Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Ερωτήσεις για παρανομίες συνιδιοκτητών


amahos

Recommended Posts

Τόσο άσχημα είναι τα πράγματα? Δικηγόρους – δικαστήρια με φοβίζουν αυτά? Τι φταίω και εχω μπλέξει έτσι?

 

Ο μηχανικός μου γιατί είναι τόσο αισιόδοξος?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

είναι αισιόδοξος, διότι ο πελάτης του (εσύ) δεν έχει κάνει κάποια παρανομία και τσούκου τσούκου θα αποκαλύπτονται τα άπλυτα αλλονών. το βαθύτερο σκεπτικό του θα μπορούσε να είναι πως θα βγάλει κουτσά στραβά την άδεια κάνοντας πλάγιες κινήσεις, αυτός θα αμηφθεί, εσύ θα έχεις το σπίτι σου και όλοι μαζί με τους συνιδιοκτήτες θα είστε παράνομοι. όπως καταλαβαίνεις, η ιδιάζουσα κατάσταση του "μαζί τα φάγαμε" που επικαλέσθηκε ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης σε άλλα συμφραζόμενα μπορεί εύκολα να βρει εφαρμογή μελλοντικά και στη δική σου περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή δεν θέλω εγώ να παρανομήσω, πρέπει να πάω στην πολεοδομία και να βγάλω στην φόρα τα αυθαίρετα των άλλων? Ή να τους υποχρεώσω να τα νομιμοποιήσουν πρίν καταθέσω για την άδεια μου και να έχω το ρίσκο να χάσω τα τετραγωνικά από το διαμέρισμα μου?

Link to comment
Share on other sites

wer schweigt traegt Mitshuld, ή στα ελληνικά "όποιος σιωπά φέρει συνυπευθυνότητα". Γερμανικό ρητό με ταράστια δόση αυτοκριτικής που εμφανίζεται στη μεταπολεμική γερμανική λογοτεχνία συχνά. για την ιστορία, η μάντρα γύρω από το Νταχάου έχει ύψος ~ 1,80μ. Ίσα ίσα δλδ άμα κάποιος δε θέλει να δει τί γίνεται μέσα να μη βλέπει. Τελικά κανείς γερμανός κατά τη διάρκεια του πολέμου δεν σηκώθηκε στις μύτες των ποδιών του να δει τί γίνεται μέσα, καθώς όλοι δήλωναν "εμείς δεν ξέραμε"...

με άλλα λόγια ναι -και πρόσεξε τη διατύπωση- αν θες να είναι νόμιμα τα σχέδια που θα καταθέσει για λογαριασμό σου ο μηχανικός σου στην πολεοδομία πρέπει να βγουν στη φόρα των αλλονών τα άπλυτα.

--------------------------------------

για το άλλο σκέλος της ερώτησής σου δεν είμαι ικανός να απαντήσω σωστά, καθώς δεν είμαι σίγουρος ότι σε αυτή τη χώρα μπορείς να υποχρεώσεις οποιονδήποτε να κάνει οτιδήποτε.

δεν ξέρω αν νομιμοποιούνται καν.

όπως είδες σε προηγούμενα μνμ έμπειροι συνάδελφοι ψιλοδιαφώνησαν για το κατά πόσο μπορείς να χτίσεις. Σε ξανασυβουλεύω να απευθυνθείς σε δικηγόρο που χειρίζεται υποθέσεις ακινήτων ώστε μελετώντας την υπόθεσή σου να σου προεξωφλήσει την έκβαση ενός πιθανού δικαστηρίου. Πρόσεξε μόνο να μην είναι πολύ αιμοβόρος, γιατί πέφτει και ξύλο σε τέτοια ζητήματα. Κοινώς μπορεί και να μπορεί να τους φάει το σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

amahos θα σου πω κάτι που ίσως να σου φανεί σκληρό.

Έχεις ήδη μηχανικό και ψάχνεις και 2η γνώμη. Αλλά αυτήν την γνώμη την ψάχνεις από εδώ μέσα, δηλαδή από nicknames στο Internet. Το βασικότερο όμως είναι πως δεν μπορείς να ελέγξεις αυτά που διάβασες εδώ μέσα. Ήδη έχεις ακούσει αντιφατικές απόψεις.

Ποιος έχει δίκιο;

Και αν τελικά στηριχθείς σε κάποια γνώμη που πήρες από εδώ μέσα και την ακολουθήσεις, στην περίπτωση που αυτή είναι εσφαλμένη από ποιον θα ζητήσεις ευθύνες;

Εγώ μόνο μια συμβουλή θα σε δώσω.

Πρώτα θα γίνει η στατική μελέτη και μετά τα υπόλοιπα σχέδια. Αυτήν θα την πληρώσεις, αντέχει δεν αντέχει το υπάρχον κτίριο.

Αλλά πριν από αυτό το στάδιο, ψάξε με νομικό τι μπορεί να συμβεί σε εσένα και τους συνιδιοκτήτες σου.

Πρόσωπο με πρόσωπο όμως, όχι σε κανένα http://www.dikigoros.gr

Link to comment
Share on other sites

Αν καταθέσω εγώ τα νόμιζα χαρτιά μου για την άδεια με όλες τους παρανομίες, φυσικά δεν θα μου δώσουν την άδεια αν δεν τα νομιμοποιήσουν!?

 

Αλλά έτσι θα τους αναγκάσω να τα νομιμοποιήσουν, όποτε γίνει αυτό (2-3χρόνια?) και έτσι θα μπορέσω να χτίσω,..αλλά θα μου αφαιρεθούν τα τετραγωνικά τους από το δικό μου κτίσμα, συντελεστής δόμησης?

 

Δεν τα παίρνω της μετρητής! Μία δεύτερη γνώμη ήθελα!

 

Πρώτα γίνεται η στατική μελέτη και μετά τα σχέδια (έστω και πρόχειρα)?

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα γίνεται η στατική μελέτη και μετά τα σχέδια (έστω και πρόχειρα)?

 

ΟΧΙ!

 

Πρώτα γίνεται ο έλεγχος του υπάρχοντος

Έλεγχος σημαίνει προσδιορισμός θέσεων και διατομών δομικών στοιχείων, ανίχνευσης θέσης και διατομής οπλισμού, έλεγχο αντοχής σκυροδέματος, έλεγχο ακεραιότητας της κατασκευής, αποτίμηση ανθεκτικότητας της κατασκευής, εισαγωγή των δεδομένων σε μοντέλο κλπ...

 

Ροδόπουλε που είσαι και σε ψάχνουμε?

Αλλά έτσι θα τους αναγκάσω να τα νομιμοποιήσουν, όποτε γίνει αυτό (2-3χρόνια?) και έτσι θα μπορέσω να χτίσω,..αλλά θα μου αφαιρεθούν τα τετραγωνικά τους από το δικό μου κτίσμα, συντελεστής δόμησης?

 

Αν έχουν εξαντλήσει το δικό τους μερίδιο (βάση της σύστασης)

πως θα τα νομιμοποιήσουν? Θα κλέψουν από εσένα?

Θεωρώ πως δεν μπορούν να τα νομιμοποιήσουν και θα τα γκρεμίσουν μόνοι τους (αφού πληρώσουν πρόστιμο ανέγερσης).

 

Απ' ότι βλέπω οι γείτονές σου παρέβησαν τις αρχικές σας συμφωνίες (σύσταση) και έκτισαν παραπάνω από τα συμφωνηθέντα,

εσύ γιατί να τους λυπηθείς???

Link to comment
Share on other sites

πρώτα γίνεται ο έλεγχος του υπάρχοντος εάν είσαι σίγουρος ότι έχεις δικαίωμα να χτίσεις.

ερώτηση: η αρχική άδεια σε ποιο όνομα έχει βγει? μήπως και του πατέρα σου?

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα παίρνω της μετρητής! Μία δεύτερη γνώμη ήθελα!

 

Μια δεύτερη γνώμη μπορείς να πάρεις και στο καφενείο. Πόση αξία θα έχει;

Ακόμα όμως και εκεί αυτός που θα σου δώσει την γνώμη του είναι κάποιο πραγματικό πρόσωπο. Εδώ είμαστε ο amahos και o erling κλπ

Link to comment
Share on other sites

α) Δεν είμαι μηχανικός ή δικηγόρος. Αλλά:

- Ρώτα πρώτα ένα δικηγόρο για το αν φέρεις (νομικά) ευθύνη για τις αυθαιρεσίες των άλλων και αν σε παίρνει να τους πας δικαστήριο βγαίνοντας "αλώβητος".

-ΑΛΛΑΞΕ ΜΗΧΑΝΙΚΟ. Μην έχεις εμπιστοσύνη σε άτομο που σε συμβουλεύει να παρανομήσεις. Όπως το βλέπω, αν ακολουθήσεις τη συμβουλή του, θα χάσεις πολύ χρήμα στην καλύτερη περίπτωση.

-Αν θέλεις καλά και ντε να χτίσεις εκεί (δεν είναι και η καλύτερη ιδέα), βρες το νόμιμο τρόπο, ακόμα και αν έρθεις σε ρήξη με τους συνιδιοκτήτες.

- Να ξέρεις ότι κι η παραμικρή παρανομία που θα κάνεις, θα σου φέρει τόση σκασίλα και τόσα προβλήματα, που δε φαντάζεσαι.......

-ΑΛΛΑΞΕ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΣΟΥ ΔΙΚΗΓΟΡΟ ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΟ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.