Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοποθέτηση φωτοβολταϊκών σε κεκλιμένη στέγη


kusta80

Recommended Posts

Λοιπον εχω μια εγκατασταση με 39 πανελ και 3 ινβερτερ.

Τα 24 ειναι σε νοτια στεγη και τα αλλα 15 στη βορεια πλευρα της(επεμενε ο πελατης).

Η κλιση της στεγης και στους 2 προσανατολισμους ειναι περιπου 10-11 μοιρες.

Πως πιστευετε οτι ειναι η καλυτερη συνδεσμολογια κατα τη γνωμη σας μιας και πρωτη φορα μου τυχαινει τετοια περιπτωση!

 

Παρατήρηση: Χρησιμοποιείστε σωστή ορθογραφία και τόνους, τόσο στους τίτλους των θεμάτων όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, terry

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 49
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σωστα λαθος μου που δεν ανεφερα τιποτα.Συγνωμη.

Εχουμε 39 πανελ aleo των 185 βατ.Συνολο 7.22 Kwp.Τα πανελ ειναι μικρα σε βατ γιατι οι διαστασεις του συγκεκριμενου μοντελου με βολεψαν περισσοτερο στο σχημα της στεγης.

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστω πολυ....Δεν ξερω βεβαια τη διαθεσιμοτητα του συγκεκριμενου ινβερτερ αλλα θα τη δουμε και αυτην....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχω μια εγκατασταση με 39 πανελ και 3 ινβερτερ.

Τα 24 ειναι σε νοτια στεγη και τα αλλα 15 στη βορεια πλευρα της(επεμενε ο πελατης).

Η κλιση της στεγης και στους 2 προσανατολισμους ειναι περιπου 10-11 μοιρες.

Πως πιστευετε οτι ειναι η καλυτερη συνδεσμολογια κατα τη γνωμη σας μιας και πρωτη φορα μου τυχαινει τετοια περιπτωση!

 

Ο πελάτης επέμενε. Μου έχει τύχει και μένα. Το θέμα είναι τι ποσοστό απωλειών προβλέπεις στα πάνελ που έχουν βόρειο προσανατολισμό με κλίση 10 μοίρες; Στην ουσία είναι σα να έχεις αρνητική κλίση -10 μοίρες! μπορείς να υπολογίσεις πόσο θα σου παράγουν σε σχέση με την "ιδανική κατάσταση" του νοτίου προσανατολισμού και 30 μοίρες κλίση; (περίπου για την Ελλάδα).

 

Και μάλιστα, βλέποντας και τις απαντήσεις πιο κάτω, παρατηρώ ότι μάλλον δεν τίθεται θέμα με τον inverter να διαχειριστεί μια τέτοια κατάσταση. Για παράδειγμα δεν υπάρχει περίπτωση αυτή η μεγάλη διαφορά στο ρεύμα που θα παράγουν τα δύο string να δημιουργήσει πρόβλημα στον inverter? ή πρόβλημα στη ΔΕΗ?

 

Θα παρακαλούσα για μια βοήθεια και εγώ σε αυτό το κομμάτι γιατί θέλω να βρω λύση αλλά φοβάμαι μην κάνω κάποιο μοιραίο σφάλμα στους υπολογισμούς.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μια λύση θα μπορούσε να είναι ένας ΙNVERTER της SOLAREDGE.

Η΄ μια άλλη να πας σε microinverter.

Πιστεύω ότι θα είχες πολύ καλύτερα αποτελέσματα από έναν 3Φ INVERTER με 2 mpp tracker.

 

 

[**********************]

Διεγράφη εκτός θέματος σχόλιο.

AlexisPap

Link to comment
Share on other sites

Οι απωλειες που υπολογισα σε σχεση με την νοτια πλευρα της ιδιας κλισης ειναι περιπου αν θυμαμαι καλα στο 20%.Το εξηγησα στον πελατη και δεν ειχε προβλημα αρκει να αυξανε τον τζιρο του.Δεν τον ενοχλουσε που η αποσβεση πηγαινε κανα 2 χρονια πιο πισω.

Οσον αφορα τη λυση προσανατολιζομαι στον 3Φ με 2 Mpp.Το σκεφτομουν εξαρχης αλλα δεν γνωριζω τη διαθεσιμοτητα του συγκεκριμενου ινβερτερ.Απο βδομαδα θα μαθω που θα γινουν οι παραγγελιες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.