Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πέρας εννέα μηνών από την πρωτοκόλληση της αίτησης


Recommended Posts

Γνωρίζει κανείς τι γίνεται και με ποια διαδικασία όταν μετά το πέρας εννέα μηνών από την πρωτοκόλληση αίτησης για οικοδομική άδεια, η άδεια δεν έχει εκδοθεί χωρίς ευθύνη του μηχανικού ή του ιδιοκτήτη αλλά από καθυστέρηση τρίτων.

Στην περίπτωσή μου, περιμένω ακόμα από το ΥΠΕΚΑ έγκριση για προσθήκη σε Διατηρητέο.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

κ πως σου δέχτηκαν την αίτηση αφού δεν υπήρχε η έγκριση? κανονικά δεν θα έπρεπε να την δεχτούν αφού πρόκειται για απαραίτητο στοιχείο συμφωνα με το ΑΡΘ3 ΠΔ8-7-93 "απαιτούμενα δικαιολογητικά για την χορήγηση ΟΑ"

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να συνεννοηθείς με τον αρμόδιο προϊστάμενο και να ζητήσεις μία εύλογη παράταση.

Αν καταλάβουν τι γίνεται λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα.

Σε δική μου περίπτωση το δέχτηκαν.

Link to comment
Share on other sites

@ jbosdas;284267

Δεν ξέρω σε τι αναφέρεσαι, η διαδικασία έχει γίνει νομότυπα.

 

 

@ilias;284271

Γνωρίζω ότι προβλέπεται από το νόμο κάτι τέτοιο. Την διαδικασία ακριβώς δε γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

δεν αναφέρομαι σε κάτι συγκεκριμένο... απλά αναρωτιέμαι.

Πως έγινε δεκτή η αιτηση αφού δεν υπήρχε η έγκριση?

Link to comment
Share on other sites

jbosdas μπερδεύεις τα υπουργεία.

 

Σε κτήριο διατηρητέο από το ΥΠΠΟ καταθέτεις φάκελο με την έγκριση.

Σε κτήριο διατηρητέο από το ΥΠΕΚΑ καταθέτεις φάκελο με μελέτη για έκδοση άδειας, γνωμοδοτεί η ΕΠΑΕ και υπηρεσιακά πηγαίνει ΥΠΕΚΑ για έγκριση.

 

 

Στο κύριο ερώτημα του Dummy: Ζητάς όταν επιστρέψει ο φακελος από το ΥΠΕΚΑ παράταση σύμφωνα με το άρθρο 5 του τρόπου έκδοσης αδειών λόγο υπαιτιότητας άλλων υπηρεσιών.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Γνωρίζεις μήπως αν απαιτείται εκ νέου κατάθεση αμοιβών γιατί κάτι τέτοια μου λένε στην πολεοδομία μας και θέλω να είμαι κατατοπισμένη.

Βρήκα το άρθρο.. από ότι αντιλαμβάνομαι θα πρέπει να κάνω αίτηση στην πολεοδομία και αυτή με τη σειρά της στο νομάρχη (δηλαδή στο δήμαρχο με τον Καλλικράτη..)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Γνωρίζεις μήπως αν απαιτείται εκ νέου κατάθεση αμοιβών γιατί κάτι τέτοια μου λένε στην πολεοδομία μας και θέλω να είμαι κατατοπισμένη.

Βρήκα το άρθρο.. από ότι αντιλαμβάνομαι θα πρέπει να κάνω αίτηση στην πολεοδομία και αυτή με τη σειρά της στο νομάρχη (δηλαδή στο δήμαρχο με τον Καλλικράτη..)

 

Άλλες αμοιβές φυσικά δεν χρειάζονται λογω της παράτασης.

Ορθά λες ότι την απόφαση Δημάρχου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.