Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενίσχυση φέρουσας τοιχοποιίας και διάνοιξη παραθύρων


 

Recommended Posts

Λίγες είναι οι κατασκευές εκείνες που έχουν προβλήματα σήμερα?

 

- Λίγες είναι οι σύγχρονες κατασκευές που παρουσιάζουν σύντομα προβλήματα;

- Λίγες είναι οι παλιές κατασκευές που δεν παρουσιάζουν προβλήματα;

 

Αυτό μοιάζει με την κολοκυθιά, γιαυτό και η αναφορά μου στο προηγούμενο μήνυμα...

 

Δηλαδή φίλε λαέ, όπως για ασχοληθεί κανείς με μπετά πρέπει να έχει πάρει μια μυρωδιά από Leonard, όπως δεν μπορείς να κάνεις σιδηρά αν δεν ξέρεις τί είναι η βίδα και το ηλεκτρόδιο, όπως δεν βγάζεις κανένα νόημα με τα γεωτεχνικά αν δεν έχεις εμπειρία, έτσι και με την τοιχοποιία. Ειδικά για την λιθοδομή, αλλά να μην βγούμε εκτός θέματος, εδώ έχουμε τσιμενόλιθους...

 

Λοιπόν, δεν θα ρωτήσουμε τον "πετρά", τον μάστορα τέλος πάντων, υποτίθεται ότι διαθέτουμε εμείς την εμπειρία και την κρίση πάνω στα θέματα αυτά. Την διαθέτουμε;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Μήπως θα σου έρθει φθηνότερα να το γκρεμίσεις και να το σηκώσεις με μεταλλικά στοιχεία;

Γιατι βρε; :lol:

Δεν γλυτώνω τα χτισίματα;

Όταν λες τσιμεντόλιθα, εννοείς τους τσιμεντόλιθους όπως στη φωτογραφία;

Ναι. Ειμαι απο χωριο! :lol:

Για τα ανοίγματα μπορεί να γίνει συνδυασμός από κάποια μεταλλική διτομη πχ UPN και μανδύα.

Τι εννοεις ακριβως;

Πάντως gunite σε τσιμεντόλιθο δεν έχω εφαρμόσει, δεν έχει τύχει. προφανώς εκεί τα βλήτρα (εάν μπουν) θα πρέπει να είναι διαμπερή ώστε να πιάσει ο μέσα μανδύας με τον έξω.

Μα δεν μιλώ για gunite...

Για έγχυτο σκυρόδεμα μιλώ, όπως προτείνεται στην βιβλιογραφια και νομιζω πως θα λειτουργησει πολυ καλα, λόγω της πορωδους φυσρη των τσιμεντολιθων.

Βλητρα δεν θα βαλω, αλλά θα κανω τα "μαξιλαρια", δηλ, οπες στα λιθοσωματα, οπλισμό και σκυροδετηση μαζι με τον μανδυα.

Αυτοφερόμενη στέγη εννοείς ότι στηρίζεται στην αποθήκη απευθείας, λογικά μέσω του περιμετρικού σενάζ;

Μόνωση έχει; εφόσον θα γίνει κατοικία;

Ναι, ναι, ναι...

Με 15εκ μανδυα, τα πραγματα θα ειναι πολυ καλυτερα.

Μονωση δεν εχει αλλα φυσικα θα μπει.

Θα έλεγα να μην είμαστε υπερβολικοί... Έχουμε μία κατασκευή που δεν υπακούει σε κανέναν κανονισμό, μία κατασκευή που κάποτε (ίσως ακόμη; ) φτιαχνόταν με μία τεχνική έκθεση μηχανικού (χωρίς στατική μελέτη). Αν η κατασκευή είχε γίνει από τότε με ανοίγματα, τι θα λέγαμε σήμερα;

Δηλ εσυ, τι προτεινεις; Ν κανω τα ανοιγματα, να κοψω οπου με βολευει οριζοντια και κατακορυφα σεναζ και ολα καλα;

Αντιδρας αλλα δεν προτεινεις κατι...

 

Να σημειωθει οτι η αποθηκη αυτη εχει αντεξει τονους σιταρι!

 

Επίσης, επειδη καποιος το ρωτησε, εχει πετρινα θεμελια. Ρωγμες ουτε για δειγμα...

Link to comment
Share on other sites

το σημαντικότερο ίσως είναι αν μπορείς να εφαρμόσεις τους περιορισμούς που αναφέρει ο πουέμπλο, εννοώ τους περιορισμούς των ανοιγμάτων...

