Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποτελέσματα "πειράματος" με κονβέκτορς (θερμοπομπούς)


ΟΩΝ

Recommended Posts

Στο αντίστοιχο περσινό διάστημα, είχα πληρώσει για ρεύμα, περίπου €140.

 

καλημέρα

μήπως κάνεις λάθος?

τα 140 μήπως ήταν για 2 μήνες? και ο εκκαθαριστικός μετά περίπου άλλα τόσα?

 

anyway

έχω την εντύπωση πως το inverter που ανέφερες αρχικά

ίσως είναι πιο οικονομικό...

αν τυχόν πειραματιστείς και με αυτό κράτα μας ενήμερους...

μέχρι του χρόνου βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 42
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να ρωτήσω και εγώ κάτι; Τα σώματα πως τα διάλεξες; Με το μάτι; Ρώτησες τον πωλητή πλυντηρίων στο Ράδιο Μαρκτ να σου πει;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

stayro, πράγματι δεν είχα κάποια προδιαγραφή για την αγορά μου. Απλά πήγα στο Praktiker, δεν ρώτησα κανέναν, και πήρα το απολύτως φθηνότερο κονβέκτορα που βρήκα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε gp1 αυτό το ονομάζεις εσύ πείραμα; Δηλαδή πήρες θερμοπομπούς της συμφοράς (βλ. Praktiker) με το μάτι, έβαλες από έναν σε κάθε δωμάτιο και καθάρισες; Δεν έχεις τεχνική μελέτη, είμαι σίγουρος ότι ούτε που ρώτησες για τεχνικές προδιαγραφές των θερμοπομπών (π.χ. έχουν ηλεκτρονικό θερμοστάτη;), δεν συνυπολογίστηκαν οι απώλειες που έχει το σπίτι, δεν ξέρεις εάν το ποσό της ΔΕΗ που πλήρωσες είναι διμηνία ή όχι, δεν αφαιρείς τα πάγια (δημοτικά τέλη, ΕΡΤ, κλπ.) και αυτό λέγεται πείραμα; Δηλαδή ρε φίλε, έτσι από περιέργεια, στο σαλόνι που έβαλες ένα θερμοπομπό 2000W πόσα τετραγωνικά είναι; Ποιό είναι το ύψος του ταβανιού; Έχεις διπλά τζάμια και κουφώματα αλουμινίου;

 

Αυτή η νοοτροπία που έχει επικρατήσει, μπαίνω στο Praktiker, αγοράζω ό,τι κινέζικο β-γ διαλογής, χωρίς καμία εξειδικευμένη πληροφορία(γιατί τί να κάνουμε ο πωλητής δεν ξέρει ο άνθρωπος), χωρίς κανένα service μετά την αγορά.... κλπ είναι τρέλα! Η πλάκα είναι ότι ο στόχος σου ήτανε να κάνεις οικονομία ... Πάρε τώρα inverter (με το μάτι) δώσε κανένα 1.000€, ίσως και παραπάνω, το ένα και ενημέρωσε για το πείραμα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εμ gp1 εσύ δεν έκανες πείραμα με τους κονβεκτορς. Πείραμα πόσα έξοδα μαζεμένα αντέχει η τσέπη σου έκανες. Πριν τα βάλεις σε αποθήκη για να βάλεις inverter, μίλα με κανένα ειδικό μήπως μπορείς να κάνεις κάτι με αυτά. Αν δεν έχουν όμως θερμοστάτη...

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε παιδιά, μη βαράτε...

Θα αναζητήσω κάποιον Μηχανολόγο για να κάνει ενεργειακή επιθεώρηση και ολοκληρωμένη μελέτη για το τι πρέπει να κάνω...

Ελπίζω να μην μού ζητήσει πολλά...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μιλάς σωστά.

Για μένα η σωστή σειρά έχει ως εξής.

Πρώτα μελετητής/εν. επιθεωρητής και μετά με τα στοιχεία στα χέρια πας για προσφορές.

Τις οποίες καλό είναι να τις δει κι αυτός.

Επίσης αν θες ενημέρωσε μας για τις εξελίξεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Παιδιά, το "πείραμα" συνεχίζεται... Εξακολουθώ να χρησιμοποιώ κονβέκτορς no-name, κινέζικα της πλάκας... Δεν πήρα "καλά" και επώνυμα, γιατί μου ζήταγαν €110 ως €180 το κομμάτι...

Έχουμε και λέμε λοιπόν:

20/11/2009 - 23/03/2009: Διάστημα που δεν χρησιμοποιούσα κονβέκτορς: ΔΕΗ: €34/μήνα

22/11/2010 - 21/03/2010: Χρονιά πρώτης χρήσης κονβέκτορς: ΔΕΗ: €157/μήνα

21/11/2011 - 12/01/2012: Χρονιά δεύτερης χρήσης κονβέκτορς: ΔΕΗ: €197/μήνα

 

Αν σταθούμε στο τελευταίο νούμερο, και αφαιρέσουμε την αξία του ρεύματος για όλες τις άλλες χρήσεις πλην θέρμανσης, τότε μιλάμε για κάτι σαν €150/μήνα για θέρμανση.

Και μιλάμε για 3 κονβέκτορς αναμμένα όλη νύχτα, και άλλο 1 (του σαλονιού) αναμμένο όλη μέρα.... Δεν είναι άσχημα...

Ως σύγκριση, να πούμε ότι για χρήση καλοριφέρ κεντρικής θέρμανσης, απαιτούνται περίπου €2/h για ένα διαμέρισμα. Άρα τα €150 αντιστοιχούν σε λειτουργία περίπου 2.5h την ημέρα.... που είναι λίγο...

 

Νομίζω λοιπόν ότι όσο αυξάνει η τιμή του πετρελαίου, τόσο αρχίζει να συμφέρει η χρήση ηλεκτρισμού για τη θέρμανση... Και μιλάμε για φτηνά κονβέκτορς, των €30 το καθένα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.