Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΕΚ - ΜΕΕΠ (εγγραφή, δικαιολογητικά και όχι μόνο)


Nick D.

Recommended Posts

Παιδιά συγγνώμη αν επαναλαμβάνεται η ερωτησή μου αλλα δεν έχω βγάλει ακόμη άκρη για τα ελάχιστα όρια προυπολογισμού έργων για να πάω απευθείας σε ΜΕΚ Β'. Σε ένα τηλέφωνο που έκανα ρωτούσαν μεταξύ τους για τα όρια και τελικά καταλήξανε στα 180.000€ και για τα δημόσια αλλά και για τα ιδιωτικά.

Δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοούσανε με το αν είναι επίβλεψη ή κατασκευή.

Κάτι τελευταίο.Στα δικαιολογητικά για ΜΕΚ Β' αν πας βεβαίωση για δημόσιο έργο από την αρμόδια δημόσια υπηρεσία χρειάζονται και τα τιμολόγια (που έχω κόψει σαν μηχανικός στον εργολάβο??) ή αρκεί μόνο η βεβαίωση???

 

EDIT : Μάλλον το ποσό που μου αναφέρανε είναι για επίβλεψη. Ξέρει κανείς για κατασκευή?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για τα όρια δεν μπορώ να βοηθήσω. Θα σε παραπέμψω στο site του ΥΠΕΔΩΔΕ http://www.ypexd15.gr και στο http://www.sate.gr

Όσο αφορά στο δεύτερο ερώτημά σου, η απάντηση είναι όχι. Μόνο στα ιδιωτικά απαιτούνται αντίγραφα τιμολογίων και όχι στα δημόσια όπου αρκούν τα πιστοποιητικά εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την πληροφορία vasiliki-cv . Για να ξέρω τα δικαιολογητικά που πρέπει να καταθέσω. Αλήθεια στην υπεύθυνη δήλωση γράφεις αναλυτικά για τα έργα και τι ακριβώς έκανες ή απλή αναφορά?

Link to comment
Share on other sites

Γράφεις

Έχω συμμετάσχει ως κατασκευαστής και καταθέτω τα αντίστοιχα πισοτοποιητικά εμπειρείας των παρακάτω έργων.

και αναφέρεις τα έργα και σε παρένθεση πχ (ΟΔΟ 450.000 €) για κάθε έργο

Link to comment
Share on other sites

Για άλλη μια φορά vasiliki-cv ευχαριστώ για την πληροφορία. Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία με Δ-15 έμαθα ότι το όριο για ΜΕΚ Β' στην κατασκευή είναι 90.000 €

Link to comment
Share on other sites

σε κάθε περίπτωση πρέπει να αποσταλλούν στη Δ15 τα έντυπα Α,Β (για ΝΠΙΔ,δημόσιο κτλ) και το έντυπο Γ (για ιδιωτικά). στo download υπάρχουν τα έντυπα από τον καλό συνάδελφο.ασφαλώς για τα ιδιωτικά επισυνάπτονται υπέυθυνες δηλώσεις, τιμολόγια, συμφωνητικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ένας μηχανικός ΤΕ πόσες τάξεις μπορεί να ανέβει;

 

αναφέρεσαι στο ΜΕΚ, σωστά;

 

Δικαίωμα εγγραφής για τους Μηχανολόγους Μηχανικούς ΤΕ στις εξής κατηγορίες έργων: 1) ηλεκτρολομηχανολογικά, 2) βιομηχανικά-ενεργειακά, 3) υδραυλικά υπό πίεση

 

αρχική εγγραφή (με τις πορϋποθέσεις που ορίζονται) στην Α βαθμίδα, και μετά υπο προϋποθέσεις πάλι ανάβαθμιση του σε Β, Γ και τέλος Δ βαθμίδα.

 

οι μηχανικοί ΤΕ έχουν πιο αργή χρονικά εξέλιξη στην εξάντληση των βαθμίδων (να φτάσουν δηλ. στην Δ που είναι η καταληκτική) σε σχέση με τους διπλωματούχους μηχανικούς.

 

-μπορεί να έχεις κάποια στιγμή μετά από διάφορες αναβαθμίσεις που θα κάνεις λόγω εμπειρίας π.χ. Γ' βαθμίδα στα Ηλεκτρομηχανολογικά, Β στα βιομηχανικά-ενεργειακά και να μην έχεις πάρει βαθμίδα στα υδραυλικά υπό πίεση. Το έγραψα αυτό το υποθετικό παράδειγμα για να πω ότι η εμπειρία έργων (και άρα και η βαθμίδα) σε κάθε κατηγορία είναι ανεξάρτητη από τις άλλες-

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω αυτό απλώς μιλούσα για μια βαθμίδα μέχρι πόσες τάξεις φτάνεις. Πάντως αποκλείεται Δ τάξη να φτάνει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.