Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοποθέτηση φωτοβολταϊκών σε κεκλιμένη στέγη


kusta80

Recommended Posts

α) Δεν το έχω σε κανέναν που ρωτάει. Μόνο σε όποιον παραπληροφορεί χωρίς να ξέρει κάτι καθόλου. Αυτό προκαλεί κίνδυνο να το διαβάσει κάποιος και να το μεταφέρει στην πράξη και το πολεμώ με κάθε τρόπο. Δεν αφήνω την ασχετοσύνη να εκφραστεί, αυτό είναι αλήθεια.

 

β) Τί μου κάνεις; Παρατήρηση; Πόσα 'χα' να γράψω; Για τα SOLYNDRA εννοείς ....; Που προφανώς δεν ξέρεις τί είναι η nanosolar όσο αφορά αυτό που είχα παραθέσει και το θεωρούσες αναχρονικό; Όποιος ξέρει από ΦΒ και δεν τα ακολουθεί σαν μόδα καταλαβαίνει. Για κάποιους σαν εσένα πήγε ο Obama στο εργοστάσιο ... μαύρη διαφήμιση, κλειστά συμβόλαια μη αποκάλυψης αποδόσεων σε μεγάλα έργα κλπ. Τί να εξηγήσω...είναι για κατ ιδίαν αυτά σε βάθος.

 

γ) Τα αποτελέσματα στην πράξη; Μα από αυτά που γράφεις φαίνεται ότι δεν έχεις έργο και γράφεις κάτι που έχεις ακούσει. Ή κάνεις κακοτεχνίες έστω. Εμένα τουλάχιστον δε με ξεγελάς, άλλους μπορεί.

 

Όσο θέλω να βοηθήσω κάποιον που ρωτάει με ενδιαφέρον (όπως διαβάζω προσωπικά απαντήσεις άλλων θεμάτων) άλλο τόσο θέλω να 'θάψω' άσχετους ή άσχετες γνώμες. Μία τεκμηριωμένη άποψη επηρεάζει 3 ενώ μία πρόχειρη επηρεάζει 11 λέει ο κανόνας της διαφήμισης. Εκτός από τους 3 αξίζουν κι οι 11 λοιπόν. Αλαζόνας άρα σημαίνει κάτι άλλο. Δεν αιτιολογείς πάντως γιατί αυτόν τον inverter κι αφού το φτάνεις μακρυά πρέπει να το κάνεις. Έχεις έστω 1 έτους αποτελέσματα από έργα σου;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 49
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα aleo τα 185 βατ το μοντελο S_24 ειναι οπως εγραψα 1,35Χ1.Βρες μου εσυ τετοιες διαστασεις με 240 βατ οπως λες και θα σε παραδεχτω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι υπάρχει (απο μνήμης το λέω) άλλο πανέλο σε αυτή την διασταση με παραπάνω ισχύ. Εϊναι ένα πάνελ το οποίο αν σου βγαίνει καλύτερα η χωροθέτηση το παίζεις.

το efficinecy του είναι χαμηλότερο απο του Sanyo αλλά και άλλα της αγοράς αλλά αυτή είνια μια πανηλίθια μονάδα μέτρησης την οποία επικοινωνούν αρκετές εταιρίες με λάθος τρόπο στον πελάτη και μετά άντε να τους εξηγήσεις και να το καταλάβουν.

 

Σχετικά με τα solaredge πιστευω ότι είναι ένας πολύ καλός Inverter αλλά για περιπτώσει που έχεις αρκετές μερικές σκιάσεις, εκεί λειπόν που ένας std string inverter θα έδινε αρκετές απώλειες με τα Power boxes το σώζεις το θέμα (In theory)

Δεν είναι ο SE Αγ. Παντελεήμονας κουτσοί στραβοί όλοι εκεί:D

Χάθηκε και ο φίλος με τα solyndra να μας πεί για το πόσο θεικά είναι.

