι αλλιώς (δεν πρόκειται να τους δώσω 2 χιλιάρικα προσαυξήσεις ούτε λέει και πολλά να μειωθεί απλά η δόση με "επιμήκύνση" σε 80 ή 120 δόσεις) καθώς πλέον "πάσχουμε και από τα λίγα". Θα συνεχίσω με την ισχύουσα ρύθμιση και όσο τα καταφέρω. Μετά "πιστόλι" αναγκαστικά. Αν και πιστεύω ότι επειδή τα πράγματα είναι βέβαιο ότι θα χειροτερεύουν συνεχώς, θα αναγκαστούν να δώσουν ακόμα καλύτερους όρους.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, όπως μου μεταφέρθηκε από υπάλληλο του ΤΣΜΕΔΕ, θα πρέπει να ανησυχούμε για τα αποθεματικά του ταμείου.....

Η συμμορία έχει βάλει στο μάτι 4.000.000.000 (4δις) των αποθεματικών του ταμείου μας.

Τα οποία θα πάνε στον ΚΕΑΔΑ (άπατο) του δημοσίου χρέους.

 

Φυσικά ΑΝ γίνει αυτό:

1) Θα είναι κανονικότατη απαλλοτρίωση χωρίς αποζημίωση (ΛΗΣΤΕΙΑ το λένε στο χωριό μου)

2) Πως μπορεί να το κάνει από τη στιγμή που το κράτος ΔΕ συνεισφέρει ούτε και τις εισφορές των συναδέλφων ΔΥ και ούτε χρηματοδοτεί από τον κρατικό προϋπολογισμό τις δαπάνες του ΤΣΜΕΔΕ??

 

ΑΝ γίνει αυτό.... φυσικά μετά ΜΗ περιμένετε σύνταξη.... ένα επίδομα μπορεί!!!

Κι αν γίνει αυτό ... εγώ προσωπικά θα σταματήσω να το πληρώνω και θα κάνω ιδιωτική ασφάλιση. Κι ας μη βάλω φάκελλο στη πολεοδομία... (γιατί θα μπαίνει τίποτα τότε???)

 

Κι αν υπάρχουν σκέψεις τέτοιες, τουλάχιστο να μας δώσει το μέρισμα μας το ΤΣΜΕΔΕ, πρίν το απαλλοτριώσουν οι ακατανόμαστοι!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.