η στέγη είναι σε καλή κατάσταση ώστε να λειτουργεί ως διάφραγμα και για τους φέροντες τοίχους?αν ναι είναι και αυτό ένα συν.

η καθαίρεση των τσιμεντόλιθων θα γίνει με κόφτη ή χειρονακτική κατεδάφιση?

πρόκεται να καθαιρέσεις κάποιο οριζόντιο (για διάνοιξη πόρτας) ή κατακόρυφο σενάζ? αν ναι, ιδιαίτερα στο κατακόρυφο, μπορείς να το επανακατασκευάσεις με το λαμπά του καινούριου ανοίγματος? θα ήταν αρκετά σημαντικό.

τώρα την τοιχοποιία σου είτε με μανδύες είτε με έγχυτο θα την ενισχύσεις και προφανώς και με υποσκαφή των θεμελίων μπορείς να κατασκευάσες χαλινούς και να ενισχύσεις, αυτά προφανώς τα γνωρίζεις.

θερμομόνωση μάλλον εξωτερική ε?

σε γενικές γραμμές αν τηρηθούν τα ανωτέρω δεν μπορεί κάποιος να πει ότι δεν έκανες ότι περνάει από το χέρι σου!!!η μόνη μου επιφύλαξη είναι το τσιμεντόλιθο που το θεωρώ παλιουλικό... τί ζώνη σεισμικής επικινδυνότητας είσαι?

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες κατακορυφα σεναζ εννοεις υποστυλωματα μονο,χωρις να συνδεονται με δοκαρια?

Εχει δηλαδη ανα καποια μετρα υποστυλωματα και ενδιαμεσα γεμιζει τον τοιχο με τσιμεντοπλιθα?κλασσικη κατασκευη αποθηκης-μαντριου?

Link to comment
Share on other sites

Αντιδρας αλλα δεν προτεινεις κατι...

 

Υποθέτω ότι η αποθήκη θα παραμείνει αποθήκη....

 

Ανοίγματα κανονικά με δίσκο, καθαίρεση μέχρι το σενάζ (υποστύλωση εννοείται των ζευκτών που πατάνε σε αυτή την θέση), τοποθέτηση καλού πρεκιού και αναδόμηση της τοιχοποίας μέχρι το σενάζ...

Link to comment
Share on other sites

η στέγη είναι σε καλή κατάσταση ώστε να λειτουργεί ως διάφραγμα και για τους φέροντες τοίχους?αν ναι είναι και αυτό ένα συν.

Ειναι στεγη 50ετιας η οποια θα αλλαχθει.

η καθαίρεση των τσιμεντόλιθων θα γίνει με κόφτη ή χειρονακτική κατεδάφιση?
Πας μακρια... Εγω θελω με κοφτη....
πρόκεται να καθαιρέσεις κάποιο οριζόντιο (για διάνοιξη πόρτας) ή κατακόρυφο σενάζ? αν ναι, ιδιαίτερα στο κατακόρυφο, μπορείς να το επανακατασκευάσεις με το λαμπά του καινούριου ανοίγματος? θα ήταν αρκετά σημαντικό.
Και κατακόρυφο και οριζοντιο. Δεν θελω να κανω νεα σεναζ αλλά να "αγκαλιάσω" τα νεα ανοιγματα με τον μανδυα.
τώρα την τοιχοποιία σου είτε με μανδύες είτε με έγχυτο θα την ενισχύσεις και προφανώς και με υποσκαφή των θεμελίων μπορείς να κατασκευάσες χαλινούς και να ενισχύσεις, αυτά προφανώς τα γνωρίζεις.

θερμομόνωση μάλλον εξωτερική ε?

Yes man!
τί ζώνη σεισμικής επικινδυνότητας είσαι?

Eιμαι σε ζωνη II...

Βασικα, δεν θεωρω επιφοβο το ολο θεμα, αλλα δεν θελω να παω και στα γκαβα... Αν κοψω 2 σεναζ, στο +1 και στο +2, και κάνω τελάρο απο μπετο γυρω απο το ανογμα, ταυτοχρονα με τον μανδυα, οι δυναμεις μεταφέρονται μια χαρα...

Υποθέτω ότι η αποθήκη θα παραμείνει αποθήκη....