Link to comment
Share on other sites

Τα aleo τα 185 βατ το μοντελο S_24 ειναι οπως εγραψα 1,35Χ1.Βρες μου εσυ τετοιες διαστασεις με 240 βατ οπως λες και θα σε παραδεχτω.
Αν υπήρχε τέτοιο πάνελ, θα είχε απόδοση κοντά στο 18%, οπότε δεν θα χρησιμοποιούσαμε άλλο;
Link to comment
Share on other sites

@jsk : ας ξαναμπεί ο διαφημιστής και του χω φυλλάξει κάτι π.μ. ωραιότατα

@kusta80 : εννοείται ότι υπάρχουν πάνελ με 240W σ αυτήν την επιφάνεια (όχι διαστάσεις αλλά από efficiency έχουν τόσο) . Το συγκεκριμένο πρόσεχε μην την πατήσεις και περιμένεις χρόνια και ζαμάνια να σου ρθει. Στείλε πμ ό,τι απορία πιο συγκεκριμένη έχεις που δε γράφεται public

@ tsx : σ ευχαριστώ καρντάσι, ακολούθα και δε θα βγεις χαμένος όπως κανείς δε βγήκε ως τώρα....ο τρόπος μου είναι ευγενικός εκεί που αρμόζει να είναι πάντα

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω pv-t-solar.Σε αυτες τις διαστασεις ποιο πανελ βγαζει παραπανω βατ?Απο τιμες τι παιζει ομως σε σχεση με aleo?

Link to comment
Share on other sites

SANYO, SUNPOWER . Σε τιμές ίσως θα ήταν καλύτερα πμ αλλά χοντρικά σου λέω για 2,25E/W και 1,95E/W αντίστοιχα. Αλλά δεν έχουν καμία σχέση με τα ALEO....αξίζουν με το παραπάνω τη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι υπάρχει (απο μνήμης το λέω) άλλο πανέλο σε αυτή την διασταση με παραπάνω ισχύ. Εϊναι ένα πάνελ το οποίο αν σου βγαίνει καλύτερα η χωροθέτηση το παίζεις.

το efficinecy του είναι χαμηλότερο απο του Sanyo αλλά και άλλα της αγοράς αλλά αυτή είνια μια πανηλίθια μονάδα μέτρησης την οποία επικοινωνούν αρκετές εταιρίες με λάθος τρόπο στον πελάτη και μετά άντε να τους εξηγήσεις και να το καταλάβουν.

 

Σχετικά με τα solaredge πιστευω ότι είναι ένας πολύ καλός Inverter αλλά για περιπτώσει που έχεις αρκετές μερικές σκιάσεις, εκεί λειπόν που ένας std string inverter θα έδινε αρκετές απώλειες με τα Power boxes το σώζεις το θέμα (In theory)

Δεν είναι ο SE Αγ. Παντελεήμονας κουτσοί στραβοί όλοι εκεί:D

Χάθηκε και ο φίλος με τα solyndra να μας πεί για το πόσο θεικά είναι.

 

Γιατί πρέπει να έχεις σκιάσεις, για να βάλεις έναν όχι std string inverter?

Να σας πω ένα πολύ σημαντικό πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε εμείς εδώ στην εξοχή...

Πρέπει κάθε 2-3 ημέρες να πλένουμε τα panel από τις κουτσουλιές!!

Μιλάμε για πολύ χέσιμο, και να σκεφτείς ότι δεν έχουν έρθει ακόμα και τα χελιδόνια...

Από τα 42-44 panel που έχει ένα δεκάρι τουλάχιστον 6-10 είναι κάθε 2-3 μέρες λερωμένα.

Και φυσικά δεν είναι εύκολο να τα πλένεις τόσο συχνά.

Παίζει κάποια άλλη λύση που δεν έχω σκεφτεί?

 

 

Έξω τα ΧΥΤΑ-ΜΑΤ από την Κερατέα!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

@petsis έχεις υπολογίσει τις απώλειες απο τις κουτσουλίες βάση τηλεμετρίας?

δεν νομίζω ότι πρέπει να είμαστε με τα σφουγγάρια πάνω απο τα πάνελ, υπερβολή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.