Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή inverter (προσανατολισμός Ανατολή - Δύση)


d_nodas

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για να προλάβω πιθανόν λάθος σου...στο 1ο MPPT εφόσον παραλληλίσεις στον πίνακα, συνέχισε με 2 ζεύγη ως τον inverter (4 καλώδια) , επειδή θα κάψεις την ασφάλεια του inverter διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε,το χω υποψιν μου αυτο.

 

επισης αν καποιος εχει χρησιμοποιησει solar fabrik inverter αν μπορει ας επικοινωνησει μαζι στο mail μου [email protected]

 

σας ευχαριστω για τις απαντησεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλισπερα συναδελφοι εχουμε 1 θεμα και σε δικια μας στεγη πολλα πανελς σε νοτιοανατολικο κ καποια σε νοτιο γνωριζετε κατι για τον solaredge που προσφερει το box με το να παρακαμπτει οποιο panel δεν παραγει?

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν πληροφορίες στην σελίδα της εταιρίας καθώς και θέμα εδώ στο μηχανικός για τον solar edge.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι γεια σας.

Καθ ότι νέος στις μελέτες θα ήθελα την βοήθειά σας. Έχω μια μελέτη για ένα δώμα το οποίο είναι σχήματος παραλληλόγραμμου

και έχει αζιμούθιο περίπου 45 μοίρες νοτιοδυτικά. Σ αυτό το δώμα μπορώ να χωρέσω 8kW με προσανατολισμό καθαρά νότιο

ή 10kW με προσανατολισμό ίδιο με του κτηρίου (δλδ 45 νοτιοδητικά) εκμεταλλευόμενος καλύτερα το χώρο.

Οι παραγωγές που υπολόγισα για 8kW νότιο προσ. ήταν 12.09 MWh/year. ενώ για 45' 10.87 MWh/year. (-10%)

Αντίστοιχα για τα 10kW νότιο προσανατολισμό 14.91 MWh/year ενώ για 45' 14.24 MWh/year. (-4%) !!

Επίσης η απόσβεση της επένδυσης υπολόγισα ότι γίνεται περίπου (με κάποιους μήνες διαφορά) και για τις δύο επιλογές μου.

Γενικά είχα ως απαράβατο κανόνα την τοποθέτηση των πάνελ πάντα ακριβώς νότια αλλά αυτοί οι υπολογισμοί με έβαλαν σε σκέψεις.

Οι ερωτήσεις που μπαίνουν είναι :

1) Είναι αποδεκτό να μην τοποθετείς πάνελ με νότιο προσανατολισμό ενώ μπορείς, έστω και με μικρότερη εγκ. ισχύ ??

2) Με βάση ότι η απόσβεση γίνεται σχεδόν το ίδιο γρήγορα μπορώ να προτείνω στον πελάτη να επενδύσει για 10kW με προσανατολισμό 45' ή όποιος το βλέπει θα βάζει τα γέλια και ο πελάτης θα με κυνηγάει?

 

Οι υπολογισμοί έγιναν με το pvsyst και με πάνελ Yingli 235Wpx34 για το 8αρι και 235x42 για το 10αρι στην περιοχή της Πάτρας.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά ..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.