Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κόστος/αμοιβή μελέτης Φ/Β εγκατάστασης


Recommended Posts

Οκ συμφωνώ. Αλλά για την περίπτωση που προανέφερα, των 5kWp το να θέλω μία αμοιβή της τάξης των 2000ευρω, ανταποκρίνομαι στις τιμές της αγοράς? Είναι πολλα? Είναι λίγα? Απλά δε γνωρίζω και απ'ότι ξέρω δεν υπάρχουν minimum αμοιβές μηχανικών για τέτοιες εγκαταστάσεις ( τουλάσχιστον απόσο γνωρίζω και έχω δει και στο site του ΤΕΕ).

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου επειδη περαν της μελετης κλπ μιλαμε και για εμποριο (ουσιαστικα εργολαβια με υλικα) δυσκολο να σου απαντησει καποιος με συγκεκριμενο ποσο.

Οπως σου απαντησα και πριν ειναι ποσοστιαια η αμοιβη σου επι του εργου.Θες να δουλεψεις με 10-20-30%?Διαλεξε και παρε.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Η αμοιβη σου παει ποσοστιαια στο μεγεθος του εργου.Αυτα παιζουν με τι περιθωριο κερδους θες να δουλεψεις.

 

τελικά όμως για κάποιον που υπογράφει μόνο ενα 100kW πόσο πρεπει να ζητήσει?

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς πόσο πουλάς την υπογραφή σου για μία μελέτη που δεν είναι δική σου? Πόσο κοστολογείς το ρίσκο που παίρνεις?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ απλά και μόνο για να διεκπεραιώσω ένα φάκελο 10 kW με υπογραφή συναδέλφου που ήταν από μακρινό νομό το ίδιο και η εταιρία παίρνω 350 ευρώ χωρίς να κάνω τίποτα. Αν έκανα χωροθέτηση μελέτη ενεργειακής απόδοσης κλπ θα έπαιρνα άλλα 150 ευρώ.

Από την άλλη νομίζω πως αν κάποιος συνεργάζεται με κάποια εταιρία σημασία δεν έχει το +- 50 ευρώ στην αμοιβή του αλλά το να πληρώνεται προχωρήσει δεν προχωρήσει η δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς πόσο πουλάς την υπογραφή σου για μία μελέτη που δεν είναι δική σου? Πόσο κοστολογείς το ρίσκο που παίρνεις?

 

στην τελική ανάλυση ναι, αλλά ποια η διαφορά του μελετητή που δεν πάει στο εργοτάξιο, με τον μηχανικό που διαβάζει μια μελέτη και την υπογράφει? και δεν αναφέρομαι στην ΥΔΕ αλλά στην υπογραφή της πρώτης μελέτης που πάει για ΔΕΗ. Εγώ ρωτάω για να είμαι μέσα στην αγορά, γιατί όπως είπε και ένας συνάδελφος πιο πανω ο χειρότερος εχθρος μας είναι ο τσαμπατζής.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.