Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Ερωτήσεις για παρανομίες συνιδιοκτητών


amahos

Recommended Posts

Ναι, αλλά αν χρήζουν νομιμοποίησης κάποιοι χώροι τότε αυτό αυτόματα σημαίνει ότι θα χρησιμοποιηθεί το υπόλοιπο του Σ.Δ.

 

Σε περίπτωση όμως που υπάρχει ήδη σύσταση Ο.Ι.

τυχών νομιμοποίηση θα επηρέαζε την κατανομή χιλιοστών. Δεν γίνονται τέτοια πράγματα!

Απλά θα φάνε το πρόστιμό ανέγερσης

και ή το γκρεμίζουν ή πληρώνουν εις αεί πρόστιμο διατήρησης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χίλια ευχαριστώ για το feedback!

 

Πιστεύετε ότι θα μπλέξω, δηλαδή! Να μην ξεκινήσω διαδικασίες για να κτίσω!? Είναι κρίμα πάντως να πληρώσω τα κερατιάτικα άλλων.

 

Όταν κτίζανε ο πατέρας μου έκανε τα στραβά μάτια, δεν τον ενδιέφερε και πολύ.

 

Τώρα ο μηχανικός λέει να καταθέσουμε τα χαρτιά για άδεια χωρίς να φαίνονται οι παρανομίες και σε τυχών έλεγχο να πούμε ότι τώρα τα έκτισαν χωρίς να το πάρουμε χαμπάρι.

 

‘Οσον αφορά τα χρήματα που μου ζητάνε, αυτά δεν πρέπει να συμψηφιστούν με τους κοινόχρηστους χώρους που έχουν καταπατήσει? Οπότε μάλλον θα μου χρωστάνε αυτοί?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα ο μηχανικός λέει να καταθέσουμε τα χαρτιά για άδεια χωρίς να φαίνονται οι παρανομίες και σε τυχών έλεγχο να πούμε ότι τώρα τα έκτισαν χωρίς να το πάρουμε χαμπάρι.

 

Ωραία, καλός ****** είναι και αυτός!

Να γίνει καμιά στραβή και να ανακαλέσουν την δική σου άδεια.

Να είσαι δηλαδή εσύ ο μεγάλος αυθαίρετος!

 

Απορώ πραγματικά με ορισμένους "συναδέλφους"

που προκειμένου να τσιμπήσουν τα ψιλά για τις μελέτες μιας άδειας

βάζουν σε κίνδυνο την επαγγελματική τους υπόσταση (βλέπε πειθαρχικό ΤΕΕ για ψευδή αποτύπωση)

και καταστρέφουν περιουσίες ανυποψίαστων ιδιοκτητών!

 

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΡΥΦΤΕΙ.

Αργά ή γρήγορα θα βγει στην φόρα....

‘Οσον αφορά τα χρήματα που μου ζητάνε, αυτά δεν πρέπει να συμψηφιστούν με τους κοινόχρηστους χώρους που έχουν καταπατήσει? Οπότε μάλλον θα μου χρωστάνε αυτοί?

 

Διάβασε την σύσταση και τον κανονισμό. Εκεί είναι γραμμένες οι συμφωνίες που είχε κάνει ο πατέρας σου με τους γείτονές σου (λογικά πριν ξεκινήσουν διαδικασίες για να κτίσουν).

Αν δεν βγάλεις άκρη απευθύνσου σε κάποιον ειδικό.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι μου έλεγε ο πατέρας μου είχαν κάνει μια προφορική συμφωνία. Ήταν να ξεκινήσουν το χτίσιμο μαζί, αλλά τελικά αυτός δεν μπόρεσε και είχαν πει ότι τα έξοδα για τους κοινόχρηστους χώρους θα τους τα έδινε όταν έχτιζε αυτός.

 

Θέλω να είμαι κύριος και να μην αθετήσω την συμφωνία του ακόμα και προφορική. Αλλά πως τα υπολόγισαν αυτοί τα χρήματα που τους χρωστάμε?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν προφορικές συμφωνίες, μόνο σύσταση.

 

Στην απίθανη περίπτωση που δεν είχε συνταχθεί αντίστοιχη συμβολαιογραφική πράξη

τότε όλοι θα είχατε εξ αδιαιρέτου

και το οικόπεδο αλλά και τα διαμερίσματα.

Δηλαδή θα είχες δικαίωμα ιδιοκτησίας σε κάθε ένα από τα διαμερίσματα που ήδη υπάρχουν!!! Τυχεράκια...

 

Απορία: Υπάρχουν ιδιοκτήτες οι οποίοι δεν γνωρίζουν βασικότατα θέματα της νομοθεσίας περί του ιδιοκτησιακού καθεστώτος;

Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω καταλάβει, διορθώστε με αν κάνω λάθος, η διαδικασία έχει ως εξής:

1) Βρίσκω μηχανικό, που ήδη έχω

 

2) Κάνουμε κάποια σχέδια για το σπίτι που θα θέλαμε, σύμφωνα με τα σχέδια και τους όρους που υπάρχουν στην πολεοδομία και στα συμβόλαια

 

3) Γίνεται η στατική μελέτη, για να δούμε αν το υπάρχον κτίσμα αντέχει το βάρος, όπου ο μηχανικός μου θεωρεί ότι αντέχει επειδή θα κάνουμε μεταλλική κατασκευή.

 

4) Γίνονται τα τελικά σχέδια

 

5) Καταθέτουμε τα χαρτιά μας στην πολεοδομία για άδεια όπου:

 

a. Ή, πρέπει να νομιμοποιήσουν οι συνιδιοκτήτες τα αυθαίρετα με τα ανάλογα πρόστιμα και γκρεμίσματα, όπου θα πάρει 3-4 χρόνια

b. Ή, παρανομούμε εμείς μη δηλώνοντας τις παρανομίες τους και ρισκάρουμε να βρεθούμε και μπλεγμένοι

 

6) Έρχεται ο ελεγκτής και μπλέκουμε ή εμείς ή αυτοί.

 

?????

 

Νομίζω, από ότι έχω διαβάσει στο συμβόλαιο ότι έχει γίνει οριζόντια ιδιοκτησία, ο κάθε αδελφός και ένα όροφο περίπου, και το αναγράφει και σε ποσοστά επί της δόμησης. Το οικόπεδο και οι κήποι, θέσεις parking είναι κοινόχρηστοι χώροι

Link to comment
Share on other sites

2) Κάνουμε κάποια σχέδια για το σπίτι που θα θέλαμε, σύμφωνα με τα σχέδια και τους όρους που υπάρχουν στην πολεοδομία και στα συμβόλαια

Σχέδια και μελέτες σύμφωνα με την πραγματικότητα. Πλαστά σχέδια θα σας οδηγήσουν σε "πλαστή" άδεια με όλα τα πολύ δυσάρεστα (και πολυέξοδα) συνεπακόλουθα...

 

b. Ή, παρανομούμε εμείς μη δηλώνοντας τις παρανομίες τους και ρισκάρουμε να βρεθούμε και μπλεγμένοι

Αργά ή γρήγορα θα βρεθείτε σίγουρα (100%) μπλεγμένοι, απλά θα είναι θέμα χρόνου το πότε.

Θα σου ανακαλέσουν την άδεια και

θα έχεις καταλήξει να έχει ξοδέψει ένα σκασμό λεφτά για να χτίσεις και

στην ουσία να μην έχεις σπίτι!

 

Υ.Γ. Μου αρέσει που άλλον μηχανικό πληρώνεις

και άλλοι μηχανικοί σου ανοίγουν τα μάτια...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να αναλύσετε τις περιπτώσεις του «αργά ή γρήγορα» θα βρεθούμε μπλεγμένοι???

 

Πως, με ποιόν τρόπο?

 

Φυσικά και έχω μηχανικό, αλλά δεν είναι πρέπων να πάρω και μια δεύτερη – Τρίτη γνώμη? Μια περιουσία θα ξοδέψω δεν μου περισσεύουν!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.