Μετάβαση στο περιεχόμενο

Aυτοπεραίωση Μηχανικών


Recommended Posts

1) Ρυθμίσεις Η/Χ, 38%

2) Εκτιμήσεις χωρίς συντελεστή (δεν υπήρξε ποτέ) και συμπληρώνεις τα έσοδα από αυτές μόνο, στο 8ο από πάνω πεδίο (τελευταίο) του συγκεκριμένου υποπίνακα (έχει προβλεφθεί για αυτόν ακριβώς τον λόγο).

Αναφέρομαι στον πίνακα ΣΤ(στ) και στο πεδίο 340 για τις εκτιμήσεις, ο οποίος πίνακας θα πρέπει να συμπληρωθεί από όλους μας ανεξαρτήτως του αν κάνουμε ή όχι αυτοπεραίωση.

Η ερώτησή σου πάντως, δεν έχει νόημα αν όντως σκοπεύεις να κάνεις αυτοπεραίωση, γιατί σε τέτοια περίπτωση, τα έντυπα της φορολογικής σου δήλωσης τα υπογράφει υποχρεωτικά λογιστής (και άρα θα σου τα πει αυτός).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Kαι γιατί 38% και όχι 22% ? Μπορώ να θεωρήσω τις ρυθμίσεις Η/Χ "Χωροταξικές και ρυθμιστικές μελέτες ή Πολεοδομικές μελέτες" . . Μια τεχνική έκθεση δεν ήταν με την εύρεση της έκτασης γης για το περιβαλλοντικό ισοζύγιο και με την αναγραφή του χώρου που άλλαξε χρήση για τον υπολογισμό του προστίμου διατήρησης για την αποκατάσταση του περιβάλλοντος ?

'Οσο για τις εκτιμήσεις τι πιστεύετε πως ισχύει ?

Ο λογιστής θα βάλει τους συντελεστές όπως του πει ο κάθε μηχανικός , δεν είναι σε θέση να γνωρίζει ποια μελέτη πάει με τον "Χ" συντελεστή . Για αυτό και ακούω ο κάθε λογιστής να βάζει και άλλους συντελεστές . 'Οσο για τις εκτιμήσεις ακόμα και το ΤΕΕ ισχυρίζεται πως δεν υπάρχει κανένα επίσημο έγγραφο για τον καθορισμό του συντελεστή τους .

Link to comment
Share on other sites

Σχετικό με κτιριακό έργο δεν είναι η ρύθμιση του Η/Χ; Δε νομίζω ότι έχει καμία σχέση με χωροταξικές ή πολεοδομικές μελέτες (αυτές εξ'ορισμού έχουν "μαζικό" χαρακτήρα).

Αλλά και 22% να βάλεις δεν θα σου κάνει καμία διαφορά (δεν υπολογίζεται πουθενά). "Πληροφοριακό" απλά είναι αυτό το στοιχείο.

Για τις εκτιμήσεις, είναι ξεκάθαρο το θέμα, το έχω ψάξει και έχω ανεβάσει κάπου στα Downloads προ καιρού και απάντηση από το Υπ. Οικ. σε ερώτημά μου: δεν υπάρχει σχετικός συντελεστής. Πάντα πήγαιναν με "έσοδα-έξοδα" (όποιος έκανε κάτι διαφορετικό από αυτό, καλό θα ήταν να έκανε περαίωση).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.