Ανοίγματα κανονικά με δίσκο, καθαίρεση μέχρι το σενάζ (υποστύλωση εννοείται των ζευκτών που πατάνε σε αυτή την θέση), τοποθέτηση καλού πρεκιού και αναδόμηση της τοιχοποίας μέχρι το σενάζ...

Δεν με προσεχεις Αλεξιε και θα σε βαλω τιμωρια! :lol:

Κατοικια θα γινει και εχει 3 οριζοντια σεναζ στο +1, +2 και στο +3.

Οταν λες κατακορυφα σεναζ εννοεις υποστυλωματα μονο,χωρις να συνδεονται με δοκαρια?

Εχει δηλαδη ανα καποια μετρα υποστυλωματα και ενδιαμεσα γεμιζει τον τοιχο με τσιμεντοπλιθα?κλασσικη κατασκευη αποθηκης-μαντριου?

Δεν ειναι υποστυλωματα... Ειναι κατακορυφα σεναζ!

Αντε, πες ειναι στυλοι 25/25 οι οποιοι συνδεονται με τα οριζοντια σεναζ.

Link to comment
Share on other sites

Αφού θα γίνει κατοικία θα έχει αλλαγή χρήσης, εσωτερικές διαρρυθμίσεις και απαίτηση για στατική μελέτη, σωστά; Δεν ξέρω κανέναν κανονισμό που να προβλέπει τοιχοποιία από τσιμεντόλιθους ή μανδύες...

 

Όσο για το πρακτικό, πάλι το ίδιο θα κάνεις, αλλά θα φροντίσεις οι εσωτερικοί τοίχοι να είναι και αυτοί φέροντες (για τον σεισμό) και να έχουν καλή σύνδεση με τους περιμετρικούς και την στέγη.

Link to comment
Share on other sites

Θα γράψω προτάσεις βασισμένες στα ανωτέρω. Το να κάνω συνεχόμενες παραθέσεις σε κουράζει πολύ και δεν μπορώ να διαβάσω.

- Όταν έγραφες Saltapida μανδύα νόμιζα ότι εννοούσες εκτοξευόμενο σκυρόδεμα. Επομένως ενοούσα ότι εκτ. σκυρόδεμα δεν έχω εφαρμόσει για να ενισχύσω τοιχοποιία από τσιμεντόλιθο (και δεν ξέρω αν γίνεται). Άρα προκειμένου να γίνει διπλός μανδύας μέσα έξω, λογικά πιο φθηνό θα είναι η καθαίρεση και το σήκωμα μεταλλικού.

- Το να σιδερώσεις, καλουπώσεις και να σκυροδετήσεις μου φαίνεται πολύ κακό για το τίποτα. Άσε που φοβάμαι την ανατροπή από τη πίεση του σκυροδέματος.

- Να κατασκευάσεις τελάρο από σκυρόδεμα γύρω από τα ανοίγματα το βλέπω πιο ακριβό από το να το κατασκευάσεις με μεταλλικό.

Μην ξεχνάμε ότι εδώ είναι forum απόψεων. Δεν μπορούμε να σου πούμε τυφλά κάνε 1-2-3 βήματα χωρίς να κρατάμε κάποια εφεδρεία ασφαλείας στις απόψεις μας. Την εικόνα, τις τελικές απαιτήσεις του πελάτη και τις προδιαγραφές τα γνωρίζεις και τις ορίζεις εσύ.

Φιλικά

 

Saltapidas... πως το σκέφτηκες; αθλητής τριπλούν;

Link to comment
Share on other sites

Kαλα, σίγουρα τις γνωρίζω μονο εγω και σαφως δεν θελω τυφλα βηματα ΄ετοιμη τροφη. Τουλαχιστον αυτο το εχω αποδειξει εδω μεσα.

 

Απλα ηθελα αυτες την ουσια των αποψεων που εχουν ακουστει.

Πάντως στον ΚΑΝΕΠΕ προβλεπεται ο μονος μανδυας εγχυτου σκυροδεματος για ενίσχυση.

 

ΥΓ Το saltapidas είναι αθλητης...διπλούν! Όταν μεγαλώσω, θα γινω εις τριπλουν, αλλα τότε θα με λενε πλέον altosaltapida!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα το πηγαινα σε επιπεδο κοστους.

 

Αν βαλλεις εγχυτο θες περιπου 10κμ=2500Ε

Βαλλες και καθαιρεσεις κτλ..

 

Σου βρισκω συνεργειο να στο κανει με 4000Ε απο την αρχη μαζι με τα σεναζ..

